Starostenské kácení v Klánovicích – diskuse pokračuje

V Klánovickém zpravodaji 11/2017  v rubrice „Hydepark“, kde své názory a informace občanům mohou sdělovat politické strany a volební uskupení v Klánovicích, byl zveřejněn i příspěvek zastupitelky Starčevičové z uskupení Čas na změnu:

Reakce starosty MUDr. Poláka z ODS přišla vzápětí – nikoli tedy ve zpravodaji, ale na oficiálním webu MČ Praha Klánovice, kam „normální“ občané, ani zastupitelé psát nemohou. Článek byl chvíli na úvodní stránce a – zmizel… K nalezení je nyní na oficiálním fb MČ Praha Klánovice s datem 7.11.2017:

Vyjádření starosty Ferdinanda Poláka k článku zastupitelky Zorky Starčevičové na str. 6 v KZ č. 11:

„Paní Starčevičová se záměrným překrucováním skutečností snaží navodit dojem, že jsem nějakým způsobem porušil zákon či zneužil svých pravomocí. Toto zásadně odmítám. Pravda v dané věci je taková, že jsem ZCELA ZDARMA zapůjčil svůj soukromý pozemek v Blešnovské ulici firmě, která v Klánovicích rekonstruuje komunikace. Firma tak nemusela část materiálu vozit přes půlku Klánovic. Byla to jen a jen moje dobrá vůle a snaha omezit pohyb nákladních aut po Klánovicích. S mým svolením se firma rozhodla pozemek částečně oplotit a na vlastní náklady zde vymýtit náletové dřeviny. Chybou svého pracovníka pokácela také jeden strom, na který si zřejmě měla předem vyžádat svolení, což neudělala. Po udání paní Starčevičové bylo v této věci zahájeno správní řízení včetně šetření na místě činu, které bylo uzavřeno blokovou pokutou pro konkrétního pracovníka stavební firmy. Tento pracovník se mi poté opakovaně omluvil za komplikace, které mi svou chybou způsobil. Paní Starčevičová zřejmě špatně nese, že se její udání minulo účinkem a snaží se mě politicky poškodit alespoň pomluvami. Až tragikomicky přitom působí skutečnost, že se při tomto pomlouvání navíc dopouští faktických chyb – podstatný při kácení není průměr, nýbrž obvod stromu, a to ve výšce 130 cm nikoliv 80 cm (vyhláška 222/2014 Sb.). Což by „zelená“ zastupitelka asi měla vědět. Z mého pohledu je ale především smutné, když se zvolení zastupitelé při absenci reálných kritických argumentů uchylují k udavačství a zbabělému očerňování svých politických soupeřů.“
zdroj: https://www.facebook.com/Praha-Kl%C3%A1novice-1834178663567840/?fref=ts

Od paní Starčevičové jsme 14.11.2017 získali odpověď formou otevřeného dopisu:

Otevřený dopis starostovi Klánovic číslo dvě

Vážený pane starosto,

vzhledem k tomu, že můj kratičký příspěvek v posledním čísle Klánovického zpravodaje vyvolal (pro mě naprosto neočekávanou) reakci v podobě nepravdivých a hanlivých výpadů na sociálních sítích, na kterých se nevyskytuji, dovoluji si zvolit tento způsob korespondence.

Můj příspěvek byl koncipován jako konstruktivní, v podstatě jemné, pokárání veřejné osoby, která by si vzhledem k tomu, že je více na očích, měla dávat velký pozor na své skutky. 

Od veřejné osoby v evropské demokratické zemi jednadvacátého století by se očekávalo, pokud se vůbec bude k popisované události vyjadřovat, pak vyjádření ve smyslu, že k chybě došlo neúmyslně, omylem, že je mu to případně líto, případně se omluví a slíbí, že v budoucnu se podobná situace již opakovat nebude. Konec konců nápravné opatření bylo realizováno a mýliti se je lidské…

Co se týče Vaší údajné nezištnosti, pan stavbyvedoucí nás o této věci informoval tak, že původní záměr použít Váš pozemek jako deponii, záhy ztroskotal hned na dvou faktech: 

Za 1. byl velikostně nevyhovující,
za 2. Váš finanční nárok byl neuvěřitelně vysoký, tudíž se p. stavbyvedoucí domluvil s p. Brtkem.
To ale nepovažuji za klíčové.

