Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Německé prozření o Rusku: na Ukrajině jde o svobodu a právo ve světě. AKTUALIZACE

Jen málokterá země provedla po ruském útoku na Ukrajinu takový obrat jako Německo.

Spolková vláda ukončila projekt plynovodu Nord Stream 2 a upustila od jednoho ze základů německé politiky, že do válčících zemí nedodává zbraně. Invaze ji přiměla i k navýšení výdajů na zbrojení, a už od letošního roku chce plnit své závazky v rámci NATO.

Hostem Interview Plus byl odborník na mezinárodní vztahy ze Svobodné univerzity v Berlíně Thomas Risse…

Energetickou bezpečnost nikdo nebral vážně… Němci celou dobu věřili, že díky provázanosti s ruskou energetikou můžou Putinovu politiku mírnit. Ale tyhle naděje jsou pryč.

 

Je těžké věřit někomu, kdo porušuje sliby, a navíc to dělá už léta. Táhne se to od roku 2008 nebo 2009, kdy se Putin rozhodl takříkajíc navrátit Rusku velikost a asi podlehl nějakým historickým fantaziím. Jenže pokud chcete něco vyřešit diplomaticky, tak se na druhou stranu musíte umět spolehnout. A to teď s Ruskem nejde. Navíc když jeho dezinformační kampaň a propaganda běží na plné obrátky…

V tomhle moc optimismu nevidím. Snad až na to, že Západ konečně pochopil, o co se hraje – o lidské svobody a světový řád, ve kterém vyhrává ten, kdo je v právu, a ne ten, kdo je silnější. Tedy přesně ten výklad, který chce Putin na Ukrajině prosadit.

Celý rozhovor na iRozhlas, 9. 3. 2022:
Politolog Risse: Energetickou bezpečnost dlouho nikdo nebral vážně. Musíme vsadit na obnovitelné zdroje

Náhledový obrázek a obrázek v textu: ilustrační

 

Sledujte informace v ON pod štítkem
Válka na Ukrajině 2022.

 

AKTUALIZACE – související:

Schröder byl nejsvítivějším diamantem Putinovy evropské politické sítě, byl viditelnější než bývalý rakouský kancléř Wolfgang Schüssel, který si díky Putinovi sedl do dozorčí rady Lukoilu.

Z ní ale po napadení Ukrajiny odstoupil, podobně jako z Rosněfti či Sberbank rychle po začátku války vycouvali dva další bývalí předsedové evropských vlád: italský Matteo Renzi a francouzský Francois Fillon (expremiér Finska Esko Aho také ve Sberbank už nesedí). Schröder se na rozdíl od svých evropských kolegů vyjadřoval dál i k mezinárodně-politické situaci, psal knihy, v nichž stál na Putinově straně: kritizoval NATO, viděl konec Západu…

… Putin tak důkladně rozklížil Evropu, která se teď během války na Ukrajině dává narychlo dohromady. Schröder je ikonou této Putinovy strategie, proto všechny dál tak děsí. Konec Schrödera v Putinově Rusku by byl důležitým symbolem definitivního konce jedné ponižující éry evropské politiky. Pád ikony úplatnosti a užitečného idiotství…

… celý komentář Petra Fischera z 15. 3. 2022 textem i zvukem na iRozhlas:
Ikona úplatnosti a užitečného idiotství

 

 

Související příspěvky