Radní hl.m.Prahy představili aktuální plán práce v jednotlivých oblastech správy a rozvoje hlavního města do konce června 2019

Rada hl. m Prahy představila svůj půlroční plán aktivit, pro jehož splnění si vytyčila termín na konci června. Rada v něm akcentuje témata dopravy, krize dostupnosti bydlení, odpovědného rozvoje města, životního prostředí, bezpečnosti a správy majetku města. V neposlední řadě se radní zaměří na palčivá témata, jako jsou sociální péče, kultura a cestovní ruch, transparentnost, školství, podpora drobného podnikání, finance a IT a Smart city.

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr si na půl roku vytyčil úkoly týkající se dokončení diagnostiky Hlávkova mostu a mostu Legií. Po dokončení diagnostiky zahájí práce na plánu oprav obou mostů v krátkodobém i dlouhodobém výhledu. Finalizuje také plán udržitelné mobility Prahy a okolí. Praha získá strategický dokument, který předkládá konkrétní dopravní opatření v horizontu 2020-2030. Pražané konečně budou vědět, jak se bude jejich město rozvíjet. Připraví podmínky pro výkup zelených pásů úseku Pražského okruhu 511 Běchovice – D1. Vypíše výběrové řízení na komisionáře, který začne v koordinaci s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR vykupovat pozemky pro zelené pásy podél stavby. Zahájí geologický průzkum metra D, dohodne se s majiteli v okolí plánované stanice metra Nádraží Krč a zajistí nákup jízdních dokladů ve všech tramvajích platební kartou.

Náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček, radní Hana Kordová Marvanová a radní Adam Zábranský budou v rámci půlročního plánu společně nastavovat mechanismy a procesy řešení krize dostupnosti bydlení, odpovědného rozvoje Prahy a vhodné legislativy. Petr Hlaváček se konktrétně zaměří na analýzu podmínek, za kterých by mohl vzniknout odbor územního rozhodování pro nesloučená územní řízení na úrovni hl. m. Prahy. To by mohlo pomoci urychlení rozhodovacích procesů a navýšení jejich kvality. Představí inovativní koncept spolupráce na výstavbě bytů ve městě (družstva, město, soukromý sektor) pro zajištění diverzity typů bytové výstavby a společně s Institutem plánování a rozvoje Prahy magistrát vytipuje pozemky ve vlastnictví města vhodné pro družstevní bytovou výstavbu. Zároveň budou vytipovány pozemky ve vlastnictví města, kde bude možné v kratším časovém horizontu připravit a zahájit bytovou výstavbu. Připraví také personální posílení odborů výstavby a územního rozhodování na Magistrátu hl. m. Prahy, aby se zrychlilo odvolací řízení u stavebních záměrů a byly navýšeny kapacity pro projednání připomínek k Metropolitnímu plánu. Radní Hana Kordová Marvanová, která má v gesci podporu bydlení, legislativu a veřejnou správu, zpracuje koncepci bytové politiky hl. m. Prahy s výhledem do roku 2040. Navrhne pozemky ve vlastnictví města vhodné pro družstevní bytovou výstavbu a vytvoří program podpory dostupného bydlení pro mladé rodiny v Praze. Zapojí se do přípravy nového stavebního zákona a novelizace stavebních předpisů. Bude podporovat změny zákonů, které umožní lépe upravit pravidla pro poskytování služeb krátkodobého ubytování pomocí digitálních platforem. Bude také usilovat o dohodu se zástupci digitálních platforem a připraví legislativní návrh na zavedení předkupního práva pro obce v případě prodeje majetku státu na jejich území.

Radní Adam Zábranský, který se zaměřuje především na oblast bytového fondu, efektivního a transparentního hospodaření města, plánuje pomoci rodinám a seniorům, kteří se ocitli bez domova. Vyčlení 40 bytů pro rodiny s dětmi z ubytoven a 30 bytů pro seniory, kteří aktuálně bydlí na ubytovnách. S městskými částmi, které projeví zájem o společné řešení bytové politiky, uzavře memorandum a bude spolupracovat na zřízení společných kontaktních míst pro bydlení. Zpracuje přehled prázdných bytů svěřených městským částem a představí plán na jejich opravu. Zavede rozklikávací rozpočet Prahy až na úroveň faktur. Jmenuje koordinátora otevřených dat, který zajistí lepší dostupnost otevřených dat z magistrátu i městských firem a umožní tak rozvoj skutečných Smart City aplikací. A rozšíří portál otevřených dat o seznam nájemních smluv na nebytové prostory.

