Máj – lásky a hasičů čas. Tohle nečekané spojení májových patronů má zřejmě své praktické důvody – kdyby láska vzplanula a nebezpečně zahořela – odborníci jsou připraveni.
Pohled do programů některých pražských muzejí je ovšem k lásce (i hasičům) zdrženlivý, než aby jim programově vyšel vstříc:
Národní Muzeum: výstavy SMRT (do 27. 9.) a SMRTELNÉ SLASTI (do 21. 6.)
Muzeum hudby: výstava SMRT KMOTŘIČKA (do 15. 6.)
Náprstkovo muzeum: výstava RITUÁLY SMRTI (do 20. 9.)
Národní památník na Žižkově: SLAVNÉ POHŘBY…
Ještě že je tu jaro cítit na zahradách a otevírají se mu brány zahrad dokořán:
Velká májová výstava skalniček v areálu Faustova domu (6.-23. 5.) je každoročně vítaným zpestřením nejen pro alpinkáře, ale kouzlo oněch drobných skvostů je poutavé obecně pro všechny.
Fakultní botanická zahrada Na Slupi potěší i dospělé s dětmi: Pohádkové krajinky se sukulenty (1.-24.5.).
V Troji bude ve Fata Morganě ještě do 10. května otevřena atraktivní expozice Motýli – kouzlo proměny a ve vlastním areálu zahrady začne již jubilejní 10. Výstava bonsají (15.-24.5.).
Kdybyste chtěli na krátký výlet, tak do Průhonic. V Dendrologické zahradě Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví (nezaměňovat s Botanickým ústavem Akademie věd ČR – s parkem a zámkem – tenhle je při příjezdu od Čestlic po pravé straně ještě před parkem) je nabitý program po celý máj – Tulipány a drobnými cibulovinami počínaje (2.-17. 5.), Jarní keře (9. a ještě 23. 5.); ve dnech 23. a 24.5. se tu koná tajuplná akce pro rodiny s dětmi – Den fascinace rostlinami.
Na delší výlet se nabízí Tradiční jarní prodejní výstavu květin 8.-10.5.) v Chotovinách u Tábora. Stojí za to! A kdo by chtěl pokračovat po dálnici cestou na jih, Česko Budějovické Hobby (13.-17. 5) je už zaběhnutá marka.
Jarní Kulturní mozaiku a pozdrav „nozdry roztáhnout a nasát jaro chřípím, až do srdce!“
posílá Petr Mach