Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Týden od soboty 17.6. do pátku 23.6.2017 v Komentářích HN: doba „parvenu“ v Čechách a na Moravě

„Předseda Senátu Štěch, kariérní odborář, zase vytáhl příručku plánovače z roku 1987 a sdělil, že někteří lidé nejsou z národohospodářského hlediska efektivně využití, protože nehákují v zaměstnání a místo toho jedou na sebe. A mají k tomu nižší odvody, což je špatné, a měly by se jim ty odvody zvednout…

Ale sociální demokracie nebyla jediná zoufalá v posledních dnech. Třeba takový Zeman, ten se setkal s britskou královnou. Ignoroval nejen dvorní etiketu, ale i jakákoli pravidla slušného chování, když už od dveří hlaholil, jak je rád a šťastný, že se potkávají, a pak si stále mlel svoji, i když se královna ptala na cosi jeho ženy…

Máme takové hezké slovo z francouzštiny: parvenu. Označuje se tím člověk, který se náhle ocitl ve vyšší společenské třídě, aniž by byl připravený osobnostně a úrovní. Hradní parvenu si z Hradu udělali místo pro pijatyky a prebendy a chovají se v něm jako – no inu, jako sebranka, co dobyla hrad, zabarikádovala se v něm a teď hýří a propíjí víno z hradního sklepení, protože tuší, že její hodování nebude dlouhé. Carpe diem…“
celý článek Martina Malého z 21.6.2017 si přečtěte v Názorech HN níže

Dobrý den z Hospodářských novin.

Je to strašně smutné, ale dobře se budeme mít až za 18 let. Až roce 2035. Až se splní sny Andreje Babiše.

O čem sním, když náhodou spím – to je název knížky, kterou tento týden představil Andrej Babiš. Vypadá to jako součást předvolební kampaně, ale prý není. Ehm. Vypadá to jako Babišův politický program, ale to to také není. Protože jinak by to bylo opravdu smutné. Hlavně proto, že Babiš, největší hvězda současného politického showbyznysu v Česku, měl namísto snění už dávno proměňovat naše sny ve skutečnost. Jestli myslí vážně prosazení digitalizace komunikace státu s občanem až někdy za další čtyři volební období, tak je to regulérní tragédie. V Estonsku na to stačilo volební období jedno.

Zároveň je celá věc ale nesmírně zajímavá z pohledu politického marketingu. Ukazuje se totiž, že i když se považujeme za chytré, supermoderní, v historii nejvzdělanější lidské bytosti, platí na nás pořád to samé, co na naše předky před stovkami let. Slibem nezarmoutíš. Zvlášť v situaci, kdy i ostatní jen slibují, ale málo a blbě.

Babiš je mistr republiky v ovládání davů. Sepíše knihu (spíš brožuru), pracuje na tom dva roky (spíš na tom pracovaly desítky lidí, jak přiznal), sám se tímhle dílkem přirovná k Baťovi, podnikatelskému hrdinovi národa, celkově to vlastně působí až směšně, ale ono mu to funguje. A skvěle. Desítky tisíc lajků, desítky tisíc lidí, kteří jsou připraveni dát hnutí ANO za čtyři měsíce hlas.

Jsme si jistí, že právě vy se s podobně lacinými triky politiků nespokojíte. Že pro vytváření názorů potřebujete fakta a argumenty. Proto si vám dovolujeme nabídnout tradiční výběr z Názorů našich. Snad vám budou k užitku.

Přejeme dobré čtení a dobrý víkend.

Jan Kubita, editor.

Související příspěvky