Co se (ne)děje na magistrátě? Okénko pro Prahu Sobě, březen 2023

Milí sousedé, vážení Pražané,

máme za sebou první měsíc v opozici. Do práce jsme se pustili s vervou, nemohli jsme se dívat na to, jak Rada města pod vedením Bohuslava Svobody neřeší důležité věci a zatím spíš přešlapuje na místě. Pro představu – po čtyřech měsících dojednávání koalice a měsíci od zvolení předložili celkem 30 tisků, převážně technických. Naši náměstci a radní v roce 2018 po měsíci ve funkci, tehdy jako úplní magistrátní nováčci, připravili a projednali 121 tisků.

foto Výtoňského mostu na fotografii Josefa Sudka
Skvělou zprávou je, že po týdnech našeho naléhání byl na program zastupitelstva zařazen železniční most na Výtoni. O jeho osudu se vedla věcná diskuse a nakonec jsme napříč politickým spektrem odhlasovali variantu, za níž dlouhodobě bojuje náš Adam Scheinherr: rekonstrukci této historicky cenné památky!

Děkujeme za vaši podporu!

Rádi bychom také poděkovali Vám, kteří jste podepsali petici za záchranu mostu, o které jsme psali v minulém newsletteru. Za jediný den díky Vám přibylo více než 1000 podpisů. Děkujeme Vám také za všechny reakce, které jste nám poslali! Pokud jste ještě petici nepodepsali a chcete ji podpořit, můžete to udělat na tomto odkazu:
PODEPSAT PETICI
foto z kolokvia k opravě Železničního mostu
foto: Helena Zahrádecká
Ani na čtvrtečním zasedání zastupitelstva koalice nepředložila žádné zásadní tisky, tak jsme se rozhodli to vzít za ně. Víme, co Pražany trápí, proto jsme navrhli několik bodů k projednání.

Tisíce rodičů jsou v těchto dnech ve stresu, zda se jejich děti dostanou na střední školu, kterou si vybraly. Letos je situace obzvlášť napjatá – dětí je víc než obvykle a zřizovatel středních škol, tedy Praha, nezvýšila jejich kapacity ani nepřipravila jiné řešení. Jan Čižinský proto do programu zastupitelstva prosadil bod, aby vedení Prahy připravilo plán navýšení kapacit středních škol.

Metro D a další miliardové investice nejen v kapitole dopravy mají svůj pevný harmonogram prací. Ten musí firmy dodržet, jinak budou Praze platit odškodné. Z rozhovorů s primátorem Svobodou je ale patrné, že netuší, kdy má být co hotovo. Proto po koalici požadujeme, aby zastupitelstvo bylo o průběhu investičních akcí pravidelně informováno. 

Adam Scheinherr vystupující na kolokviu
Bezohledně zaparkované či poházené koloběžky štvou asi každého. Tenhle problém se snažil před lety vyřešit už Jan Čižinský novelou zákona, bohužel mu ale sněmovna nevěnovala pozornost. Primátor Svoboda teď přišel do médií s tím, že to zařídí. Ptali jsme se proto na konkrétní kroky, ať Praha může hned začít konat. Debata se ale odložila na příště – Svobodova metoda totiž možná vůbec není právně proveditelná. Jsme připraveni tohle téma zvedat na každém zasedání zastupitelstva, aby koalice na vládním půdorysu využila slibované synergie s kolegy ve sněmovně, a Praha mohla konečně zkrotit provoz koloběžek do únosných mezí.
varianty harmonogramu opravy starého / stavby nového mostu
Omezit tranzitní dopravu v historickém centru chtěl už Pavel Bém z ODS a po něm i řada dalších, třeba současný primátor Svoboda. Vždycky ale zůstalo u slibů a časem vyvstal univerzální argument na jakékoliv zklidnění provozu kdekoli v Praze: ažbudeokruhismus. Nedávná rekonstrukce tramvajové trati na Malé Straně ale ukázala, že se řidiči se umí centru bez problému vyhnout.
vizualizace jedné z možných variant řešení
To, že místním na Praze 1 vadí zvýšená dopravní zátěž i negativní projevy intenzivního turismu dali jasně najevo ve výzkumu PAQ RESEARCH:
VÝZKUM PAQ RESEARCH
Na Devítce ve Vysočanech chce developer srovnat se zemí zahrádkářskou kolonii, aby tady mohl stavět byty, na které ale zatím nemá ani stavební povolení. Tenhle krásný kus zeleně u Rokytky zachraňuje naše Kamila Matějková. Díky ní jsme na Zastupitelstvu odhlasovali, že bude neprodleně zahájeno jednání s majitelem pozemku, aby bylo možné místní zeleň uchovat pro Pražany.Dvěma body se zastupitelé úplně odmítli zabývat. První (který předložil Pavel Vyhnánek) byl požadavek o vysvětlení zmatených výroků primátora, které se navíc mnohdy rozcházejí s výroky dalších členů vedení města. Výroky bohužel zůstanou bez nápravy a Pražané si třeba mohou vybrat, jestli se budou cyklostezky malovat nebo gumovat, nebo zda se postaví jedna stanice metra D nebo celá trasa. Druhý neprojednaný bod byl tisk k programu Umění pro město, který připravila Hanka Třeštíková. Tenhle skvělý projekt dává prostor tuzemským umělcům a současně zvelebuje zanedbaná zákoutí ve veřejném prostoru. Dosud letos nedostal žádné finanční prostředky. Vysoutěžená umělecká díla teď čekají na realizaci a pokračování programu je v nejistotě. Pražská kultura v režii Jiřího Pospíšila tak na posledním zastupitelstvu neměla ani jeden tisk.
Máte na srdci nějaké téma celopražského nebo i lokálního významu, které bychom měli zvednout? Napište nám, nebo přijďte na další z našich pravidelných setkání – nejbližší termín je 3. 4. od 20:00 v Café Therapy. Jste srdečně zváni!

Srdečně a vděčně

 

Jan Čižinský
za tým PRAHA SOBĚ

Jan Čižinský

 

 

Newsletter z 25. 3. 2023
a náhledový obrázek:

https://www.facebook.com/PRAHASOBE.CZ

 

Související v ON:

Pražská koalice s Piráty a Prahou Sobě 2018 – 2022 předvedla nejúspěšnější, nejpracovitěší a nejsmysluplnější „vládnutí“, jaké Praha po roce 1989 zažila

Související příspěvky