Ať už s neziskovou organizací v zádech nebo zcela neorganizovaně a na vlastní triko – tohle jsou některé z dobrých nápadů, kterými zaháníme koronavirus do kouta.
Podomácku šité roušky jsou hit a jestli ještě nemáte tu svoji, nakoukněte třeba do facebookové skupiny Česko šije roušky. Kromě tipů na materiály, filtry do roušek nebo vylepšováky šňůrek si tady (a také na ŠijemeRoušky.cz) můžete roušky přímo od švadlenek objednat a nebo je darovat. Kde že se šije? Všude! Přesvědčit se můžete na obdivuhodně zaplněné mapě DámeRoušky.cz…
Na nástěnkách v přízemí paneláků se rojí nabídky sousedské výpomoci – vyvenčit psa, skočit pro rohlíky, zastavit se v lékárně. Zdá se vám to jako dobrý nápad? Na PomocSousedům.cz, se kterou se pojí osvětová kampaň “Zachraň bábu, zachraň dědka”, si můžete stáhnout předpřipravený trhací leták. Stačí dopsat své jméno a kontakt, na kterém vás starší sousedi zastihnou…
Pro dobrovolníky z Prahy je určen web PomáhámePraze.cz. Stojí za ním hl. město Praha, Český červený kříž a Život 90 – organizace, která obsluhuje také nonstop bezplatnou linku pro osamělé seniory na čísle 800 160 166. Se svou krizovou zelenou linkou 800 603 030 se o slovo hlásí také Anděl strážný – jeho Andělky se vám budou věnovat třeba uprostřed noci.
Mimopražským dobrovolníkům poslouží portál SousedskáPomoc.cz. Celorepublikovým dosahem se pyšní i křižovatka Pomůžeme.si, jejíž tvůrci aktuálně navazují spolupráci s regionálními neziskovými organizacemi. Provozovatelé všech třech webů si vás uloží do databáze a propojí s konkrétním seniorem nebo kýmkoliv, komu se pomoc hodí.
Čerstvě se do party připojuje také Junák – český skaut, organizace s 60 tisíci aktivními členy po celé republice, a spojuje síly s Elpidou. Ta dlouhodobě provozuje krizovou linku pro seniory (na čísle 800 200 007), jejímž prostřednictvím si starší lidé mohou i v aktuální situaci zavolat o pomoc. Elpida je následně propojí se skautem, který se nabídl na nově spuštěném webu SkautskáPomoc.cz…
Nechcete jako dobrovolník čekat na propojení? Společnost LMC, provozovatel největších pracovních portálů v Česku Jobs.cz a Práce.cz, vyslala do světa Dobro.cz. Na burze dobrých skutků můžete jednoduše nabídnout nebo poptat prakticky cokoliv…
Například Terap.io nabízí krátké třicetiminutové krizové intervence zdarma. Stejně tak nabízejí absolventi a studenti Katedry psychologie FF UK, zaštítěni inciativou #delamcomuzu, české veřejnosti online psychologické konzultace. Po dobu trvání nouzového stavu zdarma.
Rodiny, které pečují o děti s handicapem a aktuální situace jim přidělává vrásky na čele, mohou volat na celorepublikovou EDA linku 800 40 50 60. Poradci neziskovky EDA cz, z.ú. jsou připraveni odpovědět na otázky týkající se vážné diagnózy, ohrožení zdraví či postižení…
Konec pandemie v nedohlednu, kulturní, sportovní a společenské akce utlumeny na neurčito. Tahle skutečnost se začíná podepisovat na (ne)pohodě spousty z nás a bude hůř! Darovací portál Darujme.cz proto vybízí kulturní organizace, aby vyslaly ke svému publiku prosbu o podporu v těžkých časech…
Organizace Frank Bold má k dispozici právní poradnu pro vaše dotazy týkající se koronavirové pandemie. Kolegové ze CRM pro neziskovky shromáždili tipy na pomocníky pro práci z domova, stejně tak TechSoup doporučuje nástroje pro vzdálenou týmovou spolupráci – i s odkazy na zvýhodněné balíčky pro neziskové organizace…
Celý článek Karoliny Kratochvílové najdete na webu Svět neziskovek ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační
AKTUALIZACE:
K firmám, které se zaobírají online terapiemi se přihlásla také organizace Tymosia.
Online terapie a všechny informace najdete na stránkách www.tymosia.cz
Související:
Milion chvilek pro demokracii spustil „mapu pomoci“ – celostátní rozcestník občanské solidarity
Od zahájení nouzového stavu se u nás zvedla obrovská vlna solidarity. Vzniklo mnoho spolků, sdružení a iniciativ koordinované pomoci. Pomáhají mnozí, ať už jednotlivci či firmy, a nahrazují tak zásadní selhávání vlády a zejména Andreje Babiše v materiální i organizační funkci při zvládání epidemie.
Lidé, organizace nebo různé iniciativy mohou do mapy zadat, jakou pomoc potřebují či nabízejí. Do formulářů nabídky a poptávky mohou lidé zapsat podnětné iniciativy nebo ohniska podpory a pomoci či poptávky po ní, pokud o nějakých ve svém okolí vědí a chtějí je sdílet.
Mapu občanské svépomoci najdete zde: http://bit.ly/MAPA_POMOCI
Zdroj: TZ spolku Milion chvilek pro demokraii z 19.3.2020