VIDEO: Panenko skákavá! pozvání na poutní cestu do Skoků u Žlutic

Kolikrát jste už slyšeli, nebo sami zvolali: panenko skákavá! Vydejte se s námi na místa, odkud se toto rčení pochází – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích u Žlutic:

„Skoky, v ohybu říčky Střely u Žlutic v Karlovarském kraji, krutě doplatily na vývoj naší společnosti po roce 1945.  Živá obec s necelými 200 obyvateli se v důsledku odsunu německých obyvatel postupně vylidňovala. Smrtelnou ránu jí koncem 60. let 20. století zasadila výstavba blízké přehrady na pitnou vodu, která ji odřízla od okolního světa. Proto byla vystěhována a – až na jeden dům, stodolu, hřbitov a zmíněný kostel – zbořena.

Opuštěné a již téměř zapomenuté místo nárazově oživovaly jen ojedinělé poutě a od 90. let 20. století také letní akce křesťanské česko-německé mládeže. Kostel jako symbol kdysi slavné poutní tradice Skoků přežil, ale po roce 1989 jej zdevastovali zloději a vandalové, v roce 2006 zloději měděné krytiny těžce poškodili věžní báně a střechu kostela tak, že hrozil definitivní zánik památky. Tehdy se iniciativy na jeho záchranu ujalo občanské sdružení Pod střechou, dnešní spolek…“

„V první řadě bylo nutné zachránit ohroženou stavbu kostela, bylo potřeba přesvědčit zoufalého vlastníka, Kanonii premonstrátů Teplá, a také zainteresované instituce a subjekty o potřebě záchrany, neboť nešlo jen o vlastní památku, ale i o kulturní odkaz tohoto místa. Kostel se sice podařilo stabilizovat, ale jeho další obnova byla shledána jako neefektivní. Bylo tedy nutno opět všechny přesvědčit o opaku.“ vzpomíná předseda spolku Jiří Schierl

Na obnovenou poutní cestu z Teplé do Skoků a do Žlutic ( celkem 66,5 km!) se můžeme vydat od r. 2009 a že je to cesta místy stále ještě  „zarubaná“ se dozvíme ZDE. Tamtéž je ke stažení prima Průvodce pro poutníky, s jednoduchou mapkou a popisem zajímavých míst na cestě a tamtéž najdete též aktuální sdělení k sezóně 2016.

http://www.skoky.eu/img/picture/262/stezka_znacka.gif

Novinkou letošní poutní sezóny je získání ruiny býv. hostince čp. 21 ve Skocích do vlastnictví spolku Pod střechou. Zde by měl postupně vzniknout Poutnický dům se zázemím pro dobrovolníky i poutníky. Prozatímní nabídka ubytování:

http://www.cestazmesta.cz
http://www.klastertepla.cz
http://www.novydvur.cz

http://www.skoky.eu/img/picture/262/stezka_znacka.gif

Aktuální program ve skokovském kostele, včetně slavnostní mše svaté tuto neděli 14.8.2016 od 14 h, najdete ZDE.

http://www.skoky.eu/img/picture/262/stezka_znacka.gif

„Oživení Skoků je takový malý zázrak a za to patří velký dík všem, kteří nás podpořili a podporují. Zvláště nás pak těší zájem poutníků. Díky pražskému knězi a členovi spolku P. Vladimíru Slámečkovi se podařilo nebývalým způsobem rozšířit počet poutních bohoslužeb. V roce 2017 nás čeká kulaté výročí, 300 let od vzniku zdejšího dobrotivého obrazu a poutního místa. Uzrál čas k další etapě obnovy Skoků. Přijďte nás podpořit!“  dodává Jiří Schierl, předseda spolku   Pod střechou.

 

kostel Skoky

 

zdroj: Neziskovky.cz, Pod střechou, z. s., skoky.eu

 

Související příspěvky