Chceme uhlí, ne památky? aneb ohlédnutí za sobotní kampaní Limity jsme my!

Otevřené noviny sledují snahu Ministerstva průmyslu ( ministr Jan Mládek z ČSSD) a těžebních společností prolomit stanovené limity těžby povrchových ložisek hnědého uhlí za cenu plošného ničení krajiny, měst a obcí a vysídlování a vykořenění obyvatel v tzv. pánevních oblastech na SZ Čech. Nejsme neutrální, stojíme jasně na straně zachování limitů!
Limity nepovažujeme za jakési přechodné opatření jedné z českých vlád, ale za trvalý stav, který umožňuje udržitelný rozvoj obcí, oživení zdevastované krajiny a sociální stabilizaci celého regionu.

V sobotu 13.6.2015 se na mnoha místech po republice pořádaly happeningy a demonstrace proti prolomení limitů s jednotným poselstvím Limity jsme my! To bylo barevné, hlučné, originální. A přispělo k otevření seriozní debaty, která se odehrává na radnicích nebo v Senátu, někdy i  před kamerami veřejnoprávní televize:

Na webu ČT doporučujeme informace s odkazy na televizní záznamy, upozorňujeme zejména na rozhovor se starostou Horního Jiřetína Ing. Vladimírem Buřtem či na Duel Jana Mládka a Martina Bursíka v Událostech a komentářích ZDE.

626159

Limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách stanovilo usnesení vlády z roku 1991. Zaručují městům a obcím, pod nimiž je hnědé uhlí, že nebudou kvůli těžbě zbourány. O budoucnosti limitů se ale začalo diskutovat v souvislosti přípravou aktualizace Státní energetické koncepce. Tu vláda v polovině května schválila a akcentovala v ní jadernou energetiku. Rozhodnutí o limitech v ní ale chybí a padnout má v srpnu.

V Senátu ČR se z iniciativy senátorky Jitky Seitlové ve spolupráci se Stranou zelených v pondělí 15.6.2015 konalo Veřejné slyšní na téma územní limity těžby hnědého uhlí.
V Senátu vystoupili jak příznivci, tak odpůrci prolomení limitů. Ve věcné diskuzi vystoupil také německý expert Pao-Yu Oei z Technické univerzity v Berlíně, který hovořil o odklonu využívání hnědého uhlí v energetice a zkušenostech z Německa.

V diskuzi několikrát zaznělo, že bez uhlí z dolu ČSA se Česko obejde a přitom to nepřinese sociální kolaps. Region má obrovský potenciál a když se využije, bude nezaměstnanost nižší. Chtěl bych poděkovat panu primátorovi Mostu Paparegovi, který dle svého příspěvku již neusiluje o prolomení limitů a toto rozhodnutí nechává na odborném posudku a rozhodnutí vlády,” uvádí starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt (SZ).

Celý článek na webu Strany zelených ZDE

Demonstrace proti prolomení těžebních limitů v Litvínově

Záznam Veřejného slyšení 15.6.2015 by měl být po zpracování  k dispozici na webu Senátu  ZDE.

zdroj: ČT, SZ, Senát ČR
foto: Náměstí míru, Litvínov, mapa čtyř variant těžby

 

Související příspěvky