Ne všechno funguje ... Víme o tom a pracujeme na nápravě. Děkujeme za pochopení.

Dobré zprávy z okolí – díl 60: Nevyhazuj to!, auta na vodík a opatření pro stabilitu lesů

Daruji židle zn. za odvoz. Nová elektronická burza pro darování věcí
Pražané se mohou zbavovat nepotřebných věcí na webu praho.nevyhazujto.cz, který spustilo hlavní město. Prostřednictvím této služby lidé darují jen za odvoz předměty, které mohou někomu dalšímu posloužit. „Doufáme, že občané tuto novou službu budou využívat, a ušetří tím životní prostředí, své peněženky a místo ve své popelnici nebo v odpadkovém koši,“ uvedla radní pro životní prostředí Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice). Praha nyní  hledá vhodné prostory k provozování Re-Use centra. V něm budou lidé odkládat fungující, ale pro ně už nepotřebné věci a ostatní si je budou moci za symbolický poplatek koupit. Výtěžek z prodeje má být využit na podporu systému nakládání s opady ve městě.
zdroj: Ekolist 4.9.2017
náhledový obrázek: ilustrační pxhere


Auta na vodík konečně i v ČR

„Česko by se se zpožděním mohlo vydat ve stopách Německa a dalších západoevropských států a začít zavádět vodík jako alternativní pohonnou hmotu. Pilotní projekt autobusu s vodíkovým pohonem v Neratovicích ukázal, že technologie je plně funkční. Hlavní překážka pro její rozšíření ale spočívá v tom, že nové „zelené“ palivo není kde tankovat… Do roku 2025 by podle akčního plánu mělo v ČR vzniknout tři až pět plnicích stanic. V Německu by jich v té době už měly být čtyři stovky, což by zajistilo průjezdnost země autem na vodíkový pohon…“
zdroj: NSZM, Celý článek na serveru E15.cz


Nové složení lesní vegetace pro vyšší odolnost lesů

„S klimatickými změnami je spojený posun vegetačních stupňů, který se negativně nejvíce dotkne naší hlavní hospodářské dřeviny – smrku. Lesníci v Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) proto vypracovali Metodiku přestavby smrkových monokultur na stanovištích přirozených smíšených porostů. Má pomoci přetvořit české lesy tak, aby se s globální změnou ekologických podmínek co nejlépe popraly…“

„Pěstební opatření obou postupů mohou na sebe navazovat nebo se mohou prolínat. Nově používaný termín ´přestavba´ lesa je souhrnný pojem pro oba uvedené současně probíhající procesy. Nejedná se o návrat k přirozené dřevinné skladbě daného stanoviště, ale o tvorbu smíšených, věkově a prostorově strukturovaných porostů s takovým zastoupením smrku, aby nebyla nevratně ohrožena produktivita stanoviště,“ dodávají autoři.

Celý článek doporučujeme v Ekolistu, 28.8.2017, ZDE.

 

 

 

Související příspěvky