4.5. svátek sv. Floriána, patrona hasičů

Florianus byl důstojníkem římské armády ve třetím století našeho letopočtu. Jako obránce křesťanů za krutovlády císaře Diokleciána byl uvězněn, mučen a nakonec utopen. Patronem hasičů a ochráncem proti požárům se stal zřejmě až po XV. stol., nejspíš v souvislosti s tím, že vodou, v níž byl utopen, se hasí oheň. Jedno z pořekadel uváděných ve spojení s úctou ke sv. Floriánovi, zní: „Kde pálí ohně žár a vzrůstá hřích a svár, pomocník je nám dán, svatý Florián.“ Sv. Florián se postupně  stával i patronem našich měst, jeho obraz se objevoval na obecních pečetích, na věžích i branách měst, na zvoničkách i na hospodářských objektech.
zdroj: http://catholica.cz

Blahopřání posíláme hasičům! ty újezdské najdete na Staroújezdské 484, pravidelná setkání se konají na této adrese v hasičské zbrojnici každou sobotu v 9h.

Kontakty, informace, novinky, fotky, ale i formulář pro ohlášení pálení a mnoho dalšího najdete na http://www.sdh-ujezd-nad-lesy.cz

Pokud máte chuť zapojit se do práce Sboru dobrovolných hasičů v Újezdě nd Lesy, uvádíme pozvání z webu:

Stále přijímáme nové členy, kteří mají velikou chuť se podílet na rozvoji naší jednotky, aktivně se podílet na vytvoření družstva, které by nás a naši městskou část reprezentovalo na hasičských soutěžích.
Pokud máte zájem se k nám přidat, neváhejte se nám ozvat
Zdroj ZDE

náhledový obrázek: Svatý Florián na Kolčavce, autor „Tomáš“, zdroj http://prahouturistickou.cz

Související příspěvky