Andrej Babiš maká na sestavení vlády, už má půlku, další ministerstva inzeruje na Facebooku. Kdo by chtěl na průmysl? Kdo na školství? A na kulturu?! Odborníci, hlaste se!..Petr Honzejk, HN, 2.11.2017, celý článek v Názorech HN níže
„Dobrý den z Hospodářských novin.
Je za námi druhý povolební týden a stále nic. Stále vládu nemáme.
Podle mnohých to vůbec nevadí. Jsou totiž země, kde vládu neměli ještě hodně dlouho po volbách. V Belgii to trvalo dva roky. V Německu měli letos volby skoro o měsíc dříve než my a také ještě nemají vládu. A nezdá se, že by se kvůi tomu u nich něco hroutilo.
Takže vyčkejme. A pokud by vám byla chvíle příliš dlouhá, vězte, že čas si lze vždy dobře zkrátit například pročítáním Názorů
Dobrý víkend a dobré čtení.
Jan Kubita, editor.“
Z Čech a Moravy doporučujeme ozdravný výlet na Slovensko. V sobotu 4.11.2017 na Slovensku proběhly krajské volby, v nichž dosavadního banskobystrického župana, ultrapravicového národovce Mariana Kotlebu porazil s velkým rozdílem podnikatel Ján Lunter. Co chce udělat jako první věc? „Otevřu dveře a vyvětrám. Potom bych chtěl na úřad vyvěsit vlajku Evropské unie,“ řekl Lunter.
Vládnoucí strana Smer premiéra Roberta Fica získala jen dvě z osmi křesel županů, naopak v pěti z osmi krajů uspěla sjednocená pravicová opozice.
Samosprávné kraje na Slovensku (tzv. župy) letos rozhodují o využití celkem 1,25 miliardy eur, tedy v přepočtu 32 miliard korun. Krajská samospráva má na starosti například střední školy, menší nemocnice, muzea a divadla. Spravuje také regionální silnice a uděluje povolení pro regionální autobusovou dopravu
VYHRALO SEBAVEDOMÉ SLOVENSKO
Ďakujem všetkým voličom, ktorí využili svoje právo a rozhodli sa účasťou vo včerajších voľbách ovplyvniť to, kto bude spravovať ich región. Ale aj to, aká bude atmosféra v celej našej krajine.Vo väčšine samosprávnych krajov si ľudia zvolili zmenu. Ukázalo sa, že ak si voliči môžu vyberať z dobrých kandidátov, politická súťaž môže byť vyrovnaná a nič nie je dopredu vyhraté, či prehraté. Zvoleným županom a poslancom samosprávnych krajov držím palce. Očakávam, že dokážu prispieť k rozvoju svojho regiónu a k zlepšeniu života ľudí, ktorí im dali dôveru.
Som veľmi rád, že extrémisti dostali v sobotu výprask. Stovky ich kandidátov vo všetkých krajoch sme porazili našou najsilnejšou zbraňou – slobodným hlasovaním v demokratických voľbách. Nie, neznamená to, že fašistické zlo na Slovensku sme úplne potlačili. Ale urobili sme dôležitý krok. Voliči Jána Luntera presvedčivo vyhnali fašistu z čela banskobystrickej župy, voliči v iných krajoch nedali extrémistom šancu uspieť.
Vzdávam úctu všetkým ľudom, ktorí prispeli k tomu, že v sobotu vyhralo moderné, sebavedomé, demokratické Slovensko.
…jako první reakci po volbách napsal 6.11.2017 slovenský president Andrej Kiska.
zdroj: iRozhlas 6.11.2017 zde
„Nepotřebujeme prezidenta, který veřejnost štěpí, ale který ji sjednocuje, neboť bez shody v základních hodnotách není žádná společnost silná a nemůže být proto na vnitřním ani a zejména na mezinárodním poli úspěšná. A samozřejmě, potřebujeme též prezidenta, který svým chováním jde ostatním příkladem a ne naopak. Je paradoxem, že prezidenta tohoto kladného, masarykovského ražení mají nyní Slováci a my máme jeho protiklad.
Andrej Kiska uskutečňuje to, že prezident může mít větší vliv než odpovídá jeho formálním pravomocem a nepotřebuje při tom balancovat na hranici ústavy ani se dopouštět jiných úskoků. Stačí mu využívat své vážnosti a morální autority, kterou si získal. Těžko říci, nakolik ovlivnil nynější slovenské volby, ale výzvou, aby občané nevolili extremisty, k tomu jistě přispěl.
Řekl co říci měl a udělal to, co bylo správné.
(Z našich kandidátů na prezidentský post se mu nejvíc blíží Jiří Drahoš.)“
Bohumil Sláma „Ne Zeman, ale Kiska“ 5.11.2017 na Aktuálně.cz ZDE.