Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Sázejte a zalévejte stromy a nesekejte trávník. První pomoc jak zvládat vedro a sucho

Stav stromů v sídlech je alarmující. Zásadní problém spatřujeme v podcenění situace. Stromy v prostředí měst a obcí mají obecně ztížené podmínky pro růst a současné dlouhé periody sucha i dramatický nárůst teplot jsou pro mnohé fatální. A to má vliv přímý vliv i na obyvatele.

Ulice bez stromů se v létě stávají neobyvatelnými. Stromy totiž fungují jako nejvýkonnější „klimatizační jednotky“, pokud ovšem mají samy dostatek vláhy. Situace je velmi vážná, a pokud chceme ve městech přežít, musíme je okamžitě začít zachraňovat.

Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu proto apeluje na politiky a odpovědné zaměstnance měst a obcí, aby bez odkladů uvolnili finanční prostředky na dostatečnou zálivku stromů ve městech.

Pomoci mohou i občané: Neznamená to, že by museli přímo stromy zalévat, stačí, aby pochopili, že stín stromů je dar a ne obtíž, a že trávník ve městě nemusí být nízko sečený.

Známe zásady první pomoci

1. Zachránit stromy

Zajistit jim dostatečnou zálivku, tedy 50 – 200 litrů pro každý strom na týden podle velikosti.

Upřednostnit ohrožené, ale perspektivní jedince, tedy ty, které mají větší šanci přežít.

Zlepšit vsakovací schopnost povrchu půdy u stromů, případně mulčovat povrch.

2. Změnit management travních porostů

Nesekat v současném horkém a suchém počasí trávník. Nízko sečené porosty se přehřívají, zasychají, půda odpařuje veškerou vláhu a ztrácí schopnost zadržovat vodu. Zhoršuje se tím mikroklima a tak i podmínky pro stromy, lidi i zvířata.

Prostředky a čas věnované na sečení lze využít právě na zálivku stromů.

Doporučení Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu pro budoucnost

– Svěřit projektování a novou výsadbu stromů kvalifikovaným a prověřeným odborníkům, podpořit a vyžadovat mezioborovou spolupráci.

– Zajistit a prosazovat optimální podmínky pro to, aby se stromy ujaly a rostly (dostatečný prokořenitelný prostor, opatření proti zhutňování půdy, prokořenitelné buňky atd.).

– Vyjednat vstřícný přístup správců sítí a komunikací a dalších subjektů – i oni jsou zodpovědní za životní podmínky ve městech.

– Zavádět opatření pro zadržování dešťové vody ve veřejném prostoru (zasakovací průlehy, jímky a další).

– Vybírat druhy odolávající horkému a suchému klimatu.

– Nebát se stromů s velkými korunami (ty později odborně prosvětlovat, aby se zajistilo provětrávání i zastínění).

– Pečlivě zvažovat kácení stromů v sídlech.

V boji proti přehřívání sídel nejlépe pomáhají zdravé a vitální stromy!

Výzvu sepsala Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu.

Zdroj: Ekolist 10.8.2018
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Související příspěvky

4 komentáře

  • Davam sem odkazy na videa, ktera natocil p.Valo, ktery je spis praktik, v oblasti lesniho hospodarstvi. Nasel jsem TV-rip dokumentarniho filmu (Slovensko 2005), kde zaznivaji nazory prirodovedcu a celou klimatickou zmenu zasazuji do zajimaveho historickeho kontextu:

    https://www.youtube.com/watch?v=a-cHTLPEiRs

    • Zita Kazdová

      Doplnění ON: „V předchozím rozhovoru („Pravda o klimatické změně postavená na hlavu“) představil Štefan Vaľo, ekologický nadšenec a laik, své názory na příčinu klimatických změn. Tato rozšířená verze článku přináší vyjádření tří odborníků k jednotlivým problémům, které Vaľo v rozhovoru zmiňuje. K tématu se vyjádřila docentka Jana Podhrázská z Výzkumného institutu uchování půdy a vody Mendelovy univerzity, profesor Michal Marek, klimatolog Czechglobe Akademie věd i člen Švédské královské akademie a vodohospodář Rudolf Milerský, kandidát věd ze Stavební fakulty VUT…“ Doporučujeme „Pravda o klimatické změně postavená na nohy“ v RESPEKTU v r.2016 : https://vrtelova.blog.respekt.cz/pravda-o-klimatickych-zmenach-postavena-na-nohy/
      Zita Kazdová, ON

  • Zapomnel jsem pridat nejake ilustracni obrazky.
    Takove hraze stavi Sepp Holzer, aby na tech svych kopcich v Krameterhofu, udrzel vodu:
    https://www.seppholzer.at/cms/uploads/tx_templavoila/monatan_lakes.jpg
    http://www.krameterhof.at/cms60/typo3temp/yag/00/7_516aaeb8d8fbf.jpg

    …a ne ze to nejde :-)

  • Stromy jsou nastesti moc sikovny a hodny stvoreni a pro nas lidi, maji misty az bezmezne pochopeni. :-)
    Staci 2-3 roky pece a strom si najde vodu v zemi a dal uz si poradi sam. Naopak je lepsi maly stromek zalevat jen kdyz opravdu hrozi bezprostredni uschnuti, jinak ale ne, protoze se tim aktivuji jeho prirozene schopnosti. Zajimave poznatky o permakulture nashromazdil Sepp Holzer , Rakousky sedlak, jehoz pozemky se rozkladaji v nadm. vyskach 1200 – 1500m n.m. Je jednim z prvnich, kdo skutecne pochopil zakladni prirodni principy a je zajimave si obcas neco od nej precist. Aplikovat to v podminkach zahradkare je vsak temer nemozne, protoze vsechno resi pomoci bagru a velkych naspu… :-)