Premiér neví, co je důchodová reforma, ministryně financí si plete miliardy a ministryně sociálních věcí považuje za reformu jakékoliv zvyšování důchodů. ČR 2020

„Andrej Babiš byl poprvé jmenován premiérem před více než dvěma lety, v prosinci roku 2017. V programovém prohlášení své druhé vlády, která získala důvěru v červenci 2018, stála na prvním místě slibovaných strategických kroků důchodová reforma.

Vláda slibovala oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a reformu „bez zdlouhavých a neplodných diskusí“.

Nyní, po dvou letech vlády jsme se dozvěděli, že premiér neví, co to vlastně důchodová reforma je, že ministryně financí si plete miliardy a ministryně sociálních věcí považuje za reformu jakékoliv zvyšování důchodů. S důchodovými „reformami“ máme už dlouhodobé zkušenosti a velká očekávání asi nikdo neměl, ale tak tristní výsledek je i na české poměry depresivní…

Celý dopředu k neúspěchu odsouzený projekt konečně narazil na útesy začátkem ledna 2020, kdy Komise představila tzv. výchozí variantu nastavení parametrů nového důchodového systému. Najednou byl na stole ambiciózní návrh, formálně zaštítěný Komisí, ale připravený zcela na ministerstvu práce a sociálních věcí. Návrh se zcela soustřeďuje na výdajovou stránku důchodového systému a slibuje zvyšování důchodů prakticky všem, chudým i bohatým, rodičům dětí i těm, kteří se starají o nemocné členy rodiny.

Takové skvělé nápady ovšem mají své náklady, které si návrh nechal až na stranu 20 z celkových 26, kde cudně přiznává, že reforma by znamenala okamžité zvýšení výdajů na důchody o 26 miliard ročně a že průměrné výdaje na důchody by se po zavedení všech navrhovaných opatření zvedly o 1,5 % HDP ročně. To je zhruba 85 miliard korun ročně v dnešních cenách, což je sice podstatně méně než 300 miliard, o kterých zmateně mluví ministryně financí Schillerová, nicméně i tak by to byla rána pro české veřejné rozpočty, která by zvedla státní dluh na dvojnásobek za příštích 30 let…“

Celý článek Ondřeje Schneidera „Jak nedělat důchodovou reformu“ najdete v HN 16.1.2020 ZDE.

Odkaz pro sdílení:
https://archiv.ihned.cz/c7-66706620-mcrn6-db3be87eee21d1e

Související:

„Máme někdy tendenci myslet si, že vysoká politika je prostor, kde se řeší samé podstatné věci. Dnes je toho k řešení určitě hodně – Česko už několik let trápí ničivé sucho, celou planetu nebývalé ohřívání, máme tu kůrovcovou kalamitu, se kterou si stát také neumí poradit, máme tu dlouhá léta neřešené ztráty v důchodovém systému, země tragicky zaostává v modernizaci státní správy, objevila se tu čerstvě další podezřelá IT zakázka na e-shop pro dálniční známky za půl miliardy…

V úterý se k vrcholnému jednání sešli prezident a předsedové obou komor parlamentu. Ideální příležitost k velkým nápadům, řešením, postojům.

„Pan prezident mě praštil hůlkou do hlavy, velice málo. Když jsme odcházeli, on mě poklepal na moji tvrdou hlavu. Takže nemůžu si stěžovat, bylo to příjemné,“ uvedl po setkání předseda Senátu Jaroslav Kubera.

Má smysl k tomu něco dodávat?
Přeji dobré čtení v našich Názorech a dobrý víkend.

Jan Kubita, editor HN“

 

Náhledový obrázek: ilustrační

 

Sociální projekty a pomoc
v Otevřených novinách ZDE.

Související příspěvky