Dobré zprávy z okolí – díl 98: půjčování místo vlastnění, ušetřený kýbl vody denně a kytice z domácích farem

Mladí lidé už nemají potřebu vlastnit, radši si věci půjčují
„Některé firmy přecházejí od prodeje výrobků k prodeji služby. Má to být způsob, jak se částečně vymezit proti konzumnímu stylu života. Koncept bere výrobcům motivaci prodávat stále nové a nekvalitní produkty a naopak je vede k pronájmu věcí, u kterých je i v jejich zájmu, aby vydržely. Řešení koresponduje s trendy mladé generace a má mnohem větší potenciál přispět k ochraně životního prostředí než třeba úsporná lednička…“ více v Ekolistu 2.5.2019 ZDE.


Co můžeme udělat pro ušetření kbelíku vody pro přírodu?

Nenechávat odtéct všechnu vodu do kanalizace. Sbírat kapku ke kapce do kbelíku a ten pak vylít před domem pod keř, stromy, na trávu…

Jakou vodu? Použitou, ale bez chemikálií. Stačí dát do umyvadla nebo dřezu misku a odlévat do kbelíku (po moravsku do kýbla… vědra… jak je libo).
Kdy? Když si chcete opláchnout ruce (bez mýdla). Když omýváte ovoce či zeleninu. Když máte zbytky nedopité vody nebo čaje z pohárků. Když měníte vodu kytkám ve váze.
… a co teprve to množství vody po koupání (není nutné vždy používat koupelové pěny a jiné přípravky)

Jistě sami najdete mnoho dalších možností a budete velmi překvapeni, kolik vody takto rodina za den nasbírá. A místo, aby tato v podstatě „čistá“ voda mizela do kanálu, ji věnujete rostlinám. Rostliny budou šťastné a zachráníme tím přírodu aspoň ve svém nejbližším okolí.

A hlavně – ten efekt je okamžitý!
Tak pojďte do toho s námi a nezapomeňte sdílet a přidat #KBELIKVODY
Zdroj: Ekolist 30.4.2019 ZDE.

Související:
jak se dá voda sbírat a šetřit ve městě? Jak bojovat s tropy v ulicích? Budka v Brně zachycuje dešťovou vodu a vrhá stín


Chvála českých květinových farem

Květinové farmy v krajině jsou pestrým rájem pro hmyz a jiné živočichy, bývají místem společenských setkání tam, kde už nejsou ani hospody.

Letos to může být poprvé, kdy uvidíte ve správnou dobu pole plné květin. O Víkendu otevřených zahrad, který se koná 8.-9. června 2019, můžete zajet na některou z květinových farem, které během uplynulých pěti sezón v ČR vznikly. Poznáte, jak ve správnou dobu u nás kvetou například pivoňky, první růže, pryskyřníky, kosatce, mnoho trvalek i první letničky, které znáte snad už jen z dětství, z básní nebo starých obrazů.

Květy z české farmy jsou darem krajiny, co prošel rukama pěstitelek a pěstitelů, nakrmil včely a motýly. A navíc neletěl tisíce kilometrů, nespotřeboval desítky litrů vody z polopouště, kontaminované chemikáliemi. A obejde se bez balení v plastu a pokud po zvadnutí skončí na kompostu, bude to skvělý konec.
Celý článek s mapou českých květinových farem ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky