[box type=“shadow“ ]
„My máme takovou vizi, že v boji mezi pravdou a lží pravda vždy zvítězí, ale to bohužel není pravda. Když chcete, aby lidé věřili faktům, musíte jim ukázat budoucnost, kde budou mít fakta nějakou váhu. Demokracie vyžaduje hodně práce. Pokud zaujmeme postoj volného trhu, že se pravda sama nějak objeví, nebude to fungovat,“ řekl nedávno v rozhovoru pro Respekt historik Timothy Snyder.
[/box]
Pobuďte chvíli na Facebooku předsedy vlády, na profilu předsedy SPD, na Twitteru prezidentova mluvčího, na Instagramu ministryně financí a vsadím svůj zánovní osobní vůz, že do deseti minut narazíte alespoň na jednu větu, která nebude pravdivá či bude možná přímo lživá. A narazíte na ni i proto, že sociální sítě zkrátka a dobře umožňují šířit lži. Redaktorovi novin by za to hrozil soud, na sociálních sítích se lhát a klamat může v zásadě beztrestně.
Řešením je učinit provozovatele sociálních médií odpovědnými za obsah tak, jako jsou za něj odpovědná média klasická.
Přimět sociální sítě, aby si najaly editory, kteří budou přinejmenším u vlivných influencerů hlídat věcnou správnost příspěvků. Podobně, jako to editoři dělají v novinách. Označování příspěvků je pak přijatelné opatření. Na rozdíl od jejich mazání. K tomu už by bylo zapotřebí vyšší autority, třeba soudů, bylo by to zdlouhavé a neefektivní a bylo by jistě zkráceno naše svaté právo vyjadřovat názory.
Jan Kubita v newsletteru z Názorů HN, 20. 8. 2021
Náhledový obrázek: ilustrační