Úvodní stránka 30 ZPRÁVY 30 Aktuality 30 Případ Bečva se vrací k došetření. Soud chce doplnit to, co chtěli přírodovědci, rybáři a neziskovky už před dvěma lety…

Případ Bečva se vrací k došetření. Soud chce doplnit to, co chtěli přírodovědci, rybáři a neziskovky už před dvěma lety…

Při pátku 13. května 2022 vám přinášíme novinky ve vyšetřování otravy na Bečvě
V pondělí 9. května 2022 Okresní soud ve Vsetíně vrátil případ k došetření. V něm soudkyně Ludmila Gerlová v 76 bodech na více než dvaceti stranách vysvětluje, proč případ vyšetřovatelům vrací do přípravného řízení.
Požaduje podobné věci, jaké jsme při zahájení vyšetřování před dvěma lety také kritizovali, když jsme upozorňoval na pochybení při zajišťování důkazů těsně po havárii. Tenkrát jsme tyto body uváděli i v otevřeném dopise adresovaném bývalém ministrovi Richardu Brabcovi.

V den, kdy se havárie projevila, zasahující neodebrali u klíčových výpustí žádné vzorky. „Neexistuje tak žádný přímý důkaz, odkud do řeky přitekla voda, která byla příčinou masivní otravy ryb v řece,“ píše soudkyně. Co jsou tedy její závěry?

1. Žádá doplnění znaleckých posudků. Za nedostatečné označila dva znalecké posudky od Jiřího Klicpery a Jihočeské univerzity.

2. Požaduje také posudek k přesnému určení peněžní částky na likvidaci následků ekologické katastrofy.

Odsouzení viníka za havárii na Bečvě se jen tak nedočkáme, ale aspoň můžeme stále doufat, že někdo za tuto ekologickou újmu nakonec skutečně „zaplatí“.

 

Připomeňme si:

Časová osa kauzy přehledně:

 

Zdroj: Arnika.org

 

Související v ON:

Ministerstvo a Česká inspekce životního prostředí se staly prvním cílem a první vládní divizí Agrofertu. „Případ Bečva“ začal v roce 2011

Podrobnosti o uživateli Zita Kazdová

MUDr. Zita Kazdová dobrovolnice v neziskovém sektoru, původní povolání stomatolog Přemýšlejme globálně, čiňme se lokálně – naše okolí i svět zázračně prokouknou!

Odeslat odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude publikována. Required fields are marked *

*

x

Check Also

levice a pravice

Výraz „levice“ je v Česku nadávkou. Ale moderní praktická politika dokáže levicovost a pravicovost využívat zároveň

„…Velká Británie, kde zrovna vládnou konzervativci, tedy ten pravicovější z obou hlavních politických táborů, zavede letos mimořádnou 25procentní daň ze zisků energetických firem. Výnosem chce pomoci těm nejchudším Britům. Zkuste ...