Stolová hora Vidoule v Košířích zůstane bez zástavby
Pražský magistrát postupně vykupuje pozemky na stolové hoře Vidoule v Praze 5. Zastupitelé schválili výkup dalších pozemků za zhruba 23 milionů korun, už koncem loňského roku Praha odkoupila parcely za asi 115,5 milionu. Stolová hora Vidoule je dominantou přírodního parku Košíře-Motol, který je mezi Košíři a Butovicemi. Podle návrhu studie má v přírodní památce, kde v minulosti developerské firmy usilovaly o zástavbu, vzniknout zóna určená pro sportovní aktivity a odpočinek. Zdroj: ČTK 10.9.2018
Zákaz plošného používání Roundupu v ČR od 1.1.2019
Od 1. ledna 2019 nebudou moci zemědělci používat přípravky s obsahem glyfosátu pro tzv. desikaci, tedy urychlení dozrávání některých plodin či zvýšení podílu sušiny porostu před sklizní, omezí se rovněž plošné používání glyfosátu. Změnu pravidel použití podepsal minulý týden ministr zemědělství Miroslav Toman. Ochránci přírody to hodnotí jako velký krok k ozdravení české krajiny.
„Zákaz se bude vztahovat i na plošnou aplikaci těchto přípravků. To znamená, že je bude možné použít pouze cíleně v případech, kdy nebude možné použít jiný účinný postup. Jde o první z důležitých kroků, kterými chceme výrazně snížit používání glyfosátu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Zdroj: Ekolist 19.9.2018 zde
Udržitelné a solidární britské kostely
Přes 5500 britských kostelů se rozhodlo přejít na obnovitelné zdroje energie a přispět tak k řešení klimatických problémů. Patří k nim také 15 katedrál včetně těch nejslavnějších v Salisbury, Liverpoolu nebo Coventry, napsal list The Guardian.
Představitelé církví označili změnu klimatu za „jednu z velkých morálních výzev naší doby“, která v první řadě postihne chudé. „Církve jsou součástí globální sítě, velmi dobře si uvědomují, jaká je situace našich bratrů a sester, kteří trpí suchem, povodněmi a extrémními klimatickými podmínkami po celém světě,“ řekl bývalý arcibiskup z Canterbury a předseda církevní organizace Christian Aid Rowan Williams. Vládu vyzval, aby vytyčila cíl snížit emise v Británii do roku 2050 na nulu. Listu sdělil, že anglikánská církev se rozhodla prodat své akcie energetických společností, které nesplní cíle pařížské dohody o klimatu. Vzhledem k tomu, že jeden kostel vydá za elektřinu v průměru 1000 liber (zhruba 29.000 Kč) ročně, britské kostely přesouvají z fosilních paliv na obnovitelné zdroje přes pět milionů liber.
Zdroj: ČTK, 6.8.2018
Náhledový obrázek: ilustrační