Špinavému Česku ujíždí klimatický vlak. Doporučení na zlepšení

„Česko bude mít s přechodem ke klimaticky neutrální ekonomice problém. Málo využívá obnovitelné zdroje energie a je stále silně závislé na uhlí.

Zpráva Evropské komise upozorňuje mimo jiné, že v přepočtu na jednoho obyvatele patří Česko k největším producentům emisí skleníkových plynů v EU.
Za zhruba 75 procent emisí je přitom zodpovědná energetika. Ta je v Česku založená zejména na uhlí…

Další výtka v oblasti energetiky směřuje k nedostatečné úrovni výzkumu a vývoje, který tvoří pouze 0,1 %HDP. Česko navíc polovinu peněz investovaných do výzkumu v roce 2016 směřovalo do aktivit spojených s jadernými nebo fosilními zdroji energie…

Dobře na tom Česko není ani co se týče úspor energie.
Dosáhlo zatím pouze na 68 procent odhadovaných kumulativních úspor energie určených pro období 2014-2017 v rámci směrnice o energetické účinnosti.
Jedním z hlavních konzumentů energie je podle zprávy Evropské komise doprava, která se v Česku podílí na spotřebě energie až z 27 procent. Počet motorových vozidel na českých silnicích totiž roste – mezi lety 2011 a 2018 se jednalo o více než 25procentní nárůst…

Komise Česku vytýká také nedostatečnou podporu nízkoemisní dopravy a chabou dobíjecí infrastrukturu pro elektromobily.
V Česku se má nacházet pouhých 620 dobíjecích stanic. Každé čtvrté auto navíc přesahuje povolené emisní limity, na což upozornila loňská inspekční kontrola…

Kritiku Česko obdrželo nejen za „špinavou“ dopravu, ale i za špatnou infrastrukturu jako takovou.
Nové silnice podle Komise nepřibývají, za což můžou administrativní překážky a především nízké veřejné investice. „Nedávno zveřejněný Národní investiční plán má některé z těchto investičních mezer vyplnit. Na druhou stranu se plán dostatečně nevěnuje udržitelnosti dopravy vzhledem ke zvyšujícím se emisím skleníkových plynů z dopravy,“ napsala Komise v hodnocení…

Česko by podle Evropské komise mělo více investovat do dekarbonizace ekonomiky a podporovat obnovitelné zdroje

…píše Evropská komise ve zprávě o českém hospodářství

 

Evropská komise (také) představila europoslancům rámec pro Mechanismus spravedlivého přechodu, jehož součástí je transformační fond. Balíček 100 miliard eur by měl pomoci regionům s přechodem na „čistou“ ekonomiku.

Peníze z transformačního fondu by Česko mělo podle Komise využít primárně na podporu čisté energie, omezování skleníkových plynů, posilování energetické účinnosti a na výstavbu obnovitelných zdrojů. Finance by měly směřovat také do start-upů a inovativních malých a středních podniků a do digitalizace, nebo by měly podpořit rozvoj oběhové ekonomiky.

Transformační fond má pak v Česku potenciál také podpořit zaměstnance v získávání nových dovedností potřebných v 21. století.“

Celý článek „Špatné klimatické vysvědčení pro Česko. Moc uhlí a málo nových silnic, píše Evropská komise“ najdete v HlídacíPes.org, 28.2.2020 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

 

 

Související příspěvky