V oblasti majetku města se radní Jan Chabr zaměří na zahájení věcného auditu majetkových odborů a kontrolu hospodářské činnosti města. Rozšíří realitní inzertní portál hlavního města a připraví osvětovou kampaň pro co největší zapojení městských částí. Zahájí také přípravu projektové dokumentace pro dostavbu plaveckého areálu Šutka. Předloží návrh na výběr dodavatele rekonstrukce Staroměstské tržnice a způsobu budoucího provozu. A zahájí reálné řešení problému nadchodu a terasy Budějovická. Přijme také memorandum s Dopravním podnikem hl. m. Prahy, Domem bytové kultury a Českou spořitelnou ke spolupráci na rekonstrukci.

V oblasti životního prostředí, technické infrastruktury a bezpečnosti se bude náměstek primátora Petr Hlubuček zabývat tématy jako je Informační kampaň týkající se ovzduší a smogu, ve které se obyvatelé Prahy dozví, jak se chovat a čeho se vyvarovat při vzniku smogové situace. Vytvoří akční plán výsadby s cílem vysázet 1 milion stromů za 8 let. Zahájí přípravu projektové dokumentace pro revitalizaci Karlova náměstí. Udělá vše pro to, aby byl položen základní stavební kámen nového pavilonu goril v zoo, a zaměří se i na stavbu západního pavilonu v Botanické zahradě. Spustí také přípravu projektové dokumentace pro nový bezpečností přeliv u Vodního díla Hostivař. Dalším úkolem je modernizace spalovacího kotle v ZEVO Malešice, díky čemuž se zefektivní zpracování odpadu v Praze.

Náměstek pro oblast financí a rozpočtu města Pavel Vyhnánek připraví investiční rozpočet města na r. 2019 ve výši 13,5 mld. Kč. Cílem jsou investice zejména do dopravy, abychom dohnali zanedbanou údržbu dopravní infrastruktury. Městským částem přidělí z městského rozpočtu 500 mil. Kč na podporu jejich prioritních investic oblasti školství, zeleně a veřejného prostoru. Představí zároveň plán, jak z areálu Výstaviště Praha opět udělat místo, kde budou Pražané rádi trávit svůj čas. Bude pracovat na projektu rekonstrukce a dostavby levého křídla Průmyslového paláce tak, aby bylo možné v příštím roce vyhlásit zakázku na realizaci. Zahájí kultivaci spodní části areálu. Představí další kroky rozvoje Pražské tržnice. Bude pracovat na dokončení projektové dokumentace rekonstrukce objektu bývalé Burzy. A zahájí přípravu na rekonstrukci dalších hal a kultivace veřejného prostoru.

Radní pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Hana Třeštíková v rámci individuálních účelových dotací vyhlásí podporu projektům, které se připravují na oslavy Sametové revoluce. Bude na ně uvolněno až 15 milionů korun. Připraví plán využití finančních prostředků z projektu „2 % na kulturu“ a nechá provést inventarizaci uměleckých děl ve veřejném prostoru. Ve spolupráci s Památníkem ticha připraví pietní akt jako vzpomínku k 75. výročí největší masové vraždy československého obyvatelstva v koncentračním táboře v Osvětimi. Uspořádá první celoměstské setkání s radními pro kulturu jednotlivých městských částí s magistrátem. Cílem setkání je především podporovat kulturní aktivity napříč městskými částmi, inspirovat se navzájem a podpořit rozvoj kulturního dění i v okrajových městských částech.

Milena Johnová, radní pro oblast zdravotnictví a sociální politiku, navrhne způsoby oceňování pravidelných dobrovolných dárců krve v Praze. Poukáže na význam dárcovství krve. Ve spolupráci s městskou částí Praha 1 připraví koncepci rozvoje Nemocnice Na Františku. Ve spolupráci s vedením Nemocnice Na Bulovce identifikuje hlavní priority rekonstrukce areálu nemocnice tak, aby prostředí odpovídalo špičkové pražské klinice. Vytvoří podmínky pro to, aby se Pražané s postižením, kteří byli vystěhováni do zapadlých koutů republiky, mohli vrátit domů. A připraví novou strategii podpory pěstounů pro nejvíce ohrožené skupiny dětí.

