„Budoucnost je teď“ pokračování seriálu A2larmu – díl 2.

A2larm rozjel novou sérii o klimatické krizi v České republice.

Úvodní text sociologa Vojtěcha Pecky, který se momentálně šíří po internetu, ukazuje v jak velké krizi se nacházíme a do jakých obrovských problémů se v nejbližších letech ženeme.

V dalším textu pak Jan Dientsbier poukazuje na to, že černobylská tragédie má v lecčems podobné rysy jako klimatická krize. „V našem potýkání se se změnou klimatu a ekologickými hrozbami, které jsme sami svou nezodpovědností způsobili, můžeme uspět jen tehdy, budeme-li dodržovat základní principy vědeckého poznání a diskuse o něm.“ Panika je rozhodně na místě.

Podle zprávy OSN, kterou vypracovali experti na lidská práva, je svět čím dál ohroženější možností příchodu „klimatického apartheidu“. Jedná se o scénář, v němž si bohatí zaplatí útěk před vedry a hladem, zatímco zbytek světa bude trpět.

Proti fosilnímu průmyslu a za záchranu klimatu se protestuje po celém světě. Mezi největší akce patřil celoevropský pochod Fridays for Future v Cáchách. Přes sedm tisíc lidí se zúčastnilo přímé akce Ende Gelände, během níž se podařilo zablokovat infrastrukturu největšího německého uhelného dolu Neurath. Mezitím v České republice vyšly poprvé do ulic aktivisté z české pobočky Extinction Rebellion.

Pokud vás zajímá aktivismus českých studentů z Fridays for Future, podívejte se na nový dokumentární film Vladimíra Turnera s názvem Až budu velká, chci být naživu.

Turnerův film nabízí pohled dovnitř každodenní práce organizátorů stávek, a to při svolávání demonstrací napříč Českou republikou. Odhaluje ale i jejich strategie a to, jak vypadá kolektivní promýšlení cílů a požadavků studentského klimatického hnutí.

Budoucnost je teď! Podpořte Alarm.

Zdroj: A2larm, A2 o.p.s.
Náhledový obrázek: Černobyl, autor W.Jacober_pexels


Předchozí v ON:

„Budoucnost je teď“ úvod do seriálu A2larmu. Možnost přispět na projekt

Související příspěvky