Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Česká příroda rukojmím poslanců ODS, Senátu a Zemana

Včerejší diskusi o novele o národních parcích přerušili opoziční občanští demokraté, kteří si vzali přestávku do konce jednacího dne. V debatě zatím vystupovali zejména zastánci senátní verze, která by podle kritiků naopak mohla vést až ke konci národních parků v Česku. Senátní verzi do Sněmovny přišel podpořit prezident Miloš Zeman. Poslanecká sněmovna o novele nerozhodla. Kdy se poslanci k předloze vrátí, zatím není jasné.

Ve verzi zákona, která koncem roku 2016 odešla z dolní komory, se mimo jiné mění rozdělení zón ochrany přírody, jež by ovšem potom měly dlouho zůstat stabilní. Novela zavádí klidová území, která budou například v době hnízdění ohrožených druhů nepřístupná. Na druhé straně bude možné za určitých podmínek otevřít turistům místa, kam dosud nemohli. Novela také upravuje nakládání s pozemky a znemožňuje stavět mimo již zastavěná území a zakazuje změny vodního režimu v národních parcích…V Senátu sice neprošel návrh na úplné zamítnutí zákona, nicméně do sněmovny se vrátil plný pozměňovacích návrhů, které jeho vyznění významně mění.

Richard Brabec ( ministr životního prostředí ČR) vyzval poslance, aby nehlasovali pro senátní pozměňovací návrhy. Prohlásil je za „šumavský masakr motorovou pilou“. Již dříve dal najevo obavu, že by to degradovalo ochranu přírodu a umožnilo výstavbu v srdci národních parků. Poslance také odkázal na právní posudek senátního návrhu, který považuje ministr za zmatený. „Některý pojem Senát vyškrtává, ale pak se na něj odvolává,“ uvedl. Není přitom přesvědčen o tom, že by senátní návrh „zásadním způsobem zlepšoval postavení obcí“.

Proti senátním změnám však nehoroval pouze ministr. V uplynulých týdnech vzniklo několik výzev poslancům. Dopisem vyjádřili ředitelé všech čtyř národních parků své obavy, že by senátní návrhy znemožnily řádnou ochranu přírody. „Národní park se dostává do kategorie ochrany nižší, než je chráněná krajinná oblast,“ míní ředitel Správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený.

Vznikla také výzva platformy Vědci pro Šumavu, ke které se podle organizátorů připojilo 45 tisíc lidí včetně stovek vědců, ředitelů národních parků i čtyř bývalých ministrů životního prostředí. Při demonstraci na Malostranském náměstí ji převzal předseda sněmovního výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch (ČSSD) a po vystoupení Richarda Brabce tlumočil její obsah poslancům.

zdroj: ČTK, ČT24 – podrobný článek včetně zpracovaných faktů o NP najdete ZDE

 

 

 

 

Související příspěvky

2 komentáře

  • O toto se nemohu nepodelit:
    https://3.bp.blogspot.com/-_NHj9klje2o/WLmkAzP-R3I/AAAAAAAAL3w/IJpvgPvrArsoPn0J04OjF6HleMIbYdZWQCLcB/s1600/Babi%25C5%25A1_Brabec_%25C5%25A0umava_%25C5%2599epka.jpg

    Zatimco ja jsem to tady kostrbate popisoval, nekdo to umi rict jednim obrazkem. Ale on nas ten smich prejde. Zatimco my se dohadujeme a slozite hledame pravdu, Buresh „maka“.

  • V zajmu objektivity, by bylo dobre take rict, ze ta „podpora“ ze strany prezidenta, probehla tak, ze prezident pronesl v PS projev. Projev jsem si precetl, porovnal se svymi zkusenostmi a musel jsem dat p. prezidentovi za pravdu. Jako maly jsem totiz hodne cetl o Boubinskem pralese a kdyz mi bylo 13, tak jsem se tam i dostal. Moc jsem se tam tesil, ale byl jsem hodne zklamany, protoze to tam nevypadalo, ani po vice jak 100letech bez zasahu cloveka, nijak „neuklizene“. Jedine co me zaujalo, ze tam nebyl zadny omlazeny podrost a ono nebylo divu. V tom hlubokem seru, nemuze nic prece rust. Proto to tam mozna vypadalo „uklizeneji“, nez v jakemkoliv jinem lese. Tedy priroda si samozrejme poradi, ale vysledny rovnovazny stav, nemusi byt nijak prijatelny. Klidne tedy muze nastat situace, kdy porosty ze Sumavy proste zmizi, prameny Vltavy vyschnou a v Praze uz potece jen Botic a Rokytka. :-) Na sumave, ve Schwarzenberskych lesich, se „pestovalo“ drevo uz stovky let, takze lidske zasahy, se zde staly soucasti biotopu. A to je potreba take brat v potaz.

    Po porovnani vsech dostupnych fakt, se tento spor pak jevi jako snaha udrzet nejakou selhavajici koncepci (tentokrat je to „ochrana“ Sumavske prirody, za tyden to bude neco jineho…) tim, ze jako rukojmi jsou brani obcane, kterym jsou zamerne zamlcena nektera fakta tak, aby se pak verejne mineni naklonilo „tim spravnym“ smerem. Vsazi se na to, ze lide jsou zpohodlneli svymi konzumnimi zivoty natolik, ze se po dalsich faktech uz pidit nebudou. Bohuzel se pak ale demokracie redukuje na „mediokracii“ a „kleptokracii“ pro par oligarchu a ja uz se jen divim, ze se vubec jeste divim, ze ve vlade sedi ruzni agenti Bureshove & spol. ;-)