Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Chytrá energie v prosinci 2018: obnovitelné zdroje!

Extrémní sucha, lesní požáry, povodně a nedostatek jídla. To všechno podle vědců z OSN hrozí, pokud se nepodaří zastavit další oteplování planety. Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) proto vyzývá vlády po celém světě, aby přijali okamžitá opatření. Aby se to podařilo, je podle vědců nutné o 45 % snížit emise oxidu uhličitého. A to do roku 2030. Experti jsou v alarmujících předpovědích jednotní. A čeští odborníci oslovení ČTK taktéž, navíc upozorňují, že je nutné zaměřit se hlavně na obnovitelné zdroje.

  • „Riziko klimatických migrantů, biodiverzity, vzestup hladiny moří. Všechno je lepší, když se podaří udržet hranici 1,5 stupně,“ řekl francouzský klimatolog Jean Jouzel.
  • „Záleží na každém malém oteplení. Oteplení o 1,5 stupně či vyšší zvyšuje riziko spojené s dlouhotrvajícími nebo nezvratnými změnami,“ uvedl Hans-Otto Pörtner, spolupředseda pracovní skupiny IPCC pro dopady změny klimatu.
  • „Adekvátní reakcí na závěry zprávy by mělo být zvýšení evropských i českých ambicí ve snižování emisí. Zpráva potvrzuje, že takovým přístupem lze zásadně snížit škody na lidských životech, životním prostředí a ekonomice. Ukazuje také, že změna v klíčových sektorech, jako je například energetika, už probíhá a nejedná se proto o nerealistický cíl,“ uvedla ředitelka Centra pro dopravu a energetiku Anna Kárníková.
  • „Podle aktuální zprávy by pro udržení zvýšení pod hranicí dvou stupňů Celsia musel následovat rychlý pokles emisí na čistou nulu do poloviny století. Součástí pařížské dohody jsou národní závazky snižování emisí, jejichž výše k těmto cílům zatím nevede,“ poznamenává pesimisticky Radim Tolasz z Českého hydrometeorologického ústavu, který je zároveň zástupcem České republiky při IPCC.
  • Podle Dany Balcarové (Piráti), předsedkyně Výboru pro životní prostředí Poslanecké sněmovny, je důležité rychle zareagovat. „Kromě ukončení závislosti na fosilních palivech se musíme zaměřit na obnovu přirozeného stavu krajiny a investice do technologií na odebírání oxidu uhličitého přímo z atmosféry,“ uvedla v pondělí.
  • „Hlavní výhodou rozvoje obnovitelných zdrojů je jejich cenová dostupnost, spolehlivost a bezpečnost technologií. Jen během příštích pěti let přibude na světě tisíc gigawattů nových solárních a větrných elektráren. Podobně rychlý nástup bezemisní výroby nemůže nabídnout žádný další zdroj energie,“ dodal programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Zdroj: iRozhlas 9.10.2018

Konference o globální změně klimatu v polských Katowicích (v prosinci 2018) opět připomněla zásadní sdělení: chceme-li zabránit ničivým dopadům, musíme razantně snížit emise skleníkových plynů. Na tom není nic nového, shoda vědecké komunity je v tomto ohledu jednoznačná.

Potíže nastávají ve chvíli, kdy je třeba přistoupit ke konkrétním opatřením. Česká republika aktuálně připravuje zákony a strategické plány, které mají přispět k plnění (nedostatečného) evropského cíle snížit emise o 40 % do roku 2030. Při prvním pohledu na českou emisní bilanci je zřejmé, že základním krokem musí být omezení spotřeby uhlí. A vzhledem ke způsobu využívání uhlí je především nezbytná jeho náhrada v elektrárenství. Jedinou cestou, jak uhlí ve výrobě elektřiny do roku 2030 nahradit, je rozvoj obnovitelných zdrojů.

