Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Minulý týden aneb listování novinami 2. – 8. 11. 2020

Podepsal, nepodepsal, podepsal. U internetové petice Milionu chvilek pro demokracii měl nový ministr zdravotnictví tu nevýhodu, že nemohl využít otřepanou výmluvu: „Pero jsem sice v ruce měl, ale nepodepsal jsem.“ Jeho veletoče z minulého týdne již nechme stranou, ostatně pro premiéra je však přítomnost „chvilkaře“ ve vládě spíše výhodou a důkazem konsenzu v krizi. A nový ministr se hned může činit, což musejí kvitovat především profesionální sportovci.

Nejen Národní sportovní agentura, ale patrně i ministerstvo zdravotnictví si všimlo otevřeného dopisu, který vládě adresovali společně kapitáni fotbalové Sparty, Slavie a Liberce. Větší váhu než úpěnlivá prosba pánů Dočkala, Bořila a Mikuly však spíše mohly mít nepříliš uspokojivé výsledky českých zástupců ve fotbalových evropských soutěžích. Hrozivá sparťanská bilance 1:7 po dvou odehraných zápasech v Evropské lize možná vedla vládu k obratu, že český fotbalový koeficient je třeba vylepšit. Ostuda na sportovní scéně by zcela jistě nevylepšila tu politicko-epidemiologickou, a tak mohl Milan Hnilička na Twitteru triumfálně oznámit obnovení profesionálních sportovních soutěží.

Dramata domácí už se nám více vtírají pod kůži. Tak třeba to, které se odehrálo v restauraci Rio’s a kvůli němuž padla hlava ministra zdravotnictví, bude provázet naše životy ještě dlouho. Nejenže po něm vyhodili z křesla ministra zdravotnictví profesora Prymulu, ale my matky teď budeme jen těžko vysvětlovat svým potomkům, že kdo lže, ten nekrade, nebo jen někdy.

Jedno poučení z celé té příhody ale přece jen vyplývá a dá se použít i výchovně. Stačí si přečíst článek Lukáše Prchala a Prokopa Vodrážky Salonek chtěl můj přítel Faltýnek. Vyhověl jsem mu. Obsahuje i výpověď majitele podniku Raimunda Špundy, který asi strašně lže, když tvrdí, že nikdo nic nekonzumoval. Nebo usvědčuje ze lži plukovníka Prymulu, který pro změnu vysvětluje, proč nikdo za stolem neměl roušku: „Byla tam káva a další věci. Takže po tu dobu jednání tam roušky nebyly, protože tam vždy byl nějaký nápoj,“ řekl.

Nebo lžou oba. Nebo úplně všichni, kdo na podivné schůzce byli. A to ani nevíme, kdo na ni dorazil, protože to prý je tajné. Zato se prý navzájem odposlouchávali. „Děti, berte si raději příklad z Jana Husa. Pak už to šlo s pravdou v české kotlině dost z kopce.“

Pondělní program pana prezidenta. Kde se prezident nachází. To snad ani nejsou novinářské dotazy, kde se prezident nachází. To je dotaz novinářský, nebo to je nějaká legrace?“ reagoval minulý týden Vít Novák z tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky. „Pošlete žádost o informace, nebo nevím jako. Vy o nás vydáváte úplně dezinformační zprávy,“ dodal Novák. Stejný dotaz Hradu položil například i server iRozhlas.cz. Deník N proto o informace musel požádat podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Redakce chtěla znát pracovní program prezidenta od pátku 23. října do úterý 27. října.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný oznámil, že se chystá zavedení nového rizikového skóre, podle kterého se budou zapínat a vypínat příslušná opatření proti šíření koronaviru. Na pětistupňové škále se má každý člověk v každém kraji dozvědět, jaká konkrétní opatření musí v daný den dodržovat. O novém modelu se podrobně rozepsali kolegové Jan Tvrdoň, Adéla Skoupá a Lukáš Prchal.


A
 Lukáš je autorem taky jiného pozoruhodného textu – píše v něm o dalších účastnících tajné vyšehradské schůzky, po níž musel rezignovat dnes už bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. V zavřené restauraci seděl také galerista před lety odsouzený za neoprávněný vývoz Picassova obrazu ze země nebo Faltýnkův advokát.

To už začíná znít jako trapný vtip: Sejde se ministr, politik, doktor, galerista a právník v uzavřené restauraci…

Zdroj: Notesy DeníkuN


P
remiér Andrej Babiš prohlásil, že „nerozumí“ tomu, proč by měla vznikat vyšetřovací komise, která by objasnila, kde je jádro selhání státu ve druhé vlně koronaviru. Je to od něj pozoruhodná formulace. Když v politice řeknete, že něčemu „nerozumíte“, dáváte tím najevo, že je to podle vás úplný nesmysl a že to každý soudný člověk musí vnímat stejně jako vy. Druhou stranu tím dostáváte do nekomfortní pozice, kdy nese břemeno vysvětlování a obhajování návrhu.

