Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Případ Bečva se vrací k došetření. Soud chce doplnit to, co chtěli přírodovědci, rybáři a neziskovky už před dvěma lety…

Při pátku 13. května 2022 vám přinášíme novinky ve vyšetřování otravy na Bečvě
V pondělí 9. května 2022 Okresní soud ve Vsetíně vrátil případ k došetření. V něm soudkyně Ludmila Gerlová v 76 bodech na více než dvaceti stranách vysvětluje, proč případ vyšetřovatelům vrací do přípravného řízení.
Požaduje podobné věci, jaké jsme při zahájení vyšetřování před dvěma lety také kritizovali, když jsme upozorňoval na pochybení při zajišťování důkazů těsně po havárii. Tenkrát jsme tyto body uváděli i v otevřeném dopise adresovaném bývalém ministrovi Richardu Brabcovi.

V den, kdy se havárie projevila, zasahující neodebrali u klíčových výpustí žádné vzorky. „Neexistuje tak žádný přímý důkaz, odkud do řeky přitekla voda, která byla příčinou masivní otravy ryb v řece,“ píše soudkyně. Co jsou tedy její závěry?

1. Žádá doplnění znaleckých posudků. Za nedostatečné označila dva znalecké posudky od Jiřího Klicpery a Jihočeské univerzity.

2. Požaduje také posudek k přesnému určení peněžní částky na likvidaci následků ekologické katastrofy.

Odsouzení viníka za havárii na Bečvě se jen tak nedočkáme, ale aspoň můžeme stále doufat, že někdo za tuto ekologickou újmu nakonec skutečně „zaplatí“.
CHCI PODPOŘIT ZDRAVÉ ŘEKY

 

Připomeňme si:

Časová osa kauzy přehledně:

 

Zdroj: Arnika.org

 

Související v ON:

Ministerstvo a Česká inspekce životního prostředí se staly prvním cílem a první vládní divizí Agrofertu. „Případ Bečva“ začal v roce 2011

Související příspěvky