V Knihovně Akademie věd se dnes bude debatovat o politické angažovanosti vědců. Umělecký kolektiv Ateliér bez vedoucího představí aktualizovaný manifest 2000 slov.
„Letos je tomu padesát let, co skupina akademiků kolem Otta Wichterleho oslovila spisovatele Ludvíka Vaculíka, aby sepsal manifest, který měl pobídnout veřejnost k aktivnímu zapojení se do politického života. Výsledkem se stal úderný dokument „2000 slov,… Čím více upínáme svou pozornost k minulosti, tím intenzivněji vnímáme, že dnes chybí emancipační politické či sociální vize. Prázdný prostor idejí pak snadno vyplňují fikce populistů a nacionalistů. Vkrádá se otázka, jestli kritičtí intelektuálové a intelektuálky nevyklidili své pozice ve veřejném prostoru příliš snadno.
Nabízí se několik otázek: Jakou roli hráli vědci a vědkyně v politických a společenských transformačních procesech v minulosti a jakou hrají dnes? Slouží dnes vědecké instituce k reflexi společensko-politických změn? Nechává akademický provoz zaměřený na efektivitu a kvantitu produkce dostatek prostoru pro společenskou kritičnost vědců a vědkyň? A jaké frustrace práce ve vědecké instituci generuje?
Filosofický ústav Akademie věd ve spolupráci s uměleckým kolektivem Ateliér bez vedoucího pořádá veřejné slyšení, při kterém budou přizvaní akademici a akademičky společně hledat odpovědi na tyto otázky. “
Veřejné slyšení se koná 31. října od 18 hodin ve studovně Knihovny Akademie věd ČR, Národní 3, 115 22 Praha 1.
Akce je součástí projektu Česko na cestě, 2. listopadu na ni naváže mezinárodní konference Emancipační vize: rok 1968 ve Vile Lanna.
Zdroj: ČRo, „2000 slov v době klimatických změn“ v A2larm.cz
Náhledový obrázek: ilustrační