Levnější roční jízdenka, doprovod i pes zdarma

Hlavní město Praha informuje o níže uvedených změnách:Dlouhodobě avizovaná změna v tarifu PID se blíží. Od 1. července 2015 zlevní roční předplatní jízdenka na veřejnou dopravu v Praze na 3650 korun, doprovod dětí mladších tří let bude v MHD cestovat bez jízdenky.
Papírová i elektronická roční jízdenka
Platit se nebude třeba ani za psa. Všechny uvedené změny začnou platit najednou a mají zatraktivnit cestování veřejnou dopravou v Praze. Roční kupon zlevní o 1100 korun.
Dosud stála roční předplatní jízdenka pro území Prahy 4750 korun, od 1. července 2015 ji cestující koupí v tradičních předprodejích a v e-shopu Dopravního podniku za 3650 korun. Pořídit si ji je možné jak v elektronické podobě na Opencard, tak v papírové podobě k průkazce PID.
Platnost určí cestující
Začátek platnosti kuponu si určí sám cestující na libovolné datum, které mu bude vyhovovat. S touto roční jízdenkou je možné cestovat v rámci její časové platnosti neomezeně po celém území Prahy metrem, tramvajemi, autobusy, integrovanými vlaky PID, přívozy i lanovou dráhou na Petřín.
Doprovod dětí do tří let bez jízdenky
Kdokoliv bude cestovat veřejnou dopravou s dítětem do tří let, nemusí si od 1. července 2015 kupovat jízdenku. Tato novinka se nevztahuje na cestování po železnici ani na speciální letištní linku AE. Tam je třeba, stejně jako v příměstských autobusech za hranicí Prahy, platit jízdné jako dosud.
Pořiďte si speciální průkaz
Ve skutečnosti nejde o bezplatnou přepravu, ale o zavedení zvláštní ceny jízdného na území Prahy ve výši 0 Kč. Pokud chce cestující cestovat za nulovou cenu, bude potřebovat speciální průkaz Dítě do 3 let s aktuální fotografií, jménem, příjmením a datem narození dítěte. Průkaz získá každý na počkání za manipulační poplatek 20 Kč v obvyklých předprodejních místech PID od 1. července 2015. Při jeho pořízení je nutné doložit věk dítěte. Průkaz, kvůli rychle se měnící podobě dítěte, platí nejdéle 1 rok. Přeprava dětí do 6 let i dětských kočárků s dítětem je i nadále bezplatná ve všech tarifních pásmech PID.
Nebude nutné platit ani za pejsky
Další velmi významnou změnou v tarifu je bezplatná přeprava psů. Žádný cestující s platnou jízdenkou PID pro území Prahy (pásma P, 0 a B) nebo cestující s nárokem na bezplatnou přepravu po území Prahy nemusí od července za psa ve veřejné dopravě platit (mimo vlaky PID a letištní linku AE).
Nově nebude nutné platit za psa ani v příměstských autobusech PID ve vnějších tarifních pásmech za hranicemi Prahy, to se však týká jen držitelů časových kuponů pro vnější pásma. Ostatní za pejska zaplatí jednorázovou cenu 16 korun.
Více na adrese: http://www.dpp.cz/jizdne/

Source:: http://www.praha21.cz/aktuality/5202-levnejsi-rocni-jizdenka-doprovod-i-pes-zdarma

Související příspěvky