Kurátorka Andrea Steckerová zvedla Národní galerii z úpadku zpět na světovou úroveň. Pozvání na Příběh bohéma ve Valdštějnské jízdárně

Jen co se neslyšně rozevřou skleněné dveře oddělující foyer od velkého sálu Valdštejnské jízdárny, z měkce osvětleného prostoru vyhlédne Petr Brandl. Z autoportrétu se přes rameno klidně dívá sebevědomý mladík, s umně naaranžovaným čepcem a sotva viditelnou paletou v ruce.

Právě otevřená výstava v pražské Valdštejnské jízdárně, která potrvá do 11. února, představuje Brandlovo dílo a epizody z jeho bouřlivého života, jak napovídá podtitul Příběh bohéma.

Šest desítek obrazů svezených z mnoha míst republiky a také ze zahraničí se ocitlo na jednom místě po více než padesáti letech. Vedle monumentálních oltářních pláten tu jsou i Brandlovy autoportréty, podobizny šlechticů a také žánrové či mytologické výjevy. Nechybí několik nově objevených děl.

Přečtěte si celou podrobnou informaci od Magdaleny Čechlovské na Aktuálně.cz, 25. 10. 2023 ZDE.


Související:

Příběh bohéma Petra Brandla připomíná, že Národní galerie je navzdory problémům schopná předvést projekty evropské úrovně

 

 

Celou recenzi Jana H. Vitvara Génius z masa a kostí najdete v Respektu 45/2023.

 

Doporučujeme skvělou pozvánku včetně videa, audia a výukových materiálů
na stránkách Národní galerie Praha:

Související příspěvky