Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Management travnatých ploch v období dlouhodobého sucha a horka. Metodické doporučení Hl.m.Prahy ke stažení

Praha vydala metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v době sucha

  • 29. dubna 2019

V současné době, kdy je Praha postižena jedním z nejvyšších deficitů srážek v rámci celé České republiky, není bohužel výjimkou neodborná údržba travnatých ploch všech kategorií. Protože neodbornou péčí a nevhodným zásahem může dojít i k zásadnímu poškození těchto ploch, zpracoval Odbor ochrany prostředí Magistrátu hl. m. Prahy metodické doporučení pro údržbu travnatých ploch v období dlouhotrvajícího sucha a horka.

„Toto doporučení je využitelné pro všechny vlastníky a správce zeleně v hlavním městě a jednotlivých městských částech, a to zejména pro trávníky bez umělé závlahy. Doporučení obsahuje jak rady, postupy i praktické příklady pro parkové a pobytové trávníky, tak i základní doporučení pro údržbu lučních a květnatých porostů. Dodržením těchto jednoduchých pravidel se vyhneme nevratnému poškození travnatých ploch v městě,“ říká náměstek primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Tato metodika je základem pro udržení kvality trávníků i v době, která jim nesvědčí. Podobné klimatické extrémy nelze s ohledem na dlouhodobé předpovědi počasí vyloučit, a je tedy nutné reagovat a upravit dosavadní zvyky a pracovní postupy tak, aby nedocházelo k poškozování trávníků a travnatých ploch.

Příloha ke stažení v pdf: Metodické doporučení

Související:

Český svaz ochránců přírody se dlouhodobě snaží vést majitele zahrad k péči o své pozemky takovým způsobem, který umožní, aby zahrady byly oázou přírody. Jedním z těchto principů je právě zamezit zbytečnému sekání trávníků. Tam, kde je sekání nezbytné, činit v rozumných intervalech, tam, kde nezbytné není, ponechat alespoň malé kousky zahrady přírodě. Ideálně na těchto místech nesekat vůbec či jen jednou ročně.

Doporučujeme celý článek v Ekolistu 27.4.2019  „Je sucho. Bojujte proti němu a nesekejte trávníky“

Kdy s přípravou vaší zahrady na sucho začít? Nejlépe před dvaceti lety. OK, na to teď už není čas. Nicméně s tím musíte začít letos, jinak bude vaše zpoždění dál narůstat…Vaším cílem je minimalizovat ztráty odparem, a ten je prostě z hrbolatého povrchu nižší, než z placatého. Pak je tu samozřejmě ta maličkost s tím dvacetiletým zpožděním. Odpar je menší ze zastíněné plochy. Takže by to teď zatraceně chtělo pár vzrostlých stromů. Pokud jste je nevysadili před dvaceti lety, tak to udělejte co nejdříve. Hned, jak nastane nejbližší podzim. Vaše děti vám pak jednou třeba přinesou kytičku na hrob.

Doporučujeme celý článek v Ekolistu 15.4.2019  „Jak se připravit na sucho na zahradě? „

„Kdysi romantika, dnes zajímavost, brzy nutnost – to jsou louky ve městě. Náročnost životního prostředí měst nás nutí hledat porosty, které vydrží sucho, horko i silný déšť. V obcích po celé ČR se proto na některých plochách objevují namísto klasických sečených trávníků louky. Jejich výhoda je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré – je tedy velká šance, že alespoň některé druhy v nich přežijí…

Vypěstovat louku ale vyžaduje trpělivost. Vývoj fungující květnaté louky trvá minimálně 2–3 roky. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy. Teprve v dalších letech se začnou prosazovat kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy. Na ně nalétnou včely a motýli a s nimi se objeví i ptáci.

Doporučujeme celý článek v Ekolistu 17.4.2019 „Klasické trávníky ve městech chřadnou. Někde je mohou výborně nahradit louky“


Předchozí k tématu v ON 2018:

Sázejte a zalévejte stromy a nesekejte trávník. První pomoc jak zvládat vedro a sucho

Předchozí k tématu v ON 2017:

Je vedro a sucho? Nesekejte trávník!

 

 

Související příspěvky