Zkrácení penzí komunistických pohlavárů: seznam doplní ÚSTR do konce roku 2024

Od března 2024 přijde stovkám bývalých komunistických prominentů v řádech až tisíců korun nižší důchod.

Opatření postihne lidi, kteří před rokem 1989 působili ve vysokých politických funkcích, ale také plukovníky nebo generály v řadách StB, SNB nebo Pohraniční stráže. 

 „Je velmi důležité, aby se dostalo morální satisfakce těm, které minulý režim poškodil, neumožnil jim studovat, pracovat ve svém oboru, nebo je dokonce potrestal odnětím svobody.  Není možné, aby tehdejší prominenti i po letech finančně těžili z toho, že před listopadem podporovali totalitní režim,“ uvedl lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, jenž návrh předkládal.

Zdroj: Novinky KDU-ČSL, 2. 2. 2024
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Doplňující info:

Změnu, kterou navrhl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL), přinesla novela zákona o důchodovém pojištění a podle původních odhadů se má týkat zhruba tří tisíc lidí.

Jedná se například o vedoucí tajemníky, generální prokurátory, plukovníky a generály působící ve složkách Státní bezpečnosti nebo v politických útvarech armády a další…

„O snížení bude rozhodnuto ve správním řízení a výsledek bude dotyčným osobám doručen. Počítá se s případnou možností opravného prostředku i soudního přezkumu. Zcela přesný počet osob, jejichž důchodů se opatření skutečně dotkne, tak bude znám v první polovině roku 2025,“ upřesnil Augusta.

Zdroj: Novinky.cz, 17. 1. 2024 ZDE.

Související příspěvky