Vlajka pro Tibet tradičně zavlála nad Úvaly, děkujeme!

Město Úvaly vyvěšuje tibetskou vlajku každoročně 10. března, nejinak to bylo i v roce 2018:

Za vyvěšení této vlajky hrozí Tibeťanům až několikaleté tresty vězení. V Evropě a v naší zemi tuto vlajku vyvěšujeme právě jako symbol solidarity s tímto národem. Někdo může říct, že vyvěšení vlajky je pouhým gestem, které nic nezmění. Vlající tibetská vlajka je však stále častěji vnímán i jako přihlášení se k symbolické podpoře všem lidem, kteří nežijí ve svobodné společnosti nebo kterým zavlečení do nesvobody opět hrozí.

I proto před úvalskou radnicí vlaje vlajka Tibetu i letos.
Více o Tibetu si můžete přečíst na webu spolku Lungta.
za vedení města Petr Borecký, starosta
Zdroj: text a foto Město Úvaly
Vlajka pro Tibet_Úvaly 2018_ŽÚ 2018/4

„Pražský magistrát nevyvěsí tibetskou vlajku. Stejně tak ani Praha 1, 8 či 10. Na většině z oslovených radnic však vlajky budou, a to například na budovách Prahy 2, 3,4, 5, 6, 7 nebo 9. Vyplývá to z vyjádření radnic oslovených v rámci ankety ČTK. Na budově magistrátu ale vlajka již visí z oken zastupitelského klubu TOP 09. Úřady, školy a instituce ji vyvěšují 10. března jako symbolické připomenutí protičínského povstání v roce 1959, při kterém zahynulo nejméně 80.000 Tibeťanů. Tibet podpořila také řada měst po celém Česku.

„Vlajka Tibetu na budovách magistrátu nebude oficiálně vyvěšena, jakožto žádná jiná vlajka kromě vlajek České republiky, hlavního města a Evropské unie. Současná politická reprezentace ani nikdy o vyvěšení jiné vlajky než těchto nerozhodla,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Na budově magistrátu na Mariánském náměstí přesto visí. Z oken svého klubu ji vyvěsili zastupitelé TOP 09. „Rezignace na lidskoprávní problematiku kvůli obchodům s Čínou je podle nás neomluvitelná,“ uvedl předseda zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. Rovněž kritizoval smlouvu Prahy s Pekingem, v které město potvrzuje, že uznává jednotnou Čínu. „To fakticky znamená, že Praha popírá nezávislost Tibetu a nerespektuje dodržování lidských práv. S tím se nemůžeme smířit,“ dodal Novotný….“

ČTK 9.3.2018 celý článek ZDE.


A Újezd nad Lesy? Všimnul si někdo, zda v roce 2018 vlajka byla nebo nebyla? Pokud ano, rádi tuto informaci zveřejníme.
Ačkoli má Újezd nad Lesy starostku z TOP09, což je politická strana, která s Tibetem tradičně sympatizuje a udržuje tradici vyvěšení tibetské vlaky každoročně 10.3., v Újezdě nad Lesy by to nikdo nepoznal a to nejenom u příležitosti „vyvěšování vlajky“.  Nad Újezdem nad Lesy se barevná tibetská vlajka zatřepetala naposledy za starosty Pavla Roušara (2010 – 2014). Následující „jednoroční“ starosa Růžička (ANO) a po něm starostka Jakob Čechová (TOP09) jsou pravděpodobně příliš pohlceni vlastními problémy a tlakem svého (ne)stranického aparátu, že svoboda jiného národa a symbol svobody vůbec, není jejich prioritou…nebo ne?

 

Předchozí v ON:

10.3.2017: Vlajka pro Tibet 2017. Opět bez Újezda nad Lesy ZDE
10.3.2016: Vlajka pro Tibet ve čtvrtek 10.3.2016, letos podruhé bez Újezda nad Lesy. Aktualizováno ZDE

Související příspěvky