Za začátek roku platil tento den ve starém Římě (před opravou kalendáře Juliem Caesarem) jako začátek roku a proto je např. září september, tedy „sedmý“ měsíc, ačkoliv je měsícem devátým.
Za nedávných starých časů jsme zahajovali v březnu Měsíc knihy a stavěli jsme se pokorně do front na Hemingwaye, Solženicyna, Saganovou, Párala a další – pokud zrovna vyšli a zbylo i na nás.
Měsíc čtenářů – od roku 2009.
Do roku 2008 byl březen i Měsícem internetu, ale – údajně kvůli nezájmu sponzorů – se tato osvětová akce nekoná.
2. březen
1927 – Jan Kašpar, průkopník české aviatiky (* 20. května 1883).
Den boje spisovatelů za mír.
3.
1947 – ⃰Jiří Hodač, generální ředitel České televize.
1847 – ⃰Alexander Graham Bell, vynálezce telefonu († 2. srpna 1922).
1987 – †Hana Vítová, herečka a zpěvačka (* 24. ledna 1914).
Den boje spisovatelů za mír.
Světový den srdce – první pátek v březnu – na popud Světové federace srdce se slaví I. pátek v březnu jako jeden z „nepravidelných mezinárodních dnů“.
4.
1917 – ⃰Arnošt Kavka, swingový zpěvák a skladatel († 2. května 1994).
6.
1927 – ⃰Gabriel García Márquez, kolumbijský spisovatel, Nobelova cena 1982 († 17. dubna 2014).
Svět slaví – Den jódu.
7.
Světový den modliteb žen – liturgii připravuje laické modlitební hnutí křesťanských žen vždy v jiné zemi.
8.
1947 – Vladimír Mišík, český hudebník a zpěvák.
Mezinárodní den žen – výročí demonstrace newyorských švadlen v roce 1909, slaví se od r. 1911. Datum 8. března se ustálilo až po 1. světové válce, zejména pod vlivem velké demonstrace v Petrohradě roku 1917, která se konala poslední neděli v únoru dle juliánského kalendáře, což odpovídá 8. březnu kalendáře gregoriánského.
V ČR se oficiálně neslaví od roku 1990, kdy byl znovu navrácen do povědomí občanů apolitický Den matek, který se slaví druhou květnovou neděli. (Svátek není v České republice zákonem brán jako významný den.)
Mezinárodní den žen – Slaví se především ve východní Evropě, velmi oblíbený je v Rusku. Pro OSN je symbolem boje za práva žen v rozvojových zemích.
9.
1737 – Josef Mysliveček, hudební skladatel († 4. února 1781).
1957 – ⃰David Vávra, akademický architekt, herec, scenárista, spoluzakladatel divadla Sklep.
10.
1417 – Pražská univerzita vyhlásila oprávněnost přijímání pod obojí všemi věřícími. Tím se definitvně rozešla s katolickou církví a stala zdrojem věroučných myšlenek husitského hnutí.
Vlajka pro Tibet – Den práv Tibetu. Den solidarity s Tibetem – jako připomínka povstání Tibeťanů proti čínské nadvládě z roku 1959. Po krvavém potlačení povstání ve Lhase byl dalajláma přinucen opustit Tibet. Každoročně si tuto tragickou událost připomíná demokratická veřejnost celého světa.
Evropský den památky obětem terorismu – vyhlášen v roce 2005 Evropským parlamentem.
11.
1957 – Pavel Pavel, technik a experimentální archeolog.
Evropský den mozku – vyhlášen Evropskou aliancí DANA v roce 1998, od roku 1999 se slaví Týden mozku.
12.
Den přístupu České republiky k Severoatlantické smlouvě (NATO) – významný den pro ČR; připomínka roku 1999, kdy se ČR (společně s Polskem a Maďarskem) stala řádným členem Severoatlantické aliance (NATO).