Skutečnost, že ministerstvo průmyslu připravilo novelu zákona o podporovaných zdrojích, která má opětovně zakotvit schéma podpor pro nové obnovitelné zdroje, vypadá jako jednoznačně logický krok. Ale jen do chvíle, kdy si ministerský návrh přečtete. Místo záměru nastartovat obnovitelnou energetiku a nahradit uhelné elektrárny ministerstvo usiluje o minimální produkci obnovitelných zdrojů, která splní příspěvek k evropským cílům. V důvodové zprávě se pak dočteme, že příspěvek k evropským cílům bychom si měli vyhádat na minimální možné úrovni.

Základním předpokladem pro úspěšný boj s klimatickou změnou bude změna východisek a přístupů zemí jako je Česká republika.
Přejme si do nového roku, ať se takové změny dočkáme.

Zdroj: Hnutí DUHA, Chytrá energie 18.12.2018
Náhledový obrázek: ilustrační

KategorieENERGETICKÁ POLITIKA

Kapacitní mechanismy: bude EU i nadále dotovat špinavé uhlí?

V Bruselu se chýlí ke konci jednání o nových pravidlech pro fungování trhu s elektřinou, jehož součástí je i kontroverzní podpora tzv. kapacitních mechanismů. První kolo jednání tzv. trialogu mezi Evropskou radou, Evropskou komisí a Evropským parlamentem, které se konalo 5. prosince 2018, dohody nedosáhlo a jednání v režii rakouského předsednictví se tak bude opakovat v úterý 18. prosince 2018.

Číst dál

KategorieKLIMA

Klimatická konference v Katovicích: pravidla jsou připravena, nejasnosti ohledně rychlosti snižování emisí zůstávají

V polských Katovicích skončil po dvou týdnech jednání summit OSN o změně klimatu. Výsledkem je návrh relativně účinných, byť neúplných pravidel pro naplňování Pařížské dohody. Máme tedy vesměs všechno vybavení na cestu k postupnému snížení emisí skleníkových plynů až k nule, ale shoda na tom, jakým tempem vyrazíme, zatím vázne.

Číst dál

KategorieZELENÁ ENERGIE

Ministerstvo průmyslu navrhlo slabý mechanismus podpor pro obnovitelné zdroje

Dlouho očekávaný návrh novely zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE), který připravilo ministerstvo průmyslu, nepřináší potřebný impuls pro nové obnovitelné zdroje. Klíčovým problémem zákona je navázání finanční podpory na plnění Národního integrovaného klimaticko-energetického plánu, který ovšem dosud nebyl zveřejněn. Bude-li jej Česká republika plnit, další rozvoj obnovitelných zdrojů se konat nebude. Pětiletá stagnace obnovitelných zdrojů v ČR se tak může nepříjemně protáhnout.

Číst dál

KategorieATOM

Ruský program vývozu jaderných technologií

Vzhledem ke slabé kondici ruské ekonomiky si lze jen těžko představit, že by Rusko v nejbližším desetiletí zvládlo financovat výstavbu 35 v zahraničí rozjednaných jaderných reaktorů. Lze však očekávat, že bude upřednostňovat zakázky s nízkým obchodním rizikem (Finsko) anebo takové, které zajistí posílení jeho politického vlivu (jako v zemích střední a východní Evropy). To jsou jedny ze zjištění studie profesora Stephena Thomase „Ruský program vývozu jaderných technologií“, kterou představily Calla a pražská kancelář Heinrich-Böll-Stiftung.

Číst dál

KategorieATOM

„Nové jaderné reaktory nejsou řešením“ – stanovisko Zeleného kruhu

Vzhledem k probíhající globální konferenci OSN o změně klimatu vyzvala Asociace českých ekologických organizací Zelený kruh jménem svých 85 členských organizací předsedy vládních politických stran ke změně vládní energetické politiky. Prioritou má být co největší a nejrychlejší snížení emisí skleníkových plynů a nastartování investic do obnovitelných zdrojů a celková modernizace české energetiky. V podrobném stanovisku konkrétními věcnými argumenty dokládají, že do moderní energetické koncepce stavba nových atomových reaktorů nepatří. Způsobila by více škody než užitku.

Číst dál

Související příspěvky