Vlajka pro Tibet 2017. Opět bez Újezda nad Lesy

Po přerušení v r. 2015 a 2016 ( info ZDE) to až do čtvrtka 9.3.2017 vypadalo, že se Újezd nad Lesy vrací k dobré praxi, zavedené v r. 2011, a letos se opět připojí k mezinárodní kampani „Vlajka pro Tibet“. Tento závazek potvrdil začátkem týdne zastupující tajemník úřadu MČ P21 a dne 9.3.2017 o něm informovaly  i České noviny (ČTK) v článku ZDE.

Ve čtvrtek 9.3.2017 ale z úřadu přišla informace, že došlo ke změně rozhodnutí a Újezd nad Lesy tibetskou vlajku nevyvěsí. Důvod a osobu zodpovědnou za změnu rozhodnutí neznáme.

Ačkoli je vyvěšení vlajky okupovaného Tibetu pouze symbolickým aktem, vypovídá cosi o hodnotovém ukotvení  těch, kteří vlajku vyvěšují. Ještě více o těch, kteří tak nečiní. Co ale vypovídá o těch, kteří se k symbolickému aktu veřejně zaváží a na poslední chvíli své rozhodnutí změní? Možná že stud a hanba jsou nejblíže tomu, co za svou městskou část můžeme cítit…

AKTUALIZACE:
„Pražské TOP 09 vadí, že že Praha po loňském podpisu smlouvy s Pekingem přestala symbolicky vyvěšovat tibetskou vlajku na budovách magistrátu. Zastupitelé TOP 09 proto dnes z okna magistrátu jednu tibetskou vlajku vyvěsili….“ Echo 24, 10.3.2017, celý článek ZDE.

„Mezinárodní kampaň “Vlajka pro Tibet” vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí vyjadřujících podporu ochrany lidských práv nejen Tibeťanů, ale i obyvatel ČLR. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu. Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, přes milion Tibeťanů zemřelo v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru.

Cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996, kdy tibetskou vlajku vyvěsila první čtyři česká města. V loňském roce se k akci připojilo 759 obcí, měst, městských částí nebo krajů. Stovky vlajek vlají každoročně např. v Německu, Francii, Belgii a dalších zemích. Vlajky vyvěšuje celá řada škol, včetně Univerzity Karlovy a kromě různých organizací také spontánně mnoho občanů ČR. Po celé ČR probíhá v průběhu března řada akcí na podporu Tibetu.

10. března 2017 si připomeneme už 58. výročí tibetského povstání

Kampaň Vlajka pro Tibet má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení…“

převzato z http://www.lungta.cz/projekty/vlajka-pro-tibet/

Vlajka pro Tibet na facebooku: https://www.facebook.com/vlajkaprotibet/

náhledový obrázek: tibetská vlajka_wikipedia

Tématické předchozí informace v ON:

Informace, inspirace, pozvánky z Úval v pondělí 21.11.2016: řešení dopravy, úvalské hospody a jasný názor vedení města

Související příspěvky