„Ještě před pár měsíci se zdálo, že politici na megalomanský kanál Dunaj-Odra-Labe zapomněli.
Jenže to jsme se přepočítali.
Česká republika a Polsko krok za krokem stavbu připravují..
Česká vláda i přes velmi hlasité protesty ekologů a odborníků loni v říjnu schválila přípravy Oderské větve kanálu kvůli zajištění splavnosti z Ostravy do Koźle v jihozápadním Polsku. Současně se má vybudovat vnitrozemská vodní cesta mezi Bohumínem a polskou Ratiboří. Na základě schváleného harmonogramu by měl být kanál dokončen do roku 2031 za 15 miliard českých korun. Oba státy si od toho slibují lepší přístup na evropské a globální trhy a v neposlední řadě využití k rekreaci a turistický ruch. Hotový zázrak!
Před devastací životního prostředí jsme před časem Evropskou komisi varovali společně s ekologickými nevládkami z Německa, Polska, Rakouska a Slovenska ve společném dopise.
Upozornili jsme na masivní zásahy do řek a jejich niv, ničení krajiny, půdy a přísně chráněných území. Výstavbou plánovaných přehrad a prohloubením koryt řek dojde navíc ke zvýšení rizika povodní. Ostatně, proč neinvestovat raději do rozvoje dobře fungujícího železničního spojení a rozvoje vysokorychlostní železnice. Aby toho nebylo málo, Evropská strana zelených v prosinci proti výstavbě kanálu vydala rezoluci, ve které ji nazvala ekonomickým šílenstvím…“
Celý článek Jiří Kaňa: Dunaj-Odra-Labe? Projekt šílenství
doporučujeme v Ekolistu, 31. 1. 2021 ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
Sledujte Kanál DOL v Otevřených novinách.
Související:
„… Evropští zelení se stali našimi spojenci ve snaze zastavit co nejdříve záměr stavby kanálu Dunaj-Odra-Labe. Toto spojenectví nese úspěchy.
Proti záměru se jasně postavila rakouská zelená ministryně pro klima, životní prostředí a dopravu Leonore Gewessler. Otevřeně se proti němu vyslovila v médiích a napsala dopis místopředsedovi Evropské komise, ve kterém za Rakousko jakoukoli stavbu odmítá.
Řeka Morava, která má být součástí kanálu, přitom teče na hranici mezi Českem a Rakouskem. Navíc v místech, kde je při soutoku s Dyjí velmi cenná oblast lužních lesů. Rakousko tak logicky chce tuto část své přírody chránit před megalomanií kanálu…
Téma kanálu se objevuje i v rakouských médiích. Týdeník Falter mu věnoval rozsáhlý materiál, ve kterém zmiňuje, že poslední pokus spojit Dunaj s Odrou byl proveden v roce 1939 za hitlerovského režimu. Pozůstatkem po něm je několik stovek metrů vodní plochy u obce Gross-Enzersdorf (odkaz na mapu), která je nyní využívaná jako rekreační oblast…“
- Originál dopisu rakouské ministryně místopředsedovi Evropské komise
- Český překlad na webu organizace Arnika
- Evropští zelení proti kanálu D-O-L
Zdroj: Zelení
https://www.zeleni.cz/