„Bílá hora je možná zajímavější teprve svým druhým životem, a to zejména v 19. a 20. století, kdy byl silně živen mýtus zásadní porážky českých dějin,“ říká historička Koldinská, která připravuje k vydání svou knihu Bílá hora: mýtus−klišé−tradice. Většina ostatních národů se podle ní dojímá spíše nad vyhranými bitvami, zatímco Češi se nechávají srdceryvně unášet porážkou, což k pobavení už ne tak patetických současníků využili tvůrci postavy Járy Cimrmana v jeho fiktivním triptychu takzvaných živých obrazů Naše slavné prohry (Bitva u Lipan, Bitva na Bílé hoře, Sedláci u Chlumce).
…Jiří Just je členem ekumenické komise pro církevní dějiny 17. století, která se mimo jiné zabývá současnou interpretací odkazu Bílé hory. Podle něj i dnes může vést mezi křesťany „dělicí čára“. „Nebude už to však mezi konfesemi, ale mezi tradiční podobou křesťanství, která respektuje různé duchovní proudy a zároveň neztrácí schopnost kritického myšlení, a na druhé straně jeho povrchní fundamentalistickou karikaturou, která není schopná sebereflexe a snadno může legitimizovat fundamentalismus či populismus na politické rovině.“
DOPORUČUJEME v HN, 6. 11. 2020 ZDE.
Odkaz pro sdílení:
https://vikend.ihned.cz/c7-66840480-mcrn6-3167426cc59c805
Bělohorská bitva má v sobě mnoho paradoxů. Vždyť v ní proti sobě stály armády dvou právoplatně zvolených českých králů Friedricha Falckého a Ferdinanda II. Habsburského. Byla rozhodujícím střetem tzv. české války, a přitom v ní bojovala téměř celá Evropa, pro kterou měla dalekosáhlé důsledky. Pro České země pak přímo fatální.
Někteří historikové bitvu na Bílé hoře ani bitvou nenazývají. Šlo prý spíš o řadu dílčích šarvátek. Že souboj se svými protivníky ve většině případů nesvedli naši krajané, ale najatí žoldnéři, už dnes nikoho nepřekvapí.
DOPORUČUJEME textem a poslechem na iRozhlas, 8.11. 2020 ZDE.
Bitva na Bílé hoře v Národním muzeu
Ačkoliv je rok 1620 v naší společnosti neomylně spjat s bitvou na Bílé hoře, ne každý už zná všechny souvislosti, které k této historické události vedly. Národní muzeum i přes uzavření a koronavirová opatření nyní připravilo výstavu s názvem 1620. Cesta na Horu, která je uspořádána k 400. výročí této slavné bitvy.
Ačkoliv je Národní muzeum v současné době uzavřeno, zájemci mají možnost zúčastnit se online vernisáže, která proběhne v den výročí bitvy 8. 11. 2020 od 11.00 na Facebooku Národního muzea https://www.facebook.com/narodnimuzeum/ a následně si celou výstavu projít i v její online verzi na oficiálních webových stránkách Národního muzea: https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/online-vystavy
https://exhibition.indihu.cz/view/1620-cesta-na-horu/start
Náhledový obrázek: Bojiště Bílá hora, Praha 6-Liboc, Liboc (Ruzyně), 30.8.2012, autor Ondřej Kořínek, wikimedia
Předchozí v ON:
Neproklínej tmu, zapal svíčku. V neděli 8. 11. 2020 ve 20 h. Přidáte se?