Purim (Svátek losů) – nejveselejší svátek v židovském liturgickém roce. Název Purim se týká metání losů, kterým chtěl Haman určit vhodný den zamýšleného protižidovského masakru, k němuž ale nedošlo. Proto ta sláva a veselí. Pořádají se karnevaly a jí se speciální pečivo nazývané Hamanovy uši.
13.
1947 – ⃰Viktor Preiss, český herec.
1977 – †Jan Patočka, významný český filosof, komeniolog a fenomenolog (* 1. června 1907).
1997 – †Karel Pecka, spisovatel, politický vězeň a disident (* 6. prosince 1928)
2007 – †Jan Simota, sochař, medailér, pedagog (* 19. září 1920).
Den planety Pluto (vlastně ani není co slavit, spíše se jen vzpomíná na staré časy).
14.
Mezinárodní den akcí proti přehradám a pro řeky, vodu a život
Mezinárodní Steak & BlowJob day.
Den čísla pí (π) – podle počátečního písmene z řeckého periféreia (obvod) – Ludolfovo číslo.
Bývá tak označováno podle nizozemského matematika Ludolpha van Ceulen, který jeho hodnotu už v roce 1615 vyčíslil na 35 desetinných míst. Čísílko notoricky známé, používané a v praxi neocenitelné pro dvě základní rovnice: výpočet obvodu kruhu r: o = 2 πr a obsahu kruhu S = πr2. Jedna z mnoha mnemotechnických pomůcek zní: Lín a kapr u hráze prohlídli si rybáře, udici měl novou, jikrnáči neuplovou – počet hlásek ve slově = absolutní hodnota čísla π.
S ohledem na americký způsob psaní dat (kdy měsíc předchází den), se π kryje se dnem a měsícem narození Alberta Einsteina (3. 14.1879).
15.
Světový den práv spotřebitelů Světový den práv spotřebitelů – slaví se od roku 1982.
16.
1927 – ⃰Miloš Kirschner, loutkář, herec, zpěvák, dlouholetý ředitel a hlavní interpret Divadla Spejbla a Hurvínka († 2. července 1996).
17.
Den svatého Patrika – patrona Irska a Irů, státní svátek v Irské republice, na ostrově Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador. Prvně se svátek se vší parádou slavil irskými emigranty v Bostonu.
Obzvlášť v posledních letech si však získává oblibu i v Evropě (a tedy taky u nás) – hlavně kvůli stoupající oblibě tmavého irského piva a irské muziky. Národní barva Irska je zelená, zelené je i znamení trojlístku svatého pastýře Patrika, který přinesl do Irska křesťanství. Lidé ho (čtyřlístek) v den Patrikova svátku nosí namalovaný na obličeji nebo si jím zdobí oděv, v roce 2005 tekla dokonce i zeleně obarvená řeka Chicago, zelená je v ten den i zmrzlina a těstoviny.
Pro nás je den sv. Patrika navíc spojen jemnými vlákny i s domem U Hybernů (lat. Hibernia = Irsko) – bývalým klášterem, který se stal v časech panování anglické protestantské Alžběty útočištěm vyhoštěných irských františkánů.
18.
1967 – ⃰Mahulena Bočanová, herečka a moderátorka.
2007 – V sibiřském kamenouhelném dolu Uljanovskaja, otevřeném v roce 2002, došlo v hloubce 270 metrů k výbuchu metanu. Více než 100 lidí přišlo o život. Šlo o největší důlní neštěstí v Rusku za posledních deset let.
19.
Mezinárodní den invalidů.
Josef s Marií (23. 3.) zimu zaryjí.
20.
1827 – ⃰Alfred Assollant, († 3. března 1886). Francouzský spisovatel, autor románu Podivuhodná, nicméně zcela pravdivá dobrodružství kapitána Korkorána o romantických dobrodružstvích, která prožil námořní kapitán Korkorán se svou přítelkyní tygřicí Jiskrou v Indii, při hledání vzácné posvátné knihy.
