Zabývat se problematikou „světla ve tmě“ může znít jako banalita, ale není.
„Lidé noční osvětlení vnímají stále hlavně jako výdobytek civilizace. Nevědí o tom, že neadekvátní světlo vážně ohrožuje životní prostředí a má vliv i na lidské zdraví,“ upozorňuje Andrzej Kotarba z vesmírného výzkumu polské Akademie věd… Příliš mnoho světla, tím spíše pokud je v takzvaném teplém spektru, v noci škodí rostlinám, živočichům i lidem… „Pro zdravý život potřebujeme co největší rozdíl mezi denním osvětlením nebo osluněním a co největší noční tmou,“ konstatuje Pavel Suchan. Jde nejen o zdraví ale i o peníze. Podle odhadů se v Česku ročně zbytečně prosvítí elektřina až v ceně dvou miliard korun.
V České republice sice žádné zákonné regulace omezující světelné znečištění zatím nejsou, i tak jsme v této oblasti poměrně napřed. Už od roku 2017 existuje meziresortní komise k problematice světelného znečištění, v níž sedí zástupci Ministerstva životního prostředí, ale i Svaz měst a obcí ČR, Svaz průmyslu, a Česká astronomická společnost. Vládě zatím předložila dvě zprávy.
„Cílem regulace světelného znečištění není snaha přestat svítit. Cílem je nesvítit zbytečně, nebezpečně a škodlivě,“ čteme ve zprávách komise. To se má odrazit i v některých nových zákonech. V připravovaném stavebním zákoně má být i paragraf, který má zamezit světelnému znečištění, respektive špatnému nasvícení novostaveb, ale například i silnic. „Jsou kolem toho ale tahanice, kličky, boj o slovíčka,“ říká Pavel Suchan, který je i členem meziresortní komise.
O tom, jak by se mělo „ohleduplně svítit“ v obcích, vydalo Ministerstvo životního prostředí spolu se Svazem měst a obcí „osvětlovací příručku“, kterou dostalo všech zhruba šest tisíc obcí v ČR…
Vloni ministerstva průmyslu a životního prostředí vyhlásila společně program s dotací 120 milionů korun pro obce na rekonstrukce veřejného osvětlení na „moderní, energeticky úsporné a hlavně zdravější veřejné osvětlení“. To je takové, které „svítí pouze do dolního poloprostoru, má omezený podíl modré složky světla s teplotou chromatičnosti do 2700 kelvinů“. Přihlásilo se více než 150 obcí a menších měst.
Podle Pavla Suchana ale nemá smysl řešit problematiku světelného znečištění obec od obce, a je třeba věc řešit na úrovni státu. „Světlo se šíří ovzduším na desítky kilometrů daleko a i když jedna obec může svítit ukázkově, odjinud k ní světlo snadno doletí,“ říká Pavel Suchan s tím, že téma se týká řady oborů: medicíny, biologie, architektury, dopravy, kultury… Svůj vliv má třeba osvětlení billboardů a reklam, pouliční lampy, silnice či osvícení kulturních památek…
Američtí astronomové se o světelném znečištění začali zmiňovat poprvé v 60. letech minulého století, když začali pozorovat, že jim „mizí“ hvězdy z oblohy. Širší téma se z toho stalo až o desítky let později. Pohled na hvězdnou oblohu dokonce v roce 2003 vyhlásilo UNESCO za součást světového dědictví a za právo budoucích generací…
Vědecké práce prokazují, že modré světlo ovlivňuje tvorbu melatoninu – takzvaného hormonu spánku. Ten si tělo vyrábí především za tmy a je označován za nejsilnější antioxidant v lidském těle. Je proto spojován s prevencí vzniku nádorového onemocnění.
Od posledního modrého fotonu, tedy od vypnutí počítače, televize, či ostře bílé žárovky, trvá zhruba hodinu a půl než v těle při spánku a ve tmě začíná vznikat melatonin. I relativně malé množství světla dokáže však jeho tvorbu snížit, či dokonce zastavit.
„Pokud jde o světlo, kterým si svítíte doma, poučka je jednoduchá: čím je barva světla teplejší, tím méně je nezdravá. Chápu, že nechodíme kupovat žárovku se spektrometrem. Ale na krabičce je údaj v kelvinech. Vysoké hodnoty znamenají velký podíl modré. Limitem je 2700 kelvinů, ale prosazuje se spíše 1700 kelvinů, aby tam v noci modrá složka skoro nebyla,“ radí Pavel Suchan.
DOPORUČUJEME celý článek Roberta Břešťana
„Z tmy je politické téma. Má vliv na zdraví lidí i stav životního prostředí“
1.8.2020 na HlídacíPes.org ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Související v ON:
Sociálně odpovědné veřejné zadávání – novinky v lednu 2019: kritéria veřejného osvětlení