Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Otevřme uši a bedlivě poslouchejme. Rozmanitá a živá krajina zní opojně

„… chci pomocí terénních nahrávek probouzet zájem o zvukové krajiny. To, že mají pro nás obrovský význam dokládá i existence oborů, které se na předních zahraničních univerzitách studují. Jsou to například akustická ekologie nebo bioakustia. Právě tyto oblasti bádání mohou velmi dobře sloužit k tomu, aby velmi věcně a srozumitelně podporovaly diskuse o vážnosti klimatických proměn planety.

Negativní změny životního prostředí se právě ve zvukových krajinách projevují velmi významně, měřitelně a se silným emocionálním nábojem.

Pole zdecimované zemědělskou činností postupně vypudila polní ptactvo. Nad touto, obrazně řečeno mrtvou půdou, vládne až hrozivé ticho. Tato místa ztratila svou biologickou rozmanitost. A právě biodiverzita často značí zdraví krajiny. Terénní nahrávky nám o této rozmanitosti mohou sdělit velmi mnoho.

V přírodě záleží na každém detailu. Myslím tím detail pozitivní, tedy jakoukoli maličkost, kterou člověk udělá pro přírodu. Před pěti lety jsme koupili dům se zahradou o velikosti 800m2. Od prvního dne jsem si začal všímat nejen toho, jak naše zahrada vypadá, ale také toho, jak zní. Vypozoroval jsem, jak každý náš, i třeba nepatrný zásah, začal ovlivňovat zvukové krajiny naší zahrady.

Jsme více kulturou oka, než kulturou ucha. Naše vnímání klade víc důraz na vizuální vjemy a svět zvuků je pro nás trochu upozaděný… Je to škoda, protože se dobrovolně okrádáme o specifický druh prožitku, ale i o poznání, které nám vizuální vnímání nedokáže zprostředkovat. Zvukové krajiny (soundscapes), které nás obklopují na každém kroku, hrají v našich životech velmi důležitou roli, aniž si to někdy plně uvědomujeme. Přitom právě sonický, zvukový svět, nám může názorně ukazovat stav zdraví naší planety jedinečným způsobem.

„Otevřeme“ uši a bedlivě poslouchejme…“

Text a nahrávky Tomáše Šenkyříka, muzikologa, skladatele a lovce zvuků
DOPORUČUJEME v Ekolistu, 6. 6. 2022:
Proč bychom měli přírodě více a bedlivěji naslouchat

Náhledový obrázek: ilustrační – Svítání, zdroj: Diakonie Brno – poradna Svítání, 2019

 

 

PS:

Hudba přírody je nádherná a můžeme v ní zažít Boží dotek, přesah do věčnosti.
Člověk se také může k hudbě stvoření připojit. Ne nadarmo je mottem letošní Noci kostelů zpěv a hudba.

Kde všude se koná Noc kostelů 10. 6. 2022 najdete v Otevřených novinách ZDE.

Související příspěvky