Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Konečně zaznělo, že v důchodové reformě se musí počítat s jinými proměnnými než před třiceti lety. Vědí to ale politici?

Vláda i opozice vášnivě debatují o změnách v důchodovém systému.

Padají stejné argumenty jako před třiceti lety.

Nikdo z odpovědných nevnímá probíhající technologickou revoluci a nepočítá s ohromujícími změnami, které přinese nástup umělé inteligence.

Což je zásadní chyba…

Poslední měsíce se opět intenzivně projednávají parametry důchodového systému, připravuje se úprava podmínek. Během několika týdnů by balík opatření v rámci důchodových změn měla schvalovat vláda.

Když autor tohoto komentáře sledoval politickou debatu na toto téma na CNN Prima News, zaujalo jej, že kdyby se tato diskuse pomocí časostroje přesunula o třicet let zpět, téměř žádný rozdíl v pohledu nebo v argumentaci by neexistoval.

Zkusme pomocí stručného přehledu na daná dogmata upozornit ve zjednodušené podobě:

 

1. Demografická křivka

2. Odchod do důchodu v pozdějším věku z důvodu nedostatku inkasa do systému
A) V daném procesu se zcela ignoruje vývoj automatizace výroby, revoluční nástup umělé inteligence (AI) a technologický pokrok ve světě.
B) V daném procesu se zcela ignoruje zvyšování efektivity dané práce.

3. Důchodový věk a předpokládaná všeobecná touha všech pracovníků jít co nejdříve do důchodu

4. Nutnost navýšení daní z důvodu výpadku financí při zrušení superhrubé mzdy
….

 

Důchodový systém je jedním z nosných pilířů společnosti. Jedná se o tichou smlouvu mezi občany a státem . Občan ve svém aktivním věku značnou část svých výdělků přes daňový systém svěří státu, z toho část jde ve prospěch optimálního chodu a rozvoje společnosti a část se spravuje pro budoucí péči a postupné navrácení občanům ve věku tzv. důchodcovském.

Nejedná se o žádný rozkol mezi mladou generací a starou populací. Dnešní synové jsou budoucí otcové a rodiče byli dříve také dětmi. Daná problematika je tak komplexní, že by byla – už dávno – vhodná široká odborná diskuse a komplexní shoda společnosti při zapojení vědců, sociologů a prognostiků.

 

Doporučujeme celý komentář Rolanda Leisztnera na HlídacíPes.org, 10. 3. 2024:
Až se práce stane privilegiem. Jak to bude s důchody a o čem se při tom nemluví

Náhledový obrázek: ilustrační (pexels – Pavel Danilyuk)


Související:

Povaleči z kaváren, do polí a továren. Experti sestavili seznam, koho AI připraví o práci


Související v ON:

Ideologické žvásty politiků ODS a ČSSD o úspěšné ekonomické reformě, či o nevyhnutelnosti „opoziční smlouvy“ nás za třicet let dovedly ke krachu důchodového systému. Vůbec k němu ale nemuselo dojít

 

 

 

Související příspěvky