NÁZOR: Postfaktický a Postpravdivý jsou slova roku 2016

Slova roku 2016 zrcadlí náladu v zemích, které v r. 2016 prošly společenským otřesem s celosvětovými dopady. Německo, řešící příliv a domestikování uprchlíků z islámských zemí a terorismus, včetně jejich spojení jako vděčné téma populistů a politických extremistů. Británie, zaskočená odchodem z EU. Rakousko po dvou prezidenských volbách, z nichž první byla soudně zrušena. Rozdělené Spojené státy po dosud nevídané volební kampani.

Po prvním televizním střetu republikána Donalda Trumpa s demokratkou Hillary Clintonovou na konci září časopis TIME napsal, že šlo o první debatu v moderní éře, v níž se kandidáti neshodli na faktech, ale ani na tom, jestli na nich vůbec záleží.

Německým slovem roku 2016 je přídavné jméno postfaktisch (postfaktický). Slovo postfaktický je podle německé jazykové společnosti symbolem hluboké změny společnosti. Stále více lidí je kvůli odporu k takzvaným elitám ochotno ignorovat fakta, a dokonce akceptovat i zjevně lživé informace.

Obsahově podobné slovo – post-truth čili postpravdivý – zvolili v polovině listopadu slovem roku v anglofonním prostředí také vydavatelé oxfordských slovníků. Post-truth označuje stav, kdy objektivní fakta mají menší význam na vytváření veřejného mínění než důraz na emoce a osobní mínění.

    „Post-pravda je projev digitálního barbarství, které postihuje Evropu a celý západní svět. (…) Nehledáme už pravdu, hledáme potvrzení vlastních předsudků.“
Jiří Přibáň
právník, Cardiff Law School

 

 

Své vlastní slovo roku 2016 zvolili i v  Rakousku, kde o něm rozhodovalo hlasování na internetu. Výzkumný ústav pro rakouskou němčinu na univerzitě ve Štýrském Hradci poznamenal, že vítězný výraz Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung je dlouhý stejně jako fenomén, který označuje, a je tak zároveň ironickým komentářem blamáže spojené s letošním prezidentským hlasováním. Druhé kolo prezidentských voleb v Rakousku totiž nejprve zrušil ústavní soud kvůli nesrovnalostem při sčítání a následně bylo opakované hlasování odloženo kvůli vadným obálkám pro korespondenční hlasy.

Zatímco mocnosti mají novotvary slov závažných a filosofických, staré Rakousko-Uhersko svou náturu nezapře. Po dlouhatánském rakouském, vtipně mnohovrstevnatém „Bundespräsidentenstichwahlwiederholungsverschiebung“, v Čechách zvítězila „Pražská kavárna“. Doufejme, že je myšlena též s ironií a sarkasmem :-)

Každopádně povinností občanské společnosti i skutečných elit  je nyní usilovná práce, aby celosvětovým slovem (a činem) roku 2017 bylo například Porozumění, Smíření, Spolupráce nebo Udržitelný život.

zdroj: ČT24

Související příspěvky

2 komentáře

  • Pro propagandu a „spravne nasmerovani“ lidskych myslenek se prave pouziva takovychhle slatanin 2 zcela nesouvisejicich slov. Vyuziva se toho, ze lidska mysl funguje tak, ze kdyz vidi slovo „pravda“, tak se uklidni a informaci prijme. To druhe slovo je tam pridane proto, aby nebylo napadnutelne, ze se pise lez. O takovem prekrucovani faktu tak, aby si toho lidska mysl nesimla a nechala se zmanipulovat az k dobrovolnemu prijeti totalitni diktatury, pise uz G.Orwell a rika tomu „newspeak“.

    Ostatne soudim, ze k takovym vysinam newspeaku, jako „humanitarni bombardovani“, budou muset na te „Cardiff Law School“, ujit jeste notny kus cesty. ;-)

  • Alena Jir8skov8

    Post-pravda jednoduše řečeno = lež. Slovo roku 2017?