Konečně! Podpora státu na renovace starších rodinných domů: dotační program Oprav dům po babičce. Informace z MŽP. AKTUALIZACE

Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR spustí v září motivační dotační program pro české domácnosti. Jedinečná podpora má navýšit tempo renovací energeticky nevyhovujících rodinných domů a napomoci obnově stávajícího bytového fondu.

Dotační program „Oprav dům po babičce“ bude určen všem žadatelům, vlastníkům rodinného či rekreačního domu, kteří splní podmínky optimálního zateplení na stávající budově, nebo postaví dům splňující požadované parametry na místě odstraněného původního domu. Cílem je urychlit tempo renovací starších domů, zpřístupnit finanční prostředky na vstupní investici a též ulehčit mladým domácnostem cestu k úspornému bydlení.

Zásadní výhodou programu bude možnost čerpat finanční prostředky předem. Příjemci dotace zároveň budou moci od příštího roku na pobočkách stavebních spořitelen požádat o zvýhodněný úvěr, který pokryje rozdíl mezi způsobilými výdaji a vyplacenou dotací, a to bez nutnosti zástavy nemovitosti. „Úrok se bude pohybovat mezi třemi až čtyřmi procenty, záležet bude na aktuálním úrokovém prostředí a nastavení jednotlivých stavebních spořitelen,“ popsal ministr Petr Hladík.

Žadatelé v programu „Oprav dům po babičce“ dostanou až 1 milion korun na optimální zateplení, které je podmínkou získání zálohové dotace a výhodného úvěru. Renovaci pak bude možné rozšířit o další úsporná opatření a čerpat nemalé prostředky i na výměnu zdroje tepla, fotovoltaiku, ohřev vody, dobíjecí stanici pro elektromobil a další úsporná opatření, takže v celkové výši může zálohová dotace dalece přesáhnout milion korun. Stejně jako ve standardní Nové zelené úsporám obdrží příjemci navíc motivační bonus 10 tisíc korun za každou kombinaci úsporných opatření.

Zájemci o dotaci z programu „Oprav dům po babičce“ se mohou už dnes obracet se svými dotazy na krajská pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR, případně využít kontaktní formulář na webu novazelenausporam.cz.

Podrobnou informaci ze 17. 7. 2023 najdete na webu Ministerstva životního prostředí ZDE.
Náhledový obrázek a obrázek pod textem: ilustrační

 

AKTUALIZACE 1, HN 19. 7. 2023:

Účel programu je správný, stejně jako u předcházející „Zelené úsporám“; šetření energiemi je nutné z mnoha důvodů. Ovšem provedení programu správné není. Dát peníze z rozpočtu každému, kdo si řekne, včetně bohatých lidí, je prostě v principu špatně

Takže co? Existuje řešení, které by oba principy, tedy společenský zájem na energetických úsporách a princip udržitelné solidarity zkombinovalo? Ano… Řešení by mělo spočívat spíše v nalezení míry, komu má cenu z veřejných prostředků pomáhat, a komu ne. Takže i dotace na zateplení by měla být podmíněna majetkovým testem. Není to samozřejmě snadné vymyslet, jak by měl vypadat, ale je dobré se o to pokusit. Rozhodovat by mohl například příjem žadatele o dotaci…

Celý názor Petra Honzejka z 19. 7. 2023 najdete v HN ZDE.

 

AKTUALIZACE 2, HN 27. 7. 2023:

Chalupáři mají smůlu, z dotace si dům podle úřadů nezateplí. V podmínkách je ale omezení ukryté

Související příspěvky

1 komentář

  • Představa, že někdo kamenému domu s pískovcovým ostěním okolo oken (viz náhledový obrázek) sebere jeho duši a opatlá ho polystyrenem, mě spíš děsí a zákon by takové domy měl spíš chránit, než podporovat jejich likvidaci. Je velice smutné, do jaké míry úpadku jsme dospěli. V té „civilizované“ Evropě, jsou domy z režného cihelného či kamenného zdiva chráněny zákony a nesmí se zateplovat. Pokud by někdo lakotný, ve snaze pár Guldenů ušetřit, takový dům opatlal polystyrenem, nedoplatil by se na pokutách. :-)