Jak na účelné a efektivní zadávání veřejných zakázek. Tipy a příklady dobré praxe uvádí Frank Bold. Související: kde se tají ceny zakázek?

Současná pandemická situace má výrazný vliv a dopad na hospodářský život malých a středních podniků a jejich zaměstnanců.

Veřejní zadavatelé mají významnou šanci tuto situaci zlepšit.

Jedním z nástrojů mohou být veřejné zakázky.

Jejich efektivní a účelné zadávání může napomoci k řešení finanční tísně podnikatelů, řešení nezaměstnanosti a dalších problémů, se kterými se současná společnost bude muset potýkat.

Existují legislativně možné nástroje, včetně dělení veřejných zakázek na části, případně vhodně formulované zadávací dokumentace, podmínek a hodnotících kritérií. Zároveň je třeba mít na paměti, že malí a střední podnikatelé nedisponují tak silným administrativním aparátem jako jejich velcí konkurenti, je tedy třeba účelně a efektivně využívat dostupných informačních prostředků a kanálů ke zprostředkování relevantních dat a informací. I přes výjimečný stav a situaci jsou zadavatelé povinni postupovat při zadávání veřejných zakázek podle platných právních předpisů, zejména podle zákona o zadávání veřejných zakázek, a dodržovat základní zásady zadávacího řízení včetně rovného zacházení a zákazu diskriminace.

Frank Bold uvádí proto tipy, jakým způsobem lze zlepšit postavení soutěžitelů v rámci zadávacího řízení a podpořit tak krizí ohrožené podnikatele.
DOPORUČUJEME ZDE.

https://www.fbadvokati.cz/cs

 

Související:

„Od poloviny roku 2016, kdy byl spuštěn registr smluv, do něho jednotlivé krajské úřady (bez Prahy) vložily přes 140 tisíc smluv za téměř 450 miliard korun. U téměř každé sedmé – konkrétně šlo o 18 120 smluv – nebyla uvedena cena. To je podle právníků jeden ze základních indikátorů možné korupce.

Jde o průměrný podíl 12,8 %. Tento podíl stoupá: v prvním „zkušebním“ půlroce v roce 2016 činil 11,9 %, o dva roky později již šlo o 13,5 % smluv, loni sice poklesl na 12,5 %, ale za prvních pět měsíců letošního roku se vyšvihl až na 14,8 procenta. V praxi je tak každá šestá smlouva krajů buď utajena co se ceny týče kvůli obchodnímu tajemství, nebo úřad tvrdí, že se cena zjistit nedá…“

Celý článek Roberta Maleckého „Velký přehled krajských úřadů: Kde se nejčastěji tají ceny zakázek?“ z 27.5.2020 najdete na HlídacíPes.org. ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

Související příspěvky