Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů.
Webové stránky soudu zkolabovaly.
Návrh na zrušení pravidel, která znevýhodňují menší strany a jejich koalice, podalo 21 senátorů z různých klubů už v roce 2017. Jednal za ně Jiří Šesták (STAN). Senátoři poukazovali na výsledky předešlých sněmovních voleb, ve kterých například hnutí STAN, které skončilo těsně nad pěti procenty, potřebovalo pro zisk jednoho mandátu více než dvojnásobek hlasů oproti vítěznému hnutí ANO.
Sledujte průběžnou aktualizaci na iHned:
Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva
Související:
Ústavní soud škrtal v paragrafech upravujících určení počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia. Změny jsou dílčí, senátoři neuspěli ve všem. „Organizace již vyhlášených voleb však tímto rozhodnutím nebyla dotčena,” píše se v rozhodnutí Ústavního soudu. K rozhodnutí dospěl soudci na neveřejné poradě pléna. Koalicím stran a hnutí postačí pro vstup do sněmovny získat pět procent hlasů. Soud zrušil aditivní klauzule, jež činily 10, 15 a 20 %.
Podrobnější vysvětlení doporučujeme na iRozhlas:
Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení práva a šancí kandidujících stran
Průběžné informace a komentáře můžete sledovat i na ČT 24
a ČRoPlus (Praha 92.6 FM). Plus můžete poslouchat na celém světě také na internetu, z webu Českého rozhlasu na počítačích, laptopech, tabletech a mobilech. Na chytrých telefonech se systémy Android a iOS nás můžete poslouchat z mobilní aplikace můjRozhlas.
Náhledový obrázek: ilustrační
AKTUALIZACE v ON:
Reflexe rozhodnutí Ústavního soudu o volbách. Změna přehledně