Je vedro a sucho? Nesekejte trávník!

„Vztah mezi spotřebou vody pro udržování trávníku a jeho sekáním je neoddělitelný a těsný. V okamžiku, kdy se rozhodneme vodu v období sucha šetřit na užitečnější věci, než jen na zelený koberec, musíme začít řešit i téma sekání trávy. Chceme uchránit náš trávník do další sezóny, ačkoliv už týdny neprší a asfalt teče horkem ze silnic? Nesekejte! Ptáte se proč? Vysvětlení je malinko složitější: předně, zahrádkáři-trávníkáři si uvykli hledět na trávník jako na jednolitý a komplexní organismus. Ale on není. Je to nenahodilý soubor stovek tisíc rostlin, jednotlivců. Snížit při pravidelném sečení o třetinu výšku trávníku znamená fyzicky zasáhnout a povrchově poranit právě takové množství jednotlivých organismů. Každý z nich pak potřebuje více energie na své zhojení, regeneraci. Bude si proto říkat o více vody….

„Já si trávník zalít můžu, vodu přece beru z vlastní studny!“ a „Sekačkou je to přece hotové raz dva!“ jsou dva příklady pomýlené logiky extrémních trávníkářů. Stav vody ve studni odráží hydrogeologické poměry v širším území, nejen na vaší zahradě. Objem vody, který čerpáte, současně snižuje objem vody ve studnách ve vašem okolí. Notorickému zalévači trávníků se tak v období drastického sucha může snadno stát, že mu jeho sousedé jednou zaklepají na dveře. A bude to možná dav s vidlemi a pochodněmi. Motorová nebo elektrická sekačka je úžasný nástroj, který z náročné práce dělá zábavu. A to je možná ten problém. Pokud byste sekali s kosou (tou manuální), museli byste si přivstat na ranní rosu. Pořádně se nadřeli a vlastně nikdy se nedostali pod optimální hranici neprosýchavého strniště. Udrželi byste s námahou (sice vyšší) trávník, ale pravděpodobně by vás nic nepudilo k tomu sekat jednou týdně. Sekačky pracují za nás, a dokonale. Ale ne vždy pracují pro nás a naše zdravé trávníky.

Ano, nesečený trávník pak bude přerůstat. Je to špatně? Pokud jste si chtěli zahrát golf na pořádném greenu, tak určitě. Jinak je to dobře. Čím je totiž trávník vyšší, tím lepší mikroklima si udržuje. Ty statisíce nevzhledně vysokých deseticentimetrových stébel zadrží výrazně větší díl půdní vlhkosti, kterou by z nich slunko jinak vytáhlo. Při vyšší výšce trávníku a dobrém zapojení si optimálně drží vlhkost a celkově lépe řídí svůj vodní režim. Nedochází k jeho žloutnutí, přesychání v okrajích. Přerůstání za sucha přitom není nijak dramatické. Trávníkové rostliny budou raději než do bujného expanzivního růstu investovat do úspory vody a podpory vlastního kořenového systému, o přerůstání okolí jim zase tolik nejde.

Sekat trávník v létě není nutnost, ale spíše svéhlavá snaha vnutit vlastní design něčemu, co úplně nechápeme. Když posečeme nakrátko a odhalíme strniště, spustíme rychlou kaskádu vysychání. Vrčící sekačkou tak můžeme trávník dočista spálit. Kdo poseká, musí zalít. Kdo neseká, zalévat nemusí. Je sucho a málo vody? Nesekejte. Prosté.“
Radomír Dohnal, Ekolist 15.8.2017, celý článek ZDE
náhledový obrázek: ilustrační pixabay

Související příspěvky