Světový den divadla pro děti a mládež
Světový den frankofonie – v termínu frankofonie se od časů 2. světové války zohledňuje uvědomění si frankofonní kultury a jazyka. Francouzští mluvčí se už tehdy oprávněně cítili ohroženi celosvětovým vlivem anglo-americké kultury a zatroubili za francouzštinu na poplach. Svou rozlehlostí a vlivem zvýrazňují tak přání a celosvětovou snahu o rozvoj francouzštiny a s ní spojené i nejrůznější aspekty frankofonní kultury.
Jarní rovnodennost nastává v 11:28. Slunce vstupuje do znamení Berana. Začíná astronomické jaro. Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu protne (konečně) světový rovník a přechází z jižní polokoule na severní. (V obdobích 1901 – 2000 připadlo jaro na 21. března 57krát, na 20. března 43krát.)
Se samotným jarem je to ovšem složitější, páč není jaro jako JARO, je jaro biologické – od 16. února do 31. května, které se měří povahou fyziologických procesů v lidském organizmu; jaro vegetační – s průměrnými teplotami vzduchu nad 5oC, které trvá do teplot nad 15oC (v našich újezdských výškách okolo 200 m. n. m. trvá cca 55 dní – od 30. 3. – 24. 5.); pak máme ještě jaro meteorologické – od 1. 3. – 31. 5. a konečně jaro fenologické – začínající s vyrašením angreštů a končícím rozkvětem bezinek; a pak ještě máme každý to své soukromé, není-liž pravda…?!
Ale pak jsou tu ještě mnohé krajové pohledy – v oblasti tropů se roční doby nemění, v subtropech se dělí rok jen podle vodních srážek na období dešťů nebo sucha a konečně kolem pólů je po celý rok zimní počasí, odlišující se na polární den a noc.
Po Matějském oteplení v únoru následuje ještě poslední zimní záchvěv – tzv. „březnová“, nebo taky „řehořská“ zima s rekordní teplotou u nás: -14oC, která trvá do Pepíka. Jím končívá (na 75% – dušují se meteorologové) staročeský pozimek a následuje vesna.
A zvláště pak přátelé zahrádkáři – pozor!: silné sněžení v březnu a dubnu bývá statisticky častější, nežli sníh v listopadu nebo prosinci
21.
1897 – Slavnostně byla otevřena Strakova akademie, novobarokní budova na levém břehu Vltavy pod pražskou Letenskou plání.
Mezinárodní den boje za odstranění rasové diskriminace – vyhlášen byl na 21. Valném shromáždění OSN 26. 10. 1966. Tento den je výročním dnem brutálního zásahu jihoafrické policie proti pokojné demonstraci Afričanů v městečku Sharpeville 21. 3. 1960. Bylo při ní zavražděno 70 demonstrantů, kteří protestovali proti bělošské nadvládě a kolonialismu v Jižní Africe. Vyhlášení 21. března bylo velkým povzbuzením pro obyvatele republiky Azanie (starořecký název východoafrického pobřeží) a pro celé jejich liberalizační hnutí.
Mezinárodní den zdravého spánku – slaví se od roku 2001 symbolicky v první jarní den z iniciativy Celosvětového globálního projektu o spánku a zdraví.
Světový den poezie – vyhlásilo UNESCO od roku 1999.
Mezinárodní den loutkového divadla
Světový den Downova syndromu – což je geneticky podmíněné onemocnění zapříčiněné genomovou mutací. Jedná se o vážné onemocnění dětí, které je možné odhalit ze vzorku krve matky, který obsahuje i DNA dítěte. Vyšetření se dosud neprovádí plošně, pouze při důvodném podezření na onemocnění.
Světový den lesů – vyhlásila Konfederace evropského zemědělství (CEA) roku 1971
22.
Světový den vody – vyhlášen Valným shromážděním OSN v roce 1992jako varovný signál, že celosvětově dochází k nedoceňování významu rozvoje vodních zdrojů.
Mezinárodní den invalidů – vyhlášený Mezinárodní federací práce neschopných a civilních invalidů, slaví se od roku 1960.
