Člověk může být šťastný jenom ve šťastném prostředí aneb chvála stromů, hlíny, zahrad… od Václava Cílka

„..Při psaní tohoto textu jsem začal objevovat svět, ve kterém jsem roky víceméně bezmyšlenkovitě žil. Pochopil jsem, že zahrádka a sad jsou součástí kultury trvající tisíce let. Během té doby se proměnily stromy i člověk. U koček a psů jasně vnímáme, jak si ochočili člověka, ale ono to platí v nějaké jiné míře i pro vinnou révu či ovocné stromy. Stačí, když stromům přiznáte nějaký druh inteligence, kterou určitě mají, jinak by totiž nedokázaly číst prostředí a učit se jiným místům a zacházení s nenasytnými housenkami barevných motýlů. Pak si uvědomíte, co jste tušili jen v hodně hluboké části mysli. Stromy si nás velice jemně vychovávají ke svému obrazu. Obděláváme půdu, ale ona si nás také kultivuje…“
Z prvního dílu  rozsáhlé eseje Res rustica Bohemica (Zahrada malých dobrodiní v čase velké proměny světa) Václava Cílka, celý text v Echo24 ZDE.

kalina_jaro_zahrada

„..Pokud nejste beduín z nedozírných pouští, je velice obtížné prožívat spokojené štěstí bez rostlin. Augustin tyto záležitosti nazývá malými dobry. Bez nich by byl přístup k velkým dobrům mnohem složitější. Pozoruji obraz Claude Moneta Snídaně (1873) a vidím lavičku ve stínu, bílý ubrus, jednoduché jídlo, kousky chleba a skleněnou konvičku možná na čaj, anebo na červené víno…“
Z devatenáctého dílu  rozsáhlé eseje Res rustica Bohemica (Zahrada malých dobrodiní v čase velké proměny světa) Václava Cílka, celý text v Echo24  ZDE.

květ_ovocný strom_zahrada

„..Na zahradě si jsme vědomi malého i velkého času. Ten velký se týká dozrávání ovoce, prvního sněhu i období rozkvétání. Mluví jím roční období i stromy, které stárnou podobně jako člověk. Jasně zde vnímáme starou renesanční a barokní zásadu, že člověk může být šťastný jenom ve šťastném prostředí a že i když jsme smutní, tak dobrá zahrada nám smutek zmírní. Je to možná i tím, že neustále vyžaduje naši péči. Potřebuje, abychom jí něco dali a pak to ve chvílích, kdy ona sama chce, vrací. Jeden z hrozných trestů, který mohl dopadnout na nepřátelskou vesnici, bylo vykácení ovocných stromů.“
Z dvacátého dílu  rozsáhlé eseje Res rustica Bohemica (Zahrada malých dobrodiní v čase velké proměny světa) Václava Cílka, celý text v Echo24 ZDE.

 

náhledový obrázek: Evropský strom roku 2015

Související příspěvky