Slovníček (rozdělené) české společnosti. Nepoužívat :-)

„Slova jsou, či by měla být, odrazem reality, řeč je nástrojem myšlení a formou dorozumívání. To, co ale může lidi spojovat, je zároveň i rozděluje. Ukazuje to seznam slov a výrazů, které redakce HlídacíPes.org shromáždila a pracovně nazvala slovníkem rozdělené společnosti.

Co v něm najdeme? Třeba oblíbené slovo neomarxismus, které obvykle málokdo z těch, kteří tímto výrazem nálepkují názorové oponenty, vůbec umí definovat.

Zajímavé je sousloví patologická sedlina společnosti, které prapůvodně odkazuje k T. G. Masarykovi. Lze dohledat, že v září 1926 vyšel v Prager Tagblattu rozhovor s prvním československým prezidentem, kde kriticky hovoří o fašismu a říká, že „fašismus je patologická sedlina této krise uvnitř národní demokracie“.

Patologickou sedlinu si pak ve zcela jiné souvislosti vypůjčil prezident Miloš Zeman („internetové diskuse jsou patologickou sedlinou společnosti“) a dále ji v dalších kreativních kontextech udržuje při životě Jiří Ovčáček.

Právě facebookový profil mluvčího prezidenta České republiky je přímo studnicí pozoruhodných slov; v menší míře pak slovník doplňují i vybrané výroky nejvyššího ústavního činitele, prezidenta ČR Ing. Miloše Zemana.

Ukazuje se, že podstatná jména sama o sobě již nestačí, a tak je jednotliví mluvčí pro větší údernost a razanci ozvláštňují přídavnými jmény, jež jim mají dodat správnou váhu. A tak je útok (obvykle v podobě slovní kritiky) brutální, blbci jsou závistiví, Pražané jsou zpovykaní…

Také volba sloves se přizpůsobuje snaze volit vyšší slovní kalibr. A tak si lidé kupříkladu jen nevymýšlejí, ale rovnou plácají, případně melou.

Jak je ze soupisu patrné, hojné jsou také odkazy na minulost, především pak slovní spojení spojená s podstatnými jmény fašismus a bolševismus.

Zajímavým jevem jsou i otázky zdůrazňující sice dostatečnou mimořádnost nějaké události, ale naznačující očekávání ještě něčeho horšího: co bude příště?, případně náhoda? (s dodatkem – nemyslím si).

Vznikají i slova zcela nová, třeba němčinou (gutmensch) inspirovaní lepšolidi. Pokud ani tahle posměšná nálepka k potupení oponenta nestačí, nabízí se výrok, že „lepšolidi kvičí“, jak vynašel poslanec ODS Václav Klaus junior.

Do výčtu lze zařadit i některá slova z dílny marketingového týmu Andreje Babiše. Osobní značkou je kupříkladu oslovení „čau lidi“, nebo úderný a srozumitelný výrok „makáme“. Patří sem ale i soucit budící „šílený stres“, který premiér – jak se svěřuje – zažívá.

Tento slovníček nemá ambice býti vyčerpávajícím soupisem všech výroků a slovních spojení dokládajících aktuální úroveň veřejné debaty v České republice.

Některé výroky jsou podmíněné souvislostmi aktuálními v době jejich použití (například „čučkaři plácají“ na adresu práce Bezpečnostní informační služby), většina ale nese svůj význam dlouhodobě.

Pokud vám některé obraty ve výpisu chybějí, budeme rádi, když na ně redakci upozorníte, rádi je doplníme.

A

Agresivní akt
Agresivní aktivisté

Agresivní negativní kampaň
Aktivistická žurnalistika

Anarchistické návrhy

Antibabiš

Antikampaň

B

Banda kavárníků

Brutální útok
Brutální kampaň

Brutálně lhát

Bureš

C

Cenzura!

Co bude příště?

Č

Čau lidi

Čučkaři plácají

D

Dědici ducha druhé republiky

Demokratická žumpa

Demožumpa

Diktát Bruselu

Diktát mediokracie

Duchovní lůza
Duní urážky (alt. nenávist, zloba, faleš)

E

Ekonomický zmrd

Eurohujer

Extrémní levičáci

F

Fake news

Fašounci na Národní

Fašizace pražské kavárny

Fašizující lůza
Fašistická lůza utržená že řetězu

Fašistická skupinka pražských řvounů

H

Havlistická kavárna

Havlistická lůza

Havlistická nenávist

Havloid

Hrabiš

Hradní bordel

Hulákající pražský dav

I

Ideologické kádrování

Idioti a chudáčkové

J

Jako nejtvrdší bolševici

K

Kampaň

Kampaň politických homosexuálů

Kavárna

Kavárenská zášť

Koblihu?

