„Hlavní město Praha má jasný plán pro rozvoj Pražské tržnice – zanedbaného památkově chráněného areálu v srdci města, který má větší rozlohu než Pražský hrad. Studie říkají, co vše Pražanům toto místo nabídne, jak budou služby rozmístěny, jak se vyřeší lepší přístup do areálu a jak se v něm například bude sbírat dešťová voda na údržbu velkého množství zeleně. Důraz se při tom bude klást na ekonomickou udržitelnost provozování areálu a zároveň pestrou nabídku pro všechny Pražany…
„Poprvé přicházíme s kompletní strategií rozvoje tohoto unikátního areálu jako celku. Cílem je naplnit jeho potenciál a vrátit jej Pražanům. Budou tu normální obchody a obchůdky, trhy, restaurace a malá bistra, stejně jako prostory pro kulturu. A také nádherné venkovní prostory, kde se dá jen tak posedět třeba se zmrzlinou v ruce. Už podnikáme první kroky, aby se do tržnice mohl postupně navracet život. Chceme tržnici otevřít lidem všech věkových a příjmových kategorií a zároveň do budoucna zajistit její ekonomicky udržitelný provoz,“ představuje vizi města Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast financí a rozpočtu.
Podkladem pro novou vizi Pražské tržnice jsou dvě studie od renomovaných společností, které vznikaly ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy…
Celou informci ze 7.6.2020 a fotky „Pražská tržnice: Zanedbaný památkově chráněný areál v srdci města. Praha má plán jeho rozvoje“ najdete ZDE.
Zdroj: Revue pro sociální politiku a výzkum
AKTUALIZACE 30.6.2020:
Tisková zpráva Arniky – Centra pro podporu občanů k 29. června 2020
Budou na opravené tržnici v Holešovicích jen drahé obchody a kavárny?
PRAHA – Praha nedávno představila studii budoucí podoby Pražské tržnice v Holešovicích. Nepředcházelo ji však běžné participační setkání s místními obyvateli, ani architektonická soutěž. Kvůli návratnosti vysokých investic Praha počítá s provozem převážně komerčních prostor – obchodů, kanceláří, gastronomie a kultury pro vyšší střední třídu. Revitalizace bez odpovídajících klimatických opatření tak v současné podobě zcela zničí autenticitu místa, které dodnes využívá velmi rozmanité skupiny lidí, a změní místo v uhlazené designové prostředí přístupné jen části obyvatel hlavního města.
Více o kauze se dozvíte zde: https://arnika.org/holesovicka-trznice
„Je skvělé, že se Praha do revitalizace pouští. Její podobu ale vymýšlí zastupitelé, ekonomové a architekti od stolu podle svého vkusu a měřítek. Pokud by proběhla setkání s místními obyvateli, vyšlo by najevo, co jim v okolí skutečně chybí. Město má prostor plně pod kontrolou a nemusí vyjednávat s žádnými developery. Byla by velká škoda tak velkého potenciálu nevyužít,“ shrnuje architektka Kateřina Vídenová z Arniky.
Zadavatel studie Institut plánování a rozvoje se však namísto diskuze nebo usměrňování stávajícího stavu přiklání k ekonomické výhodnosti celého projektu. Ruku v ruce s výstavbou nové čtvrti v sousedství, která s nízkopříjmovými domácnostmi nepočítá, přispěje revitalizace ke gentrifikaci, kdy jsou nízkopříjmové domácnosti nuceny odstěhovat se vlivem zvyšování nájmů a služeb do odlehlejších čtvrtí nebo jiných měst. Ryze komerční projekty mají ve městech své místo, jejich investorem by však nemělo být město.
Nedostačující jsou také opatření před extrémními vedry. Chybí například stromořadí na hlavních třídách, které by měly doplnit průlehy, dešťové zahrady, travnaté pásy a další prvky. Nedostatek zeleně v Holešovicích z celé čtvrti v dnešní době vytváří rozsáhlý tepelný ostrov, který se po vybudování nové čtvrti Bubny-Zátory značně rozšíří. Loni Praha 7 dokonce vyhlásila stav klimatické nouze. Kvůli tomu si revitalizace Pražské tržnice zaslouží nadstandardní pozornost, ke které by město mělo přizvat odborníky, aby vytvořili moderní modrozelenou infrastrukturu.
Chceme, aby Praha byla příjemná pro život a dostupná všem.
Kontakt pro média:
Ing. arch. Kateřina Vídenová, architektka | katerina.videnova@seznam.cz, 608 653 959
Ing. Jiří Kaňa
Arnika │ Tiskový mluvčí
Dělnická 541/13, 170 00 Praha 7
+420 606 727 942 │ jiri.kana@arnika.org
Chráníme naše životní prostředí │ www.arnika.org