Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Dobré zprávy – díl 92: mokřad výukovou lokalitou, výsadbou stromů proti klimatickým změnám, ochrana whistleblowerů v EU

Mokřad pro zadržení vody v krajině bude výukovou lokalitou

„Z bývalého koupaliště na Skalce se postupem času stal nevzhledný kus bahnité země. Vodní nádrž se nyní stane přírodní učebnou s informacemi o životě v mokřadech a tůních, nově zde vznikne zimoviště pro obojživelníky. Město Jihlava prostřednictvím odboru správy realit jihlavského magistrátu místo opraví za spolupráce se spolkem Mokřady – ochrana a management a Českým svazem ochránců přírody.

Radnice nechá opravit hráz a osadit nové výpustné zařízení, nádrž odbahní a urovná zeminu v těsné blízkosti i v okolí nádrže. „V lokalitě budou také umístěna krmítka a tři informační panely, jeden o historii lokality, na dalších budou představeny mokřady a tůně a život v nich. Uvedeno bude i zdůvodnění, proč vhodně udržované drobné vodní plochy nejsou líhništěm na komáry, jak se často traduje,“ uvedl Jaromír Maštera, předseda spolku Mokřady – ochrana a management.“
Zdroj: NSZM
Foto: ilustrační

 


Výsadba stromů  je nejúčinnější zbraň proti klimatickým změnám

„Austrálie, kterou na přelomu roku zasáhla historická vedra, ústy svého premiéra oznámila, že na svém území do roku 2050 vysadí celkem miliardu stromů. Porost by měl zemi významně pomoct s bojem s extrémními teplotami, které kontinent sužují.

Letošní leden se zapsal do historie země jako nejteplejší měsíc za celou dobu měření. Teploty sahaly až k 46 stupňů Celsia, vymřela třetina populace kaloňů australských a obětí veder se staly i miliony ryb. První lesní plochy vzniknou v severní Tasmánii, Novém Jižním Walesu a na hranicích mezi Jižní Austrálií a Viktorií. Během dvou let země zalesní dalších pět oblastí. Do roku 2030 by se tak měly začít snižovat emise až o 18 milionů tun ročně, Austrálie jich přitom každý rok vyprodukuje 500 milionů. Záměr premiér oznámil potom, co britský deník The Independent zveřejnil závěry studie týmu ekologa Thomase Crowthera. Podle ní jsou lesy nejúčinnější zbraní proti klimatickým změnám.“
Zdroj: NSZM, ČRo
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Evropská unie se domluvila na průlomovém legislativním opatření na ochranu whistleblowerů
Evropský parlament a Evropská rada se dohodly na zásadním legislativním návrhu, který pomůže chránit whistleblowery (oznamovatele) napříč celou Evropskou unií (EU).

Navrhovaná Směrnice o ochraně osob oznamujících porušení práva Unie poskytne mnohem větší ochranu jednotlivcům, kteří se např. setkají s korupcí nebo nekalostmi na pracovišti a rozhodnou se je řešit. Návrh cílí také na zaměstnavatele, a to jak ve veřejném, tak i soukromém sektoru, kterým poskytne větší právní jistotu týkající se jejich práv a povinností.

Whistleblowing (nejen) ve státní správě
Transparency uspořádala v prostorách Angloamerické vysoké školy v Praze workshop zaměřený na téma whistleblowingu. Setkání se konalo v rámci projektu TEAM (Together Effectively Against Malpractice), zaměřeného na osvětu k problematice oznamovatelů korupce a na zvýšení počtu podaných relevantních oznámení protiprávního jednání.
Zdroj: Transparency International ČR

Související – doporučujeme:
Marie Benešová jako bojovnice proti korupci? Spíš proti whistleblowerům

 

Související příspěvky