Dnem 1. září, známým též jako Světový den modliteb za péči o stvoření (Den stvoření), začala každoroční oslava Doby stvoření. Skončí 4. října na svátek svatého Františka z Assisi, patrona ekologie.
Letošní poselství papeže Františka ke Dni stvoření nese titul „Doufej a jednej v souladu se stvořením“. Papež v listu vysvětluje, že „křesťanská spása se nedotýká jen člověka, ale celého vesmíru, přírody samotné, oikos (domu) člověka, jeho životního prostředí; chápe stvoření jakožto „pozemský ráj“, matku Zemi, která by měla být místem radosti a příslibem štěstí pro všechny“.
Mentalita panování na zemi, kde si člověk určuje pravidla, zůstává stále zakořeněna i mezi mnoha křesťany. Vidí člověka nad přírodou, nikoliv jako součást stvoření. Papež oproti tomu zdůrazňuje jeho zasazení do řádu stvoření a vysvětluje teologický antropocentrismus nikoliv jako vládu, ale jako službu, jako povolání k péči o vše stvořené. Země je lidem svěřena, ale nevlastní ji. Lidský nárok vlastnit a ovládat přírodu a využívat ji pouze podle svého zalíbení, označuje papež za určitou formu modlářství.
Čelíme trojí celoplanetární krizi, a to klimatické změně, úbytku biodiverzity a znečištění.
Nejdřív a na prvním místě bychom se měli oprostit (pokud jsme tak dosud neučinili) nejen od zpochybňování klimatické změny, ale přistoupit i k uznání zásadního podílu člověka na této změně.
Říká to jednoznačně papež v apoštolské exhortaci Laudate Deum: „O lidském – antropogenním – původu klimatické změny již nelze pochybovat.“ Podobně také čteme v souhrnné zprávě Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC), že právě lidská činnost jednoznačně způsobila, především prostřednictvím emisí skleníkových plynů, globální oteplování.
Pokud chceme jako křesťané vystupovat věrohodně, musíme sami respektovat výsledky poznání vědců a expertů, a nikoliv je bagatelizovat. Veřejný prostor je zahlcen řadou mýtů, polopravd a vyložených nesmyslů. Měli bychom se naučit pečlivě se v něm orientovat a oddělovat pravdu od různých manipulací sledujících vlastní cíle.
Ačkoliv to z našeho domácího pohledu není úplně patrné, ve světě se již nyní uskutečňuje řada nadějných změn. Česko však v současnosti zaostává za svými možnosti v podílu obnovitelných zdrojů energie.
První krok, který můžeme učinit všichni, je skutečná ekologická konverze, ke které neustále nabádá papež František.
Celý text Marie Kolářové DOPORUČUJEME na webu ProBoha, 10. 9. 2024:
Doba stvoření vybízí k ekologické konverzi, píše papež
Doplňujeme dokument Průvodce Dobou stvoření 2024 (zatím) jen v angličtině:
EN_Celebration Guide_Season of Creation
Sledujte průběžné info:
https://www.ekokonverze.cz/doba-stvoreni/
Předchozí k tématu v ON:
4. říjen 2023: svátek sv. Františka, patrona udržitelného života na Zemi