Babišova firma, dříve nazývaná Česká republika a babišovi zaměstnanci, dříve nazývaní vláda se bijí za evropské dotace pro holding Agrofert

„Nejméně dvě evropské země považují Andreje Babiše (ANO) za klíčovou postavu firem z holdingu Agrofert. Sám premiér vliv – a tím pádem i střet zájmů kvůli unijním dotacím pro Agrofert – popírá a upozorňuje, že své akcie vložil do svěřenských fondů. Jak je možné, že se přístup úřadů ve Velké Británii a na Slovensku liší od těch tuzemských? A co to znamená pro spor o to, jestli je Babiš ve střetu zájmů?“

Poslechněte si Podcast Vinohradská 12 z 10.6.2020 ZDE.

Podle britských úřadů může Babiš firmu kontrolovat díky svému vlivu na svěřenské fondy, do kterých akcie Agrofertu v roce 2017 převedl. Už dříve přitom protikorupční organizace Transparency International upozornila, že rovněž na Slovensku je Babiš stále veden jako konečný uživatel výhod plynoucích z Agrofertu…

Výklad, podle kterého by Babiš coby zakladatel, a hlavně tzv. obmyšlený svěřenských fondů měl figurovat i jako jejich skutečný majitel, české úřady stejně jako sám Babiš vylučují. V praxi by to přitom znamenalo, že premiér by v takovém případě byl ve střetu zájmů a Agrofert by nemohl čerpat dotace nebo se ucházet o veřejné zakázky…

„To je v obecné rovině rozdíl mezi pojetím českého práva a práva Evropské unie. U nás je stále zdůrazňován takový ten formalismus, tedy že nejsem nikde veden v nějaké kolonce, tudíž na to nemám vliv. Kdežto evropské právo jde po faktickém výkonu toho vlivu. Tedy že nemusím být nikde veden, ale v zákulisí mohu daný subjekt ovládat,“ vysvětlil proděkan pražské právnické fakulty a vedoucí tamní katedry evropského práva Michal Tomášek.

I proto je podle něj registrace Babiše coby osoby s rozhodujícím vlivem na firmy z holdingu ve Velké Británii důležitá. Právě britská legislativa je totiž podle něj dlouhodobě z pohledu problematiky střetu zájmů brána za optimální a příkladnou. „Je považována za vzor toho evropského systému, a to i když už Velká Británie není členem Evropské unie. Kdyby se tato věc posuzovala před unijním soudním dvorem, což se vzhledem k podaným žalobám posuzovat bude, tak kdyby toto někdo předložil jako důkaz, tak by to mohlo mít docela důležité dopady. Mělo by to mít váhu,“ poznamenal Tomášek.

Zmíněné žaloby podala česká vláda, a to kvůli pozastavení evropských dotací pro holding Agrofert. Podle Tomáška by evropský soud měl v návaznosti na ně s konečnou platností určit, zda Babiš ve střetu zájmů je, nebo není…

Kabinet v této souvislosti minulý týden schválil návrh příslušného zákona, který ale podle opozice i protikorupčních organizací vychází Babišovi v otázce možného střetu zájmů vstříc…Umožnila to změna, kterou do návrhu vložilo v rámci meziresortního připomínkového řízení ministerstvo financí řízené Alenou Schillerovou nominovanou hnutím ANO…

Podrobně Jakub Troníček, včetně souvisejících odkazů na iRozhlas ZDE.
Náhledový obrázek: ilustrační

 

Souvisejcí v ON:

Babišovy zájmy v zákonech ČR: evidence skutečných majitelů firem opět na stole. Opět hanba! AKTUALIZACE

 

Související příspěvky