23.
1897 – Bylo povoleno studium žen na Filozofické fakultě UK.
1887 – ⃰Josef Čapek, malíř a spisovatel († duben 1945).
Světový meteorologický den – vyhlásila ho Světová meteorologická organizace na výročí dne, kdy byla založena. Slaví se od roku 1961.
24.
2007 – V anglickém Wembley byl otevřen největší a nejdražší zastřešený fotbalový stadion na světě.
1947 – ⃰Jiří Bartoška, herec a ředitel KFF.
Den Horské služby – slaví se v České republice na památku tragické smrti Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří zahynuli 24. 3. 1913 při „VIII. mezinárodním lyžeckém závodu distančním na 50 km o putovní cenu Českého zemského svazu ku povznesení návštěvy cizinců v království Českém“.
V sedm hodin ráno toho dne závodníci vyrazili za hustého sněžení a ostrého větru. Kontrolním bodem na Sněžných jámách projíždí Hanč jako první, ale nedozví se, že ostatní závodníci pokračování v soutěži již vzdali. Hanč se potkává s divákem Vrbatou, ten mu dává svůj kabát a čepici, sám později zbloudil a promrzlý se snaží dostat k pomoci, jenomže ztrácí sílu a umírá. Po třetí hodině je i Hanč přivezen na Labskou boudu, kde následují marné oživovací pokusy.
Podle knihy spisovatele Františka Kožíka „Synové hor“, natočil režisér Čeněk Duba v roce 1956 i stejnojmenný film .
Světový den boje proti tuberkulóze – Robert Koch v roce 1882 oznámil objev původce tuberkulózy – tzv. Kochův bacil.
25.
Ve středověku byl tento den – den Zvěstování Panně Marii, předcházející devět měsíců před údajným narozením Krista (25. 12.), používán jako počátek kalendářního roku.
A jedna závazná a nadějná pranostika pro zahrádkáře: Panny Marie Zvěstování – zelených semen rozsévání.
26.
1827 – ⃰Ludwig van Beethoven (†17. prosince 1770), „světový!“ německý hudební skladatel, pianista a dirigent – dovršitel první vídeňské školy klasicistní hudby, jeden z gigantů lidského umu, muž, který předznamenal novou hudební epochu – romantismu.
27.
1357 – Za účasti císaře a krále Karla IV. byl slavnostně otevřen hrad Karlštejn.
1927 – ⃰Jiří Horčička, rozhlasový režisér († 27. března 2007).
1927 – ⃰Mstislav Rostropovič, ruský violoncellista a dirigent († 27. dubna 2007).
1967 – †Jaroslav Heyrovský, český chemik, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1959 (* 20. prosince 1890).
Mezinárodní den divadla – (UNESCO) – výročí otevření pařížského Divadla národů v roce 1957, slaví se od roku 1962 z rozhodnutí 9. kongresu Mezinárodního divadelního ústavu (ITI) v roce 1961. Každoročně se čte mezinárodní poselství v divadlech po celém světě. Jeho autory jsou významní dramatici, spisovatelé – v minulosti např. Jean Cocteau, Arthur Miller, v roce 1994 i Václav Havel.
28.
Den učitelů
*1592 – Jan Amos Komenský († 15. listopadu 1670), pedagog a filozof.
30.
1867 – Aljaška byla koupena Spojenými státy za 7,2 milionu dolarů (4,19 dolaru/km²).
31.
Světový den zálohování dat.
V E Č E R N Í O B L O H A B Ř E Z E N 2017
Venuše bude v I. polovině večer nad západním obzorem; Jupiter bude zářit na obloze – krátce po večeru – celý zbytek noci
1. března – seskupení Venuše, Marsu a Měsíce.
14 – ve 21 hod. seskupení pro změnu Měsíce s Jupiterem.
20. – v 11 hod. začátek astronomického jara.
Tak hurá někam na kopec a ať nám mraky nestíní…
Petr Mach