Agrofert je babiš. ČR slouží jako megatunel pro premiéra

… „Klíčová otázka je, jestli je premiér zároveň ovládající osobou svěřenských fondů a potažmo tedy společností, které mají fondy v majetku. Ze statutu nepochybně vyplývá, že jako zakladatel a ten, kdo má v rukou případné jmenování a odvolání protektorů, má pod kontrolou celou tu strukturu,“ řekl pro iROZHLAS.cz právník a hlavní tvůrce nového občanského zákoníku Karel Eliáš poté, co si dokumenty prostudoval.

Podle Eliáše se tak Babiš od Agrofertu odstřihl pouze formálně, v praxi si ale – jak dokládá i statut fondů – vliv na holding udržel. „Právníci Agrofertu, a nejen oni, tvrdí, že Andrej Babiš nemůže být ovládající osobou, protože svěřenský fond je struktura, která nemá povahu obchodní korporace. Je to ale formální argument, záleží na tom, jak se s tím vypořádají soudy,“ pokračoval.

Eliáš rovněž upozornil, že správce fondů – na jehož aktivity dohlíží trojčlenná rada protektorů – má podle dokumentů jen omezené možnosti, jak se svěřeným majetkem nakládat. „Správce může dělat jenom věci, které se týkají běžného hospodaření fondu. To je třeba nákup zboží, proplácení běžných faktur za plyn a elektřinu. Jednotlivé podniky ale mají vlastní vedení,“ doplnil…

… Babiš na otázky – zaslané prostřednictvím textové zprávy – proč statut fondů dosud nezveřejnil a zda to stále považuje za vhodné řešení, neodpověděl. Reakce nepřišla ani od vládní mluvčí Jany Adamcové. Proto se ho server iROZHLAS.cz pokusil oslovit po úterní tiskové konferenci. Poté, co se redaktor představil a připomněl dotaz, reagoval premiér slovy: „Z iROZHLASu? Ne.“ Následně ochranka redaktora vytlačila a premiér nastoupil do auta. Premiér nicméně jakýkoli střet zájmů dlouhodobě odmítá a označuje to za politickou kampaň…

Statut dokládá, že beneficientem fondů je pan premiér. Takže se tím vůbec nic nevyřešilo, je ve střetu zájmů,“ reagoval pro iROZHLAS.cz poslanec a bývalý šéf STAN Petr Gazdík. Jeho hnutí na Babiše apelovalo potom, co do Česka dorazily předběžné závěry evropských kontrolorů. Premiér ale jeho výzvu nevyslyšel. Sám přitom už dříve přiznal, že ve fondech vystupuje jako obmyšlený a že se mu Agrofert vrátí.

Za stěžejní považuje podobně jako Gazdík statut svěřenských fondů také lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který byl členem unijní mise, která v tuzemsku kontrolovala čerpání evropských dotací. Podle něj Babiš použil svěřenské fondy k faktickému zakrytí svého vlastnictví.

„Tento dokument je naprosto klíčový důkaz o tom, že celá věc týkající se svěřenských fondů je jen divadlem. Pan premiér a jeho rodina po celou dobu byli a jsou příjemci benefitů, ale všechno je postaveno tak, aby ho nikdo nemohl o majetek připravit,“ míní…

Statuty svěřenských fondů mají formu notářského zápisu. První dokument sepsaný 1. února 2017 popisuje podmínky, za kterých Babiš uložil majetek do AB private trust I. Druhý dokument nadepsaný AB trust II vznikl 6. března 2018. Obsahuje totiž drobnou změnu v bodě 3.1 písmene (b), kde je nově napsáno, že fondy zanikají, pokud Babiš vedle funkce ve vládě nebude zastávat ani mandát poslance. Oba dokumenty mají jinak totožné znění.

PODROBNĚ včetně Statutu svěřeneckých fondů v článku Kristýny Guryčové
„Anatomie Babišových svěřenských fondů: premiér je jediný obmyšlený, může být správcem Agrofertu“
z 15.7.2020 na iRozhlas ZDE.

Náhledový obrázek: ilustrační

Související v ON:

Vzkaz Evropy babišovi: Agrofert prodat nebo bez dotací nebo ven z politiky. AKTUALIZACE

Babišova firma, dříve nazývaná Česká republika a babišovi zaměstnanci, dříve nazývaní vláda se bijí za evropské dotace pro holding Agrofert

 

 

Devastující vliv Andreje Babiše
na českou společnost, českou krajinu, české zájmy, českou politiku a ekonomiku
mapují Otevřené noviny pod štítkem Hnutí ANO.

Související příspěvky