V tomto případě ovšem figura „nerozumím“ selhává, protože odpověď na ni je zcela zřejmá. Česko je na tom nejhůře ze všech okolních zemí a je potřeba zjistit, kdo za to může. Skutečný důvod, proč tomu Babiš „nerozumí“, je jasný − bojí se, že by mohlo vyjít najevo, že hlavním viníkem je on sám…

Petr Honzejk Hamáček opouští loď jako první v HN, 3. 11. 2020 ZDE.

 

V této chvíli opravdu dochází ke genocidě – nucené sterilizace, odebírání dětí rodičům, přesouvání velkého množství Ujgurů do tamních nechvalně známých vězení, ilegální odebírání orgánů nebo pracovní tábory atd. Každý tento kriminální čin, kterého se čínský režim dopouští, může Západ zastavit. Ať už prostřednictvím diplomatických kroků, nebo sankcí. Jen tehdy, když se demokratické státy spojí, může dojít k reakci, která Čínu opravdu poškodí. A jen tehdy může dojít ke změně.

Čínský režim se takto chová jen proto, že má takovou ekonomickou sílu. A také proto si je Čína tak jistá, že se žádná země proti ní nepostaví. Podívejte se na Severní Koreu, já tady nevidím žádný rozdíl mezi ČLR a KLDR. Nedávno jsem četla článek, ve kterém autorka tvrdí, že situace v Sin-ťiangu je horší než v Severní Koreji. Nechápu, proč svět tak pomalu reaguje. Na Čínu ale nebyly zatím uvaleny žádné sankce. Vře mi z toho krev v žilách. Pět set tisíc dětí, možná i víc, které odebrali od rodičů…

… celý rozhovor Nekupujte bavlnu z Číny, zabráníte genocidě mých blízkých, vzkazuje světu ujgurská aktivistka najdete na HlídacíPes.org, 4.11.2020 ZDE.


Reportér Českého rozhlasu: Nemocnice a záchranka fungují perfektně. Jako jediné v celém systému

Pocast Českého rozhlasu, 5.11.2020 ZDE.
Zpravodajský podcast Vinohradská 12 sledujte každý všední den od 6.00 na adrese irozhlas.cz/vinohradska12.

 

Zavírání škol kvůli koronaviru na jaře zřejmě odřízlo od vzdělání vyšší počet dětí než deset tisíc, jak dosud uváděla Česká školní inspekce.
Výzkum katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy jich odhalil dvacet procent, což by při převedení na počet žáků odpovídalo zhruba 80 tisícům. „Toto číslo nemůžeme brát jako zcela přesné, ale určitě nám říká, že situace není zdaleka tak optimistická, jak to vypadalo na začátku,“ uvádí jeden z autorů výzkumu Stanislav Štech, který v roce 2017 krátce působil jako ministr školství…
Analýza v HN 5.11.2020 ZDE.

 

Bylo by krásné vidět teď do hlav českých soudců, policejních šéfů i politiků. Těch čestných a bohužel mlčících, ale především těch ostatních. Za řekou Moravou řádí Vichřice, zvláštní policejní operace k odhalování korupce ve slovenské justici, která nezadržitelně zasahuje i do špiček policie – a nechce se zastavit. Těžko si představit, že na Slovensku taková korupce existuje, ale v krásném Česku že se nic podobného neodehrává…

…celý KOMENTÁŘ Jan Urban: Kdypak asi dorazí slovenská justiční Vichřice i do Česka
doporučujeme na HlídacíPes.org, 6.11.2020 ZDE.

 

V Česku nyní na Covid umírá v přepočtu na milion obyvatel nejvíce lidí na světě. Dokonce více než na jaře v Itálii, která byla nejvážněji zasažena a v Česku byla označovaná za zemi, „která to nezvládá“. Nyní v ČR výrazně přibývá nemocných v domovech seniorů. Poučení z Itálie o tom, jak chránit právě ty nejohroženější, česká vláda měla už od března, v praxi je ale nevyužila…
celý článek Roberta Břešťana Chraňte seniory i za cenu domácího vězení. Poučení z jarní Itálie česká vláda znala, ale nevyužila z 6.11.2020 na HlídacíPes.org ZDE.

 

Všechno, dokonce i koronavirus, zastínily tento týden prezidentské volby v USA. Jasného vítěze v tuto chvíli ještě nemají, ale jak pro nás napsal profesor Lukeš z Bostonské univerzity, tím, kdo vyhrál, jsou americká média. Přestala se totiž bát označovat lži prezidenta Trumpa jako lži. Novináři to dnes dělají zcela otevřeně a emancipovaně, což nebývalo zvykem a hlavně by v tom mohli být vzorem pro nás v Česku. Také tu máme dost politiků, jejichž výroky a veřejná vystoupení jsou natolik skandální, lživá, štvavá a společnosti škodící, že by zasluhovaly pregnantnější označení, než jakých se jim běžně dostává.

Doporučujeme výběr z Názorů HN,
který připravil Jan Kubita, editor HN

 

Předchozí v ON:

Minulý týden aneb listování novinami 26. 10. – 1. 11. 2020

Související příspěvky