Za naprosto nepřijatelné až skandální ale považuji to, aby kterýkoli starosta zastrašoval a dehonestoval občany tím, že je hrubě napadá a to, ať již veřejně nebo obtěžujícími emaily a vytváří tak atmosféru strachu, která pak dovádí i slušné občany k tomu, že se podvolí na nekalosti upozorňovat anonymně.

Pane starosto Poláku, moc dobře víte, že jsem to nebyla já, kdo na nezákonné kácení upozornil, ale ne z důvodu, že bych se domnívala, že pokud se jedinec chová neslušně nebo v nesouladu se zákonem, tak se ostatní mají bát a mlčet, ale dle mých informací to inspekci životního prostředí totiž již nahlásil anonymně někdo jiný. Tento zastrašený občan, obávající se Vašich útoků, se mi svěřil a obrátil se na mě s prosbou, abych se na místním úřadu informovala, jestli byla podána žádost o kácení a došlo-li k místnímu šetření ve věci kácení na Vašem pozemku.

Stejně tak jako věřím, že les má větší hodnotu než golfové hřiště, že pálení umělé hmoty v kamnech není soukromá záležitost, jsem i přesvědčena, že je třeba říci jasné NE urážení, ostrakizaci a zastrašování spoluobčanů z jakýchkoliv důvodů, natožpak z důvodu zakrytí vlastních chyb a přestupků.

Věřím, že většina klánovických spoluobčanů tento problém vnímá podobně.

Opakuji, mýliti se je lidské, urážet a zastrašovat je nepřípustné a pokleslé.

S přáním hezkého dne
Zorka Starčevičová

Pokračování? Zatím neznámé. Užitečné je ale připomenout si, že „causa stromů pana starosty“ z nebe nespadla. Pro oživení paměti doporučujeme „Příběh k neuvěření z Klánovic“ od klánovického zastupitele Ing. Soukupa (STAN) z dubna 2017:
https://otevrenenoviny.cz/nazor-pribeh-k-neuvereni-klanovic/

Autorce otevřeného dopisu děkujeme a příspěvek zveřejňujeme v rubrice NÁZOR – rubrice, která přináší články, splňující pravidla vydávání příspěvků v ON a vyjadřující osobní názor autora, nikoli nutně názor Otevřených novin. Příspěvky v rubrice NÁZOR zveřejňujeme bez redakčních zásahů.

Náhledový obrázek: ilustrační


Dění v Klánovicích

včetně názorů, pozvánek, aktuálních informací atd.
sledujte v ON, štítek „ ZDE.

Související příspěvky

1 komentář

 • Petr Šafránek

  Tak máme v Klánovicích zase jednu pseudokausu. A nepřekvapivě ji už v dubnu otevřel hlavní politický rival pana Poláka, bývalý starosta a současný „opoziční“ zastupitel pan Soukup. Ve svém článku v dubnu 2017 přiznal, že se účastnil příslušného šetření. Přitom žádný zastupitel, ani předseda kontrolního výboru, nemá právo se účastnit jakéhokoliv šetření při výkonu státní správy. Ale to jen na okraj a na důkaz, že celá věc má silné politické pozadí.
  Inu, když mají Klánovice k 31.8.2017 rozpočet neuvěřitelných 86 milionů, zatímco pan starosta Soukup odcházel v roce 2014 z funkce s rozpočtem 27 milionů, to se těžko rozdýchává. Zejména pak, když se ukázalo, že stačí neuvolněný starosta s asistentkou a vše funguje lépe, než za uvolněného starosty. Pan Polák prostě ukázal, že ve fungující spolupráci se zástupkyní Janou Martinovou a dalšími členy rady dokáží vyjednat rekordní rozpočet. A to se neodpouští!
  Když nezabraly hanlivé nápisy na nádražních zdech (aniž tímto předjímám, kdo je měl na svědomí), vyrobila se kauza strom. Tedy nejprve stromy, ale pak se ukázalo, že povolení zřejmě vyžadoval jen jediný… I to ale stačí na znovuotevření celé věci, když nic jiného není k dispozici. A ani se nebere v úvahu, kolik stromů v zahradách popadalo při nedávné vichřici, která na žádné povolení nečekala…
  Nicméně v jednom má klánovická opozice pravdu. Jakékoliv soukromé aktivity ve vztahu k firmě, plnící v obci veřejnou zakázku, jsou nežádoucí i v sebelepším úmyslu, protože je vždy lze zneužít podle známého přísloví „Kdo chce psa bít, hůl si vždy najde“. A někteří v Klánovicích zjevně moc chtějí….
  Petr Šafránek, Klánovice