Ideologické žvásty politiků ODS a ČSSD o úspěšné ekonomické reformě, či o nevyhnutelnosti „opoziční smlouvy“ nás za třicet let dovedly ke krachu důchodového systému. Vůbec k němu ale nemuselo dojít


Není opovrženíhodnějšího příběhu české politiky než třicet let lží a útěku od horkého bramboru s názvem „penzijní reforma“.

Je obžalobou všech premiérů a vlád od vzniku České republiky.
Nikdo z nich se neodvážil modernizace neudržitelného penzijního systému, přežívajícího jen s kosmetickými úpravami z dob komunistického režimu.

Stejně tak jsou ovšem vinni voliči, kteří podobně nezodpovědně hltali levné ideologické žvásty politiků o úspěšné „ekonomické reformě“, o nevyhnutelnosti „opoziční smlouvy“, úsporných balíčcích či vyrovnaném rozpočtu.

Nedospělá média namísto role zrcadla sloužila jen jako amplión ideologických klišé vládnoucí ODS a ČSSD.

Dva největší viníci odkladů a stamiliardových ztrát, Václav Klaus a Miloš Zeman, se dokonce stali prezidenty republiky.

 

(V roce 1996) ODA i KDU-ČSL trvaly na tom, aby naprostá většina současných i budoucích příjmů z privatizace státního majetku (jednalo se podle tehdejších odhadů o možná až čtyři sta miliard korun) byla použita právě na financování sociálně citlivého přechodu na moderní penzijní systém, který by neohrožoval stabilitu státních financí.

Něco takového – tedy ztratit kontrolu nad korupčním klientelistickým systémem své moci – však Klaus nemohl dovolit… Tehdejší předseda ODA Jan Kalvoda po domluvě s předsedou KDU-ČSL Josefem Luxem napsal prvního prosince předsedům vládních stran dopis, který i po dlouhých 27 letech stojí za ocitování:

… Do měsíce byl Jan Kalvoda veřejně zdiskreditován. Spoluautor české ústavy a jeden z nejlepších právníků své generace pak znechucen rezignoval a navždy odešel z politiky…

Zisky z privatizace byly převážně rozkradeny
V březnu 2019 si z takzvaného Fondu privatizace Babišova vláda převedla do státního rozpočtu posledních osmnáct miliard.

A nyní, v předjaří roku 2023, se překvapená česká politika vyděsila nad „nečekaným“ problémem neufinancovatelnosti penzijního systému.

Celý komentář z 22. 3. 2023 najdete na HlídcíPes.org:
Jan Urban: Česká politická lobotomie. Místo penzijní reformy žvásty a stamiliardy v trapu
Náhledový obrázek: ilustrační

Související k tématu v ON:

Žijeme v době, která je pro naši budoucnost klíčová. Po třiceti letech snad konečně vstupujeme do důchodové reformy

Nutná důchodová reforma neproběhla v tučných časech. Teď se řítíme do zdi v časech hubených

Související příspěvky