Radní pro oblast školství, vzdělávání a sportu Vít Šimral, spustí pilotní ročník žákovské a studentské soutěže “Škola bez plastů”, v níž by týmy studentů měly vymyslet a realizovat projekty ke snížení výskytu plastů ve školách. Nejlepší týmy budou odměněny. Společně s Univerzitou Karlovou a Českým vysokým učením technickým v Praze zahájí projekt PRG.AI – nového pražského mezinárodního hubu zaměřeného na umělou inteligenci. Rozdělí také 1 miliardu Kč z rozpočtu hl. m. Prahy školským zařízením na posílení platů zaměstnanců. Rozpočtová položka bude rozdělena následovně: 400 milionů Kč pro školy a další pedagogická pracoviště, která zřizuje hlavní město Praha, 500 milionů Kč městským částem na zařízení, která zřizují městské části, a 100 milionů Kč školním jídelnám.

Na závěr pak primátor Zdeněk Hřib v rámci efektivní a vstřícné správy města připraví koncept digitalizace úřadu a plán elektronických služeb pro občany a předloží tyto dokumenty ke schválení v orgánech města. Zajistí občanům možnost poskytovat zpětnou vazbu na kvalitu služeb, které zajišťuje město, a to elektronickou i papírovou cestou. Provede audit běžících projektů v IT oblasti a zastaví ty, které nedávají smysl tak, aby zbyly peníze na smysluplné digitální služby pro občany. Zrealizuje jako proof-of-concept první pilotní elektronický proces žádosti o záštitu primátora, aby v praxi mohly být identifikována rizika další digitalizace úřadu. A připraví řešení pro online petice občanů, které bude zastupitelstvo přijímat stejně jako papírové petice.

Na co se bude Rada hl. m. Prahy v celém svém funkčním období zaměřovat, již podrobně shrnula ve společném programovém prohlášení Pirátské strany, hnutí Praha sobě a koalice TOP 09 a Starostové a nezávislí ve spolupráci s KDU-ČSL.

Zdroj: Pirátská strana Praha, článek ze 4.2.2019 včetně doplňujících informací ZDE.
Náhledový obrázek: Magistrát hl.m.P.

Související:

Úřednické ghetto v Letňanech podle představ premiéra Andrej Babiš nechceme. Na tom se nic nemění ani po středeční schůzce.

Pokud má pan premiér zájem spolupracovat na naší vizi města krátkých vzdáleností (vybudování čtvrti s nemocnicí, byty, parkem, školou a administrativními budovami), ať zafinancuje Městský okruh za 60 miliard. Podpoří tím dopravní obslužnost, která bude i pro danou oblast důležitá.

Co se týče přesunu státních úředníků do nových prostor, nejdřív potřebujeme vědět, co z toho bude mít Praha. Proto požadujeme od pana premiéra seznam nemovitostí, které se mají uvolnit, a plán jejich využití. To zatím nemáme, a tak nemohlo dojít k dohodě. Nechceme Prahu plnou prázdných budov!

30.1.2019 primátor Zdeněk Hřib na fb

Bojujeme za nemocnici v Letňanech pro naše lidi! 😉

Tak ještě jednou, aby v tom bylo naprosto jasno. Chceme město krátkých vzdáleností, různorodé čtvrti k životu. Monotematické úřednické ghetto odmítáme, na tom se nic nemění. Vedení města ze svých představ neustoupilo!

Tohle je naše vize čtvrti v Letňanech: moderní nemocnice, 1300 bytů, škola, občanská vybavenost, park, ale i administrativní budovy. A dopravní obslužnost v místě musí být posílena Městským okruhem. Ten by měl zaplatit stát stejně jako v Brně. Proč by na tom měla být Praha jinak? Jde o dopravní stavbu s významem přesahujícím hranice Prahy.

Žádnou dohodu jsme s premiérem Andrej Babiš na středeční schůzce neuzavřeli. Budeme dál jednat. O budoucnosti Letňan povedeme dialog také s místními a radnicemi příslušných městských částí. Jejich postoje jsou pro nás důležité. Dále trváme na vyhlášení mezinárodní architektonické soutěže s důrazem na její odbornost a transparentnost.

K dalšímu jednání s panem premiérem potřebujeme také seznam nemovitostí, ze kterých by se měli státní úředníci přesunout, včetně plánu jejich využití. Tento plán mi však paní ředitelka ÚZSVM Kateřina Arajmu odmítla poskytnout. Posouzení tohoto aspektu je však pro nás zásadní. Nedovolíme, aby se v Praze objevovaly další prázdné domy.

Poznámka: Na obrázku vidíte pouze vizualizaci kapacitního prověření, nejedná se o urbanistický plán ani o skutečné půdorysy staveb.

Není k dispozici žádný popis fotky.

1.2..2019 primátor Zdeněk Hřib na fb

Související příspěvky