Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Stanou se skládky zdrojem energie? Pilotní projekty s fotovoltaikou

Zatím je to jen zatravněný kopec, pod nímž se skrývá ohromné množství odpadů, které se k Benátkám nad Jizerou sváží již od 90. let. Brzy by ale mohl získat nové využití. Část jeho jižního svahu, která je nejvíce vystavena slunečnímu svitu, chce už příští rok odpadová společnost AVE CZ osadit 2222 fotovoltaickými panely.

Stát by měly na ploše přibližně jednoho hektaru. Uložený odpad je zde překrytý zhruba jedním metrem takzvané rekultivační vrstvy, již tvoří zhutněná zemina a různé těsnicí vrstvy.

Podle projektového manažera Jana Šonského ze společnosti AVE CZ, která skládku provozuje i vlastní, vyrobí připravovaná fotovoltaická elektrárna ročně přibližně 1200 megawattů hodin elektrického proudu. Tolik spotřebuje zhruba 400 domácností za celý rok. Odpadová společnost z toho 80 procent využije přímo v místě pro svou vlastní budoucí spotřebu související se zpracováním odpadů… Už dnes AVE CZ na skládce v Benátkách nad Jizerou elektřinu vyrábí, a to díky svým dvěma kogeneračním jednotkám, v nichž spaluje plyn, který je jímán z tělesa skládky…

… AVE CZ není zdaleka jediná odpadová společnost, jež se rozhodla umístit solární panely na své rekultivované skládky. Stejné plány má i společnost FCC. S budováním fotovoltaických elektráren na skládkách sice začne o něco později než AVE CZ, své projekty má ale mnohem větší…

… celý článek Viktora Votruby ze 4. 8. 2022 najdete v HN ZDE.
Pod textem v HN najdete seriál „fotovoltaika“.

Náhledový obrzek: ilustrační

 

Informace k tématu najdete v Otevřených novinách
pod štítkem Energetika a obnovitelné zdroje.

Související příspěvky