Kolosální lži

L

Lepšolidi kvičí

Lidé přisátí na Brusel

Lumpenkavárna

Lumpenkavárníci

Lživá média

Lživé obviňování

M

Majdanistická strana

Makáme
Mediální hysterie

Mentální bolševici

Média o tom mlčí

Mlít o pokroku

Mluvčáček

Modrý prapor panevropské ideologie

N

Náhoda?
Nabubřelí experti

Neomarxista

Neomarxistická lobby

Neomarxistická hloupost

Nenávistní novináři

Nenávistná stoka
Nenávistný rusofob

Nejhlubší dno

Některé soudružky redaktorky

Neziskovky loajální k zahraničí

Normalizační vítr

Normalizační retro

Novináři budou vřískat

Novinářská svině

Novodobí bolševici

Novodobí ideoví svazáci

O

Ovar

Ovarovolič

Ovčani

P

Pátá kolona neziskovek

Patologická sedlina společnosti

Pitomio

Plivat na památku

Poklonkování cizí mocnosti

Politické neziskovky

Politicko-kulturní multiträgerové (nositelé moderní totality)

Praktiky 50. let

Pravdoláskař

Pražská kavárna

Pražskokavárenské chemtrails

Presstituti
Propagandistická masáž
Prskající novináři

Pseudodebata (o Rusku)

Pseudoelita

Puč (Palermo)

R

Revolveroví novináři

Rezident

Ř

Řev aktivistů

Řvoucí aktivní menšina

S

Salónní pravičáci

Sluníčka

Sluníčkáři

Soros

Sorosovci

Sorosův pohůnek

Strašně moc šikovní lidi
Super projekt

Š

Šílený stres

T

Trpaslíci z neúspěšných stran

Takzvaný demoblok

Totalitářské kreatury

U

Ultralevice

Ultrapravičák

Ú

Účelovka

Úzká skupina fanatiků

V

Vítači

Viróza

Vyznavači kultu nenávisti
Výron druhorepublikové nenávisti

Vymývání mozků

Vzteklí a nepříčetní novináři

Z

Zatemněné mozky

Závistiví blbci

Zpovykaní Pražáci“

 

Robert Břešťan “ Slovník rozdělené společnosti: fašizující lůza, mentální bolševici a kvičící lepšolidi“ 20.12.2018 HlídacíPes.org
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky

2 komentáře

  • Protoze me zaujalo, jak je to doopravdy s tim „neomarxismem“(*), jal jsem se hledat a tady (https://petrhampl.com/bolsevici) jsem nasel vysvetleni, od cloveka nanejvys erudovaneho, ktery dokonce tvrdi, ze rok 1920 (oddelila se Prirodovedecka fakulta, od Filosoficke fakulty UK) nebyl pohromou a zanikem spolecenskych ved, ale ze spolecenske vedy dal smysl maji. Jakkoliv s P.Hamplem v detailech (ve spouste detailu ;-) ) nesouhlasim, musim aspon uznat, ze se pokousi humanitnim vedam smysl zase nejaky dat. :-)

    (*) vyznamove asi neomarxismus chape kazdy, kdo se setkal s aplikaci jakehokoliv zakona, prijateho nasi PS, na zaklade povinne agendy EU a dosud se jeste nevyporadal s „ruskymy agentkami“, Indukci a Dedukci, jak o nich pise jmenovany autor na svem blogu. Nicmene zadny presny vyklad tohoto pojmu mi doposud nebyl znam. Vsichni jen porad neco vykladali o Frankfurtske skole a dosli az k Ulrike Meinhof, jen porad chybel onen povestny „osli mustek“, po kterem by se dalo k danemu pojmu logicky dojit.

    PS – od cloveka s humanitnim vzdelanim, bych cekal mene gramatickych chyb, ale nejsem zadny grammar-nazi a sam si obcas nejakou hrupku take dopreju ;-)

    PPS – muj zaver je, ze neomarxismus je nejspis nejaka porucha vnimani okoli, kterou zacnou trpet lide po ideologickem brain-washingu, kdy zcela odvrhnou logicke trideni prijimanych fakt a zacnou zoufale lpet na schematech, indukovanych jim pusobenim dane propagandy a temto schematum zacnou pak vsechna fakta „ohybat“. Nejedna se tedy jiz o jejich volni aktivitu. :-)

    Konec roku je hezkym obdobim, kdy uz by se clovek mohl smirit s tim, ze co nedotahle behem roku, tak za posledni den v roce nedozene a udelat si radeji cas na precteni si myslenek, ktere zapsali jini. Je to zabavne a casto i poucne. Preji stejnou miru pohody vsem ctenarum ON a nejen jim. Samozrejme muj dik patri pani editorce, za praci kterou